Lopez Obrador otrzymał Evo Moralesa w Pałacu Narodowym

Etiopia krytykuje „ingerencję” krajów arabskich w spór o tamę na Nilu
Ta treść została opublikowana 22 października 2021-02:03

MEXICO CITY, 21 października (EFE): Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador przyjął byłego prezydenta Boliwii Evo Moralesa w czwartek w Pałacu Narodowym w stolicy Meksyku.

Spotkanie w Biurze Rezydencji i Prezydenta rozpoczęło się o godz. 18:00 (23:00 GMT).

„Rozmawialiśmy z Evo Moralesem, lojalnym przywódcą Boliwijczyków i najbardziej autentycznym przedstawicielem rdzennej ludności Ameryki Łacińskiej i Karaibów” – napisał Lopez Obrador w wiadomości na Twitterze oraz na zdjęciu z Moralesem.

Po prawie dwóch latach azylu w Meksyku były prezydent Boliwii powrócił na meksykańską ziemię, a w czwartek, przed spotkaniem z nim, podziękował Lopezowi Obradorowi za uratowanie mu życia w 2019 roku, kiedy opuścił swój kraj potępiając „przewrót”.

Morales wyraził swoją wdzięczność podczas otwarcia seminarium politycznego w Mexico City zorganizowanego przez Partię Robotniczą, formację wspierającą rząd Lopeza Obradora.

W obecności delegatów kilku lewicowych partii w Ameryce Łacińskiej Morales przypomniał sobie swój niespodziewany przyjazd do Meksyku w listopadzie 2019 roku.

Boliwijczyk wspomina: „Kiedy przyjechałem, nie chodziło o wyrażenie wdzięczności prezydentowi i narodowi meksykańskiemu. Kiedy powiedział, że uratował mi życie, to była prawda. Meksyk i inne kraje uratowały mi życie”.

Morales zwołał w czwartek konferencję prasową, aby zaznaczyć swoją obecność w Meksyku, ale w ostatniej chwili przełożył ją na piątek.

Boliwia pogrążyła się w kryzysie społecznym i politycznym po wyborach 20 października 2019 r., które zostały obalone przez skargi na rzekome fałszerstwa wyborcze na rzecz Moralesa.

W następstwie raportu Organizacji Państw Amerykańskich (OPA), opublikowanego wczesnym rankiem 10 listopada 2019 r., Morales najpierw ogłosił nowe wybory, a kilka godzin później zrezygnował z funkcji prezydenta, twierdząc, że jest ofiarą rzekomego „przewrotu”. etat. ”.

Morales przybył do Meksyku 12 listopada 2019 r. jako student polityczny rządu Lopeza Obradora po długim locie samolotem meksykańskich sił zbrojnych.

W swojej najnowszej książce meksykański prezydent twierdzi, że rzekomi boliwijscy żołnierze próbowali zestrzelić pociskiem samolot, którym Morales wystartował z Cochabamby do Meksyku.

Evo Morales spędził w Meksyku tylko miesiąc, ponieważ po objęciu urzędu przez Argentyńczyka Alberto Fernandeza przeniósł się do kraju Ameryki Południowej, by w końcu wrócić do Boliwii po wygraniu wyborów przez jego partię Ruch na rzecz Socjalizmu. Październik 2020 Generałowie z kandydatem Louisem Arsem.

Azyl Moralesa w Meksyku spowodował poważne różnice dyplomatyczne z tymczasowym rządem Jeanine Añez w Boliwii, co zmieniło się po spotkaniu w marcu między Lopezem Obradorem a nowym prezydentem Boliwii Luisem Arsem. EFE

jmrg/laa

© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE bez uprzedniej i wyraźnej zgody EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *