Liczba przywódców społecznych zamordowanych w Kolumbii rośnie – Juventud Rebelde

Liczba przywódców społecznych zamordowanych w Kolumbii rośnie - Juventud Rebelde

BOGOTO, 15 lipca – Dwa kolejne zabójstwa liderów społecznych w Kolumbii zwiększają liczbę zabitych dotychczas aktywistów w tym roku do 94. To Jesse Campo, który według informacji przekazanych przez organizacje praw człowieka był przewodniczącym Rady Działań Społecznych w El. miliard i jeden z liderów Rady Wspólnoty La Fortaleza prowincji Cauca; oraz Oscar Ivan Suarez, burmistrz 15. gminy w Cali.

Na początku tego tygodnia sąsiedzi i koledzy Yesi potępili zniknięcie aktywisty, aw ostatnich godzinach poinformowano, że znaleziono martwe ciało, powiedział Telesur. Według stacji telewizyjnej to mieszkańcy gminy znaleźli jego martwe ciało z ranami postrzałowymi.

Oznaki niebezpieczeństwa pozostają, ponieważ źródła na tym obszarze ujawniły, że wielu liderów społecznych zostało zagrożonych, dlatego nie byli w stanie wybrać nowej Rady Działania Wspólnoty. Zgłosili również walki między grupami zbrojnymi. Urząd dodał, że prowincja Cauca pozostaje jednym z regionów o najwyższym wskaźniku zabójstw działaczy społecznych w Kolumbii.

PL poinformował, że Urząd Rzecznika Praw Obywatelskich wydał alarm na tym terenie ostrzegający przed aktami przemocy wobec mieszkańców ze strony ww. grup. Oscar Evan Suárez, lat 32, był drugą ofiarą, zabitą w sobotę w ataku zamachowców; Zmarł w czwartek z powodu powagi kontuzji.

Według Wiejskiej Agencji Prasowej nadal trwają zabójstwa liderów społecznych. „Międzynarodowa strategia dyplomacji kolumbijskiej polega na zaprzeczeniu, uchyla się od odpowiedzialności za wdrożenie porozumienia pokojowego, sytuacji, która sprzyja zbrodniom i bezkarności”.

Według danych obrońcy praw człowieka Indepaza w Kolumbii w 2020 r. zamordowano 310 przywódców społecznych, a od czasu podpisania porozumień pokojowych w 2016 r. – 1209. Ponadto w tym okresie zamordowano co najmniej 280 byłych gangsterów. .

Te dwa incydenty zostały omówione tego samego dnia przez przedstawiciela ONZ w Kolumbii i szefa Misji Weryfikacyjnej ONZ, Carlosa Ruiza Maceo, który zwrócił się do rządu Kolumbii o zrobienie więcej w celu zapewnienia bezpieczeństwa byłym bojownikom FARC w byłym partyzantce lenna.

Na konferencji prasowej w Brukseli Ruiz Maceo wspomniał również, że wielu przywódców społecznych jest nękanych i zabijanych na obszarach wiejskich, więc niepewność pozostaje „głównym wyzwaniem” dla prawidłowego wdrożenia porozumienia pokojowego w Kolumbii, gdy zostanie ono wypełnione. Piąty rok jego realizacji.

Jeśli chodzi o niedawną falę demonstracji, która towarzyszyła strajkowi narodowemu, Ruiz Maceo wezwał do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie „możliwych naruszeń” ze strony sił publicznych, według raportu Notimérica, a także udziału grup paramilitarnych w tłumieniu protestów. …

Jednak organizacje obrony praw człowieka w kraju i poza jego granicami zgłosiły setki naruszeń praw człowieka w wyniku użycia śrutu, gazów i czołgów do tłumienia pokojowych demonstracji w miastach, arbitralnych aresztowań, nadużyć seksualnych i popełnianych przestępstw. Siły zbrojne i siły policyjne, zwłaszcza Imad (oddział zamieszek).

82 ofiary w trakcie nalotu zostały udokumentowane jedynie strzałami w oczy, chociaż uważa się, że w całym kraju może ich liczyć od 180 do 200, powiedział Christian Zarate, rzecznik ruchu oporu przeciwko atakom na oczy. Mobilny oddział zamieszek. Ponadto siły publiczne zgłosiły co najmniej 46 zgonów, spośród ponad 70 ofiar, jakie pozostawiły wydarzenia.

Równolegle, w zeszły czwartek dowiedziałem się o oskarżeniu przez sąd przejściowy piętnastu żołnierzy o zbrodnie przeciwko ludzkości związane z zabijaniem nieuzbrojonych cywilów, poinformował reporter Telesur z Twittera.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *