Lewicowy Castillo prowadzi w wyborach prezydenckich w Peru przeciwko prawicowemu Fujimoriemu

Lewicowy Castillo prowadzi w wyborach prezydenckich w Peru przeciwko prawicowemu Fujimoriemu

Pierwsza poprawka: Ostatnia aktualizacja:

Pięć (AFP)

Lewicowy kandydat Pedro Castillo wygrywa w czerwcowym głosowaniu na prezydenta Peru z prawicowym Keiko Fujimori, według sondażu opublikowanego w niedzielę, trzeciego sondażu, który stawia go w czołówce preferencji wyborczych.

Castillo, nauczyciel w wiejskiej szkole, uzyskał 41,5% głosów w drugiej turze, a Keiko Fujimori, córka uwięzionego byłego prezydenta Alberto Fujimoriego, uzyskała 21,5% – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Institute of Peruvian Studies (IEP). Opublikowane przez gazetę La Repubblica.

21,2% ankietowanych zagłosowałoby na biało lub wadliwie, a 13,5% nie sprecyzowało swojego wyboru. Sondaż obejmował 1367 osób od 17 do 21 kwietnia, przy wskaźniku błędu 2,65%.

Głosowanie w ramach IEP jest trzecim głosowaniem od wyborów parlamentarnych 11 kwietnia, w których Castillo wygrał w parterze, kontrolując pierwszą turę z 18,92% głosów, a następnie Fujimori z 13,40% z 18 kandydatów. Ulubiony.

Peruwiański kandydat Lieber objął prowadzenie w sondażu przeprowadzonym przez Datum w środę, uzyskując 41% preferencji wobec 26% dla lidera Fuerza Popular.

W sondażu przeprowadzonym przez Ipsos 17 kwietnia, tydzień po pierwszym głosowaniu, Castillo skupił się na 42% głosów, podczas gdy Fujimori miał 31%.

Kraj, w recesji spowodowanej pandemią i niestabilny politycznie od 2016 roku – miał trzech prezydentów w ciągu pięciu dni ubiegłego listopada – zmierza teraz do wyborów dwóch z dwupunktowych kandydatów, którzy łącznie uzyskali tylko 32% głosów w parlamencie. pierwsza runda.

Keiko Fujimori (45 lat) broni wolnego rynku, a 51-letni Castillo broni aktywnej roli gospodarczej kraju, w tym nacjonalizacji.

Keiko, która uczestniczyła w wyborach po raz trzeci, powiedziała, że ​​jeśli zostanie prezydentem, ułaskawi ojca, który odsiaduje 25 lat więzienia za zbrodnie przeciwko ludzkości i korupcję w okresie sprawowania rządów (1990-2000).

Ona sama spotyka się z wnioskiem prokuratora o 30 lat więzienia w nadchodzącym procesie za rzekome pranie brudnych pieniędzy i inne zarzuty związane ze skandalem brazylijskiej firmy budowlanej Odebrecht.

Przeciwnicy polityczni próbowali połączyć Castilla z Wenezuelą pod rządami Nicolása Maduro. W Peru jest ponad milion Wenezuelczyków, którzy uciekli z kryzysu w tym kraju.

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury peruwiańskiej Mario Vargas Llosa w sobotę powtórzył swoje poparcie dla Fujimoriego pomimo różnic politycznych i zapewnił, że gdyby Castillo wygrał, byłaby to katastrofa dla jego kraju.

„Bardzo ważne jest, aby Peru nie popadło w katastrofę, czyli Wenezuela, Nikaragua i Kuba, czyli kraje, które już osiągnęły krytyczną sytuację” – dodał.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *