La Jornada – Bitcóin, najbardziej zanieczyszczająca wirtualna waluta

La Jornada – Bitcóin, najbardziej zanieczyszczająca wirtualna waluta

Bitcoin, wirtualna waluta o najwyższej skumulowanej wartości, jest aktywem, który generuje największe zanieczyszczenie środowiska, z 22 megatonami węgla uwalnianymi rocznie w celu jego utrzymania, co odpowiada rocznemu zużyciu energii w Egipcie.

W miniony czwartek, według Elona Muska, drugiego najbogatszego człowieka na świecie ForbesNa stole do dyskusji ślad węglowy kryptowaluty, ze względu na znaczący wpływ na środowisko, przestanie akceptować ją jako formę płatności za samochody Tesli.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Techniczny w Monachium (TUM) wskazuje, że bitcoin wytwarza około 22 megaton dwutlenku węgla rocznie, co odpowiada całkowitej emisji w Hamburgu lub Las Vegas.

Naukowcy sugerują, że zużycie energii związane z Bitcoinem jest realne, ponieważ do zaimplementowania wymiany kryptowalut i jej walidacji konieczne jest rozwiązanie matematycznej łamigłówki za pośrednictwem komputera.

Wydajność obliczeniowa wykorzystywana w tym procesie, znanym jako wydobywanie bitcoinów, gwałtownie wzrosła w ostatnich latach. Statystyki pokazują, że tylko w 2018 roku zwiększył się czterokrotnie.

Badanie podkreśla, że ​​68 procent mocy obliczeniowej sieci wykorzystywanej przez wirtualną walutę przypada na kraje azjatyckie, 17 procent w Europie i 15 procent w Ameryce Północnej.

Gabriela Jimenez, badaczka z UNAM Institute for the Environment, wskazała w wywiadzie, że ilość węgla uwalnianego do środowiska wynika z zużycia energii potrzebnej do utrzymania sprzętu używanego w transferach Bitcoin.

Są to „bardzo duże, potężne maszyny, które zużywają duże ilości energii”, które wymagają paliw kopalnych, takich jak węgiel, do zapłonu, ale także do przechowywania w zimnych miejscach, które wymagają pojemników z wodą i sprzętem elektrycznym , wyjaśnił.

Zaznaczył, że ze względu na wielkość zespołów mogą one zajmować blok w sąsiedztwie w Mexico City.

Dane z Bitcoin Electricity Consumption Index z Cambridge wskazują, że roczne zużycie energii przez kryptowalutę wynosi 150,04 terawatogodzin rocznie, czyli tyle, ile wynosi zużycie energii w Egipcie czy w Polsce.

Dane przedstawiają 56 procent rocznego zużycia energii elektrycznej w Meksyku. Przy takiej ilości energii elektrycznej Uniwersytet Cambridge może zaspokoić swoje zapotrzebowanie na energię przez 853 lata.

Raport Alternatywnego Centrum Finansowania dla tego badania wskazuje, że prawie 29 procent operacji eksploracji danych Bitcoin jest napędzanych energiami odnawialnymi, podczas gdy reszta jest wykonywana przez energie pochodzenia kopalnego, zwłaszcza w Azji. Lokalizuje większość operacji IT.

Brudny przemysł

Jimenez zaznaczył, że sektor technologiczny jest nie tylko brudny, ponieważ generuje śmieci wraz z ciągłym rozwojem sprzętu, ale także z powodu ilości emisji dwutlenku węgla wynikającej z przechowywania informacji w „chmurze”.

Zaznaczył, że „chmura” to metafora, bo to tak naprawdę serwer znajdujący się w jakiejś części świata, co wymaga uruchomienia energii i utrzymania odpowiedniej temperatury.

„To paradoks, jeśli chodzi o rozwój technologiczny, czyli ile płacimy za posiadanie tej technologii”.

Zauważył, że trudno jest obliczyć wpływ wszystkich wirtualnych aplikacji na środowisko, ponieważ są one niematerialne, ale szacuje się, że wiadomość e-mail zawierająca tylko tekst emituje 50 gramów dwutlenku węgla, ilość, która zostałaby skorygowana, gdyby zawierała pliki.

„W kraju takim jak Meksyk tego typu aplikacja może generować do 35 000 ton dwutlenku węgla dziennie” – powiedział.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *