Liczba zabójstw w wyniku konfliktów na wsi w Brazylii wzrosła o 75% w 2021 r.

Liczba zabójstw w wyniku konfliktów na wsi w Brazylii wzrosła o 75% w 2021 r.

W ciągu ostatniego roku w Brazylii nadal zaogniły się konflikty na wsi, w których zginęło 35 osób, co stanowi 75% wzrost w porównaniu z 20 morderstwami w 2020 r. Liczba ta jest najwyższym poziomem od 2017 r.

Komisja ds. Ziem Pastoralnych (CPT), która jest powiązana z episkopatem Brazylii, potępiła w poniedziałek w swoim raporcie „Konflikt wiejski w Brazylii 2021”. Badanie odnotowuje, że z 35 zmarłych 33 to mężczyźni i dwie kobiety. CPT oskarża „płatnych bandytów”, „milicje rolnicze” i „agentów publicznych” o popełnienie tych przestępstw.

W tym samym roku miało miejsce również 27 zamachów, 132 groźby śmierci i 75 zarejestrowanych ataków z licznymi obrażeniami, zastraszaniem i poniżaniem, a także 13 akt tortur.

„Te morderstwa są dokonywane z premedytacją i źle wpływają na przywódców społeczności i związkowców, którzy sprzeciwiają się gwałtom” – czytamy w badaniu.

Europejski Komitet Zapobiegania Torturom ostrzega, że ​​do tej pory w 2022 r. w konfliktach na wsi doszło już do 14 morderstw i przypomina styczniową śmierć aktywisty Jose Gomeza, znanego jako „Zé do Lago”, jego żony Marcii Nunes z Lizbony, i jej córka Joan. , 14 lat, na posiadłości rodzinnej w wiejskiej okolicy São Félix do Zingo, na południu stanu Pará.

Zadenuncjowali, „że byli znani i cenieni za swoją pracę na rzecz środowiska (…) Trzy miesiące później nadal nie mamy żadnego stanowiska ze strony państwa w sprawie śledztwa w tej sprawie”.

Jeśli chodzi o zgony z innych przyczyn, w wyniku konfliktów na wsi (nie licząc zabójstw), zarejestrowano 109 zgonów. Z tej liczby 101 osób zginęło w prefekturze Roraima, z których wszyscy byli rdzenną ludnością Yanomami, dotkniętą działaniami nielegalnych poszukiwaczy złota.

W raporcie stwierdzono, że nielegalne wydobycie uniemożliwia społecznościom dostęp do połowów i polowań, zaostrzając choroby i zgony z powodu braku opieki medycznej. Podobnie, przypomina, przemoc na wsi nasiliła się od czasu dojścia do władzy prezydenta Jaira Bolsonaro w styczniu 2019 roku.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.