Lopez Obrador krytykuje zabójstwo kubańskiego imigranta w Meksyku, podczas gdy Hawana milczy

Lopez Obrador krytykuje zabójstwo kubańskiego imigranta w Meksyku, podczas gdy Hawana milczy

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador potwierdził w środę śmierć dwóch migrantów po wypadku w weekend., kiedy Gwardia Narodowa ostrzelała ciężarówkę mieszczącą 14 osób, i Zabili Kubańczyka, który był w grupie.

Żałując tego incydentu, Lopez Obrador powiedział na porannej konferencji, że poinstruował członków Gwardii Narodowej zaangażowanych w sprawę, aby przekazali sprawę do biura prokuratora generalnego, „ponieważ dwóch imigrantów straciło życie”, donosi Associated Press. .

Podobnie trzech innych migrantów zostało rannych w wypadku, powiedział, chociaż nie podał szczegółów dotyczących tego, kiedy doszło do śmierci, ani nie określił tożsamości i narodowości zmarłego.

Jednakże, EFE poinformowało w poniedziałek, że kubański imigrant zginął w niedzielę od kuli Podczas podróży w karawanie przejeżdżającej przez stan Chiapas w południowo-wschodnim Meksyku.

„Prokuratura Stanowa (FGE), za pośrednictwem Prokuratury Prowincjonalnej Istmo Costa, otworzyła akta śledztwa w sprawie zwolnienia warunkowego przeciwko osobom, które są lub są odpowiedzialne za śmierć mężczyzny pochodzącego z Republiki Kuby, który został znaleziony martwy w gmina Bijiapan”.

W raporcie dodano jedynie, że Prokuratura Okręgowa Brzechos Costa udała się na wiejską drogę, gdzie w pobliżu samochodu znalazła „ciało Cristóbala N, pierwotnie z Republiki Kuby, które podczas autopsji wykazało obrażenia od broni palnej. Strzelanie”.

Pomimo tych dowodów i reakcji meksykańskiego prezydenta władze kubańskie nie skomentowały tych wydarzeń. Kubański minister spraw zagranicznych Bruno Rodriguez, który zwykle odpowiada na Twitterze o nadużyciach amerykańskich władz granicznych wobec migrantów próbujących przedostać się do tego kraju z Meksyku, nie wspomniał o tym wydarzeniu.

Ambasada kubańska w Mexico City również nie zareagowała na śmierć kubańskiego imigranta w swoich sieciach społecznościowych.

Jednakże oficjalna strona Kubadebata Zrelacjonował, co się stało, odtwarzając raport Reutera w tej sprawie.

„Są inne sposoby na powstrzymanie tych, którzy łamią prawo”, powiedział Lopez Obrador. Wątpił, by imigranci „zostali rozstrzelani przez Gwardię Narodową”.

„Nie zrobili nic poza pośpiechem, nie zatrzymując się przed patrolem Gwardii Narodowej. Nie strzelali, nie atakowali, strażnicy strzelali, a tego nie powinno się robić”.Dodał, według Associated Press.

Sprawa imigranta, która początkowo znajdowała się w rękach prokuratury w Chiapas, trafiła do Biura Prokuratora Generalnego po tym, jak postanowiono, że Pracownicy Gwardii Narodowej zaangażowani w czyn są „określani jako osoby aktywne” w morderstwie z premedytacją Zatem jurysdykcja w sprawie jest federalna.

Wcześniej w tym tygodniu Gwardia Narodowa przyznała w oświadczeniu, że członkowie tego zwłok strzelali do ciężarówki przewożącej 14 migrantów, gdy omijała ona punkt kontrolny. Według raportu funkcjonariusze otworzyli ogień, gdy samochód próbował ich przejechać i zobaczyli, że ich bezpieczeństwo jest zagrożone.

Według Associated Press, vanem podróżowali obywatele Kuby i Ghany, w tym dwoje nieletnich. Władze federalne stwierdziły, że wszyscy zabici i ranni byli Kubańczykami.

Kierowcę przekazano prokuraturze, rannych przewieziono do szpitala, a ocalałych przekazano pod opiekę władz jako rzekome ofiary przestępstwa handlu ludźmi.

Ciało jednego ze zmarłych, Kubańczyka, znaleziono z tyłu ciężarówki z ranami postrzałowymi.AP potwierdzone.

Według danych prokuratury ciężarówka była wyposażona w długą broń i ładowarkę. Gwardia Narodowa nie podała tych szczegółów w wyjaśnieniu przekazanym mediom. Nie powiedział, że widział nikogo uzbrojonego w ciężarówce lub strzelającego. Twierdził, że jego personel, broń i sprzęt były całkowicie do dyspozycji śledczych.

Osoba zaznajomiona ze śledztwem powiedziała, że ​​ocaleni migranci wskazali w swoich zeznaniach, że nikt w samochodzie, w którym byli, nie był uzbrojony. Jednak zdjęcia zawarte w aktach śledztwa przedstawiają martwego imigranta, twarzą w dół i długą broń pod jego ciałem.

Wypadek miał miejsce na terenie hodowli bydła, całkowicie pozbawionym mieszkańców i bardzo blisko obszaru, przez który obecnie przejeżdża karawana migrantów, chociaż osoby uczestniczące w śmiertelnym zdarzeniu nie pochodziły z grupy kilku tysięcy osób, które wyjechały Październik. 23, Tapachula, mniej więcej na granicy z Gwatemalą, zmierzająca pieszo w kierunku Mexico City.

Karawana składa się z 2000 do 3000 migrantów, z których większość pochodzi z Ameryki Środkowej. Wszyscy przebywali w Tapachula, czekając na dokumenty od rządu meksykańskiego, aby ustalić ich pobyt. Jednak powódź migrantów przekroczyła możliwości reagowania Krajowej Komisji ds. Uchodźców (COMAR) i Narodowego Instytutu ds. Migracji (INM), Wspomniany Univision.

Narodowa Komisja Praw Człowieka, która monitoruje działania urzędników państwowych, również wszczęła dochodzenie w sprawie tego, co się stało.

Human Rights Watch skrytykował środki podjęte przez meksykańską Gwardię Narodową i wezwał rząd Lopeza Obradora do zapewnienia bezpieczeństwa migrantom podróżującym w przyczepie kempingowej.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *