La Jornada – z innych miast

La Jornada – z innych miast

W tym miesiącu niemiecka stolica i jej 3,5 miliona mieszkańców przeżywają rodzaj kulturowego przebudzenia po bezczynności narzuconej przez pandemię.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie, Berlinale, świętuje specjalną letnią edycję w 16 plenerowych lokalizacjach, pokazując w dniach 9-20 czerwca 126 produkcji z pięciu kontynentów.

Spotkanie, które tradycyjnie odbywa się na przełomie lutego i marca, musiało dostosować się do czasów epidemii podwójnym uwolnieniem. Dla Rynku i Prasy w dniach 1-5 marca tegorocznej nagrody jury przyznano m.in. Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film i Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię, scenariusz, kreację kobiecą i męską.

W szczęśliwie obchodzonej letniej edycji zwycięzcom zostaną wręczone osobiście prestiżowe nagrody Summer Berlinale Awards. Szczególnie atrakcyjna była instalacja plenerowego kina na 450 osób w centrum miasta, na tzw. Wyspie Muzeów, Wyspie Muzeów.

Ten znany na całym świecie kompleks został w 1999 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to pięć budynków poświęconych różnym tematom i okresom kulturowym: Stare Muzeum, Stara Galeria Narodowa, Nowe Muzeum, Muzeum Pergamońskie i Muzeum Bodego. W centrum miasta i wokół katedry berlińskiej, na wyspie na Szprewie, wznosi się ta grupa majestatycznych starych budynków. W 1841 r. Fryderyk Wilhelm IV zlecił budowę obszaru poświęconego sztuce i nauce. Grupy rosły pod rządami królów pruskich, którzy ich następcy. Królestwo Prus było państwem europejskim, które istniało od 1701 do 1918 roku i zajmowało terytorialnie tereny dzisiejszej Polski, części Rosji, Berlina i Brandenburgii.

Berlinale jest jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych na świecie iw Europie, obok Cannes i Wenecji jednym z trzech najważniejszych festiwali branży.

Berlinale odbywa się od 1951 roku, na początku tzw. zimnej wojny, jako rodzaj spojrzenia na świat z perspektywy wolności kulturalnej i w zasadzie przeznaczony dla ogółu społeczeństwa Berlina w mieście o niespotykanych w świat pod powojennymi Niemcami

Połowa terytorium miasta była kontrolowana przez Związek Radziecki (Berlin Wschodni lub Wschodni), podczas gdy druga połowa (Berlin Zachodni lub Zachodni) była kontrolowana przez państwa alianckie, Anglię, Francję i Stany Zjednoczone

Jako platforma międzykulturowego spotkania i społecznego dyskursu na temat siódmej sztuki, Berlinale jest festiwalem filmowym o dominującym politycznym tonie. 71. edycja po pandemii ma budżet ponad 20 milionów euro.

Alia Lyra Hartmann, reporterka

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *