Diaz-Canel zaoferował kolejny intensywny dzień pracy w stolicy Belgii, gdzie odbyło się dwudniowe forum UE-CELAC.
Diaz-Canel spotkał się z kanclerz Meksyku Alicią Barceną. (Zdjęcia: PL)
Prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel zakończył swój pobyt w Brukseli we wtorek kilkoma spotkaniami w ramach trzeciego szczytu UE-CELAC, m.in. z meksykańską minister spraw zagranicznych Alicią Barceną.
Podczas kolejnego intensywnego dnia pracy w belgijskiej stolicy, w której odbyło się dwudniowe forum Unii Europejskiej (UE) oraz Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (Celac), prezydent rozmawiał także z Wysokim Komisarzem ONZ ds. Praw Człowieka Volkerem Türkiem.
Spotkał się także z kanclerzem Niemiec Olafem Schultzem, z którym podzielał zainteresowanie wzmacnianiem i rozszerzaniem dwustronnych stosunków gospodarczych, handlowych i kooperacyjnych.
Wcześniej Diaz-Canel interweniował na sesji plenarnej szefów państw i rządów na szczycie z apelem o budowanie lepszych relacji po obu stronach Atlantyku dla dobra narodów.
Wybitny człowiek przeżył w Brukseli kilka wzruszających chwil, zwłaszcza spotkanie z solidarnością i ludnością kubańską oraz poniedziałkowy udział w polityczno-kulturalnym festiwalu Szczytu Ludowego, który odbywał się równolegle ze szczytem UE-CELAC.
U schyłku ruchów społecznych i postępowych sił w Europie, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach prezydent bronił prawa wyspy do podążania własną drogą, bez obcej ingerencji.
W ten sam sposób podziękował za solidarność z Kubą i wyraził pilną potrzebę postawienia na nowy porządek międzynarodowy, w którym dominować będzie ta postawa i współpraca.
Podkreślił, że solidarności nie da się powstrzymać jak żywności, lekarstw i sprzętu, bo to broń walki, której nie można zniszczyć i przesłanie pokoju.
Szczyt UE-CELAC odrzuca embargo nałożone na Kubę i jej rozszerzenie granic regionalnych
Trzeci szczyt Unii Europejskiej i Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) zakończył się we wtorek w Brukseli ostateczną deklaracją odrzucającą amerykańską blokadę Kuby i jej eksterytorialny charakter.
W tym sensie odwołuje się on do ostatniej rezolucji przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w listopadzie ubiegłego roku w sprawie konieczności zniesienia blokady gospodarczej, handlowej i finansowej nałożonej na kraj karaibski od ponad sześciu dekad.
Deklaracja zawiera również przeszkody w transakcjach finansowych z Al Jazeerą w wyniku umieszczenia jej na jednostronnej liście państw sponsorujących terroryzm w Waszyngtonie.
Tekst zatwierdzony przez dwudniowe forum wyraża zobowiązanie obu regionów do odnowienia i wzmocnienia stosunków między nimi „na podstawie wspólnych wartości i interesów oraz silnych więzi gospodarczych, społecznych i kulturowych”.
Szczyt UE-CELAC, reprezentujący 60 krajów i 1 miliard ludzi, podkreślił chęć współpracy, aby być silniejszym w obliczu obecnych wyzwań, w tym braku bezpieczeństwa żywnościowego, ubóstwa, nierówności i kryzysu gospodarczego.
Z drugiej strony dokument wzywa do sprzyjania stosunkom przyjaźni między narodami Europy, Ameryki Łacińskiej i Karaibów, niezależnie od różnic w ich systemach politycznych.
W odniesieniu do konfliktu na Ukrainie wyraża on głębokie zaniepokojenie ludzkim cierpieniem i trudnościami, jakie ono pociąga za sobą dla światowej gospodarki, pod warunkiem, że wzywa do sprawiedliwego i trwałego pokoju.
Wojna na Ukrainie doprowadziła do napięć na forum, opartych na europejskim stanowisku próby włączenia Ameryki Łacińskiej i Karaibów do krucjaty przeciwko Rosji, bez uwzględnienia ogłoszenia przez CELAC strefy pokoju w 2014 roku podczas drugiego szczytu.
Prezydent Kolumbii Gustavo Petro, przemawiając na oficjalnym zamknięciu odbywającego się równolegle Szczytu Ludowego, podkreślił, że jedynym interesem UE jest zajęcie się konfliktem.
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”