Kubańskie FM podkreśla związki Afryki z wyspą karaibską

Kubańskie FM podkreśla związki Afryki z wyspą karaibską

Hawana-. Kubański minister spraw zagranicznych Bruno Rodriguez podkreślił dziś związki między wyspą karaibską a Afryką z okazji Międzynarodowego Dnia Kultury Afrykańskiej i Ludności Pochodzenia Afrykańskiego.

Na swoim koncie na Twitterze Rodriguez uznał tę datę za „powód do celebrowania afrykańskiego charakteru kubańskiego dziedzictwa kulturowego”.

„Nasza wspólna historia, bogate dziedzictwo kulturowe i silne więzi tożsamościowe wzmacniają nierozerwalne braterstwo między Afryką i Kubą” – dodał.

Przybycie na wyspę dużych grup Afrykanów, sprowadzonych przez hiszpańskich kolonizatorów do pracy jako niewolnicy na plantacjach cukru na wyspie w XVII i XVIII wieku, było definitywnym znakiem etnicznego i społecznego charakteru Kuby.

W ten sposób afrykański wpływ na wyspę stał się istotnym elementem we wszystkich aspektach kultury wysp karaibskich oraz w kształtowaniu narodowości, od religii i nawyków żywieniowych po najróżniejsze przejawy artystyczne.

Podobnie potomkowie Afrykanów byli również istotną częścią sił walczących o niezależność wyspy od hiszpańskiego jarzma kolonialnego w drugiej połowie XIX wieku, po tym jak bohater Carlos Manuel de Cespedes dał wolność swoim niewolnikom na początku wojna 10 października 1868 r.

W XX wieku tysiące kubańskich bojowników, wielu z nich potomków tych niewolników, zdecydowanie przyczyniło się do wyzwolenia narodów, między innymi Angoli, Namibii i Mozambiku, i wniosło istotny wkład w pokonanie apartheidu w Afryce Południowej . .

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.