La Jornada – Większość w G20 potępia wojnę na Ukrainie

La Jornada – Większość w G20 potępia wojnę na Ukrainie

Nusa Dua. Państwa członkowskie G20, w tym Rosja, poparły wczoraj oświadczenie zamykające szczyt na indonezyjskiej wyspie Bali, w którym stwierdzono, że „większość członków zdecydowanie potępia wojnę na Ukrainie” i ostrzega, że ​​konflikt pogłębia słabość gospodarka światowa.

Spotkaniem przywódców największych gospodarek wstrząsnęło przedwczoraj wzmożone rosyjskie bombardowanie na Ukrainie i upadek rakiety w Polsce, co wzbudziło obawy o eskalację konfliktu.

Wydarzenia te nie przeszkodziły w przyjęciu na zakończenie szczytu wspólnego oświadczenia, w którym potępiono przez większość państw wojnę na Ukrainie i zwrócono uwagę na jej niebezpieczny wpływ na światową gospodarkę.

Prezydent Indonezji Joko Widodo przyznał, że negocjacje w sprawie zamknięcia wspólnej deklaracji na szczycie są „bardzo trudne” ze względu na różnice w poglądach na wojnę na Ukrainie.

Dodał, że tekst uznaje „inne punkty widzenia”, ale podkreśla, że ​​„większość posłów potępiła wojnę na Ukrainie i podkreśliła, że ​​powoduje ona ogromne cierpienia ludzkie”.

Zauważa również, że konflikt „negatywnie wpłynął na światową gospodarkę” i oświadcza, że ​​użycie lub groźba użycia broni jądrowej jest „niedopuszczalna”, tak jak zrobił to na Ukrainie prezydent Rosji Władimir Putin.

Biorąc pod uwagę obecne napięcia geopolityczne i brak porozumienia na wszystkich spotkaniach przygotowawczych, niewielu spodziewało się, że zgodzi się na wspólną deklarację, która wymagałaby jednomyślności. Mniej potępiając, choć nie jednogłośnie, ani pojawienie się koncepcji „wojny na Ukrainie”, zawetowano w Rosji.

Wtorkowe rosyjskie bombardowanie Ukrainy i lądowanie rakiety w Polsce, kraju członkowskim Unii Europejskiej i NATO, zakłóciły publiczne dyskusje i wielostronne spotkania.

Szczyt na Bali poprzedziło długie spotkanie prezydenta USA Joe Bidena i jego chińskiego odpowiednika Xi Jinpinga, którzy próbowali stłumić rosnącą rywalizację i znaleźć wspólny język w sprawie Ukrainy.

Chociaż Chiny unikały bezpośredniego potępienia wojny i krytyki Moskwy, Xi wezwał obie strony do negocjacji, potępił zagrożenie bronią nuklearną i oskarżył wojnę o zużywanie żywności i energii.

Prezydent Władimir Putin nie pojechał na Bali i wysłał swojego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, który oskarżył Kijów o stawianie „nierealistycznych” warunków negocjacji.

W końcowym oświadczeniu państwa członkowskie zwróciły się o przedłużenie wygasającej w sobotę umowy między Kijowem a Moskwą na eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

Tymczasem Xi oskarżył premiera Kanady Justina Trudeau o niewłaściwe zachowanie i ujawnienie mediom treści poprzedniego spotkania obu przywódców podczas szczytu G20.

Na spotkaniu, które wyciekło przed tą napiętą wymianą zdań między dwoma przywódcami, Trudeau wyraził dezaprobatę dla aresztowania i przetrzymywania dwóch Kanadyjczyków, a także doniesień w telewizji Global News o tajnym finansowaniu co najmniej tuzina kandydatów w 2019 r. wybory prezydenckie. wyborów, poinformowało CBC.

NATO potwierdziło, że pocisk, który spadł na zachodnie miasto Przyodo, był prawdopodobnie ukraińskim pociskiem obrony powietrznej w odwecie za wtorkowy zmasowany rosyjski atak na naród. Za pośrednictwem wiadomości graficznych.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *