Lopez Obrador świętuje decyzję USA w sprawie polityki wobec Kuby

Ponad 4 miliony szczepionek przeciwko Covid-19 przybyło z Kovacs do Wenezueli
Ta treść została opublikowana 17 maja 2022 – 14:43

MEXICO CITY, 17 maja (EFE) – Prezydent Meksyku, Andres Manuel Lopez Obrador, świętował we wtorek, że jego amerykański odpowiednik, Joe Biden, złagodził swoją politykę wobec Kuby, chociaż nadal określał embargo jako „ludobójstwo”.

„Święcimy postęp w tym kierunku, to jest krok, choć chciałbym, żeby nie było blokady, bo to jest pogwałcenie praw człowieka, to jest polityka średniowieczna, to nie ma nic wspólnego z naszym czasem i naszymi braćmi, którzy powinni wypowiedziane przez prezydenta podczas porannej konferencji prasowej.

Meksykański szef państwa przyznał, że decyzja rządu USA posunęła się naprzód, „choć ograniczona”. Powiedział jednak, że nie powinno być polityki karnej, ponieważ boli wielu ludzi.

„Wyobraź sobie, że żywności nie można kupić, a ludzie nie mogą zdobyć niezbędnych rzeczy, ponieważ firma, która je sprzedaje, podlega sankcjom za tę izolację. To ludobójcza polityka”.

Odnosząc się do języka baseballu, sportu, który uprawia i który jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych, powiedział, że taka polityka blokowania „wygląda źle”.

„Tak mówią w baseballu, kiedy ktoś nie robi rzeczy dobrze, wydaje się, że jest zły. Nie powinno się tego robić. Z drugiej strony, co również jest częścią tego samego, jest suwerennym prawem narodów do posiadania własna forma rządu i brak państwa, które by ingerowało w sprawy wewnętrzne, bez względu na to, jak silne.

W poniedziałek Joe Biden złagodził swoją politykę wobec Kuby, zwracając komercyjne loty z Hawany, zawieszając ograniczenia transferów i zezwalając na niektóre rodzaje podróży, chociaż turystyka na wyspę pozostanie zabroniona.

Oświadczenie Bidena oznacza odwrócenie niektórych polityk realizowanych przez jego republikańskiego poprzednika Donalda Trumpa (2017-2021), co oznaczało koniec ery „odwilży”, aranżowanej przez Baracka Obamę (2009-2017) i Kubańczyka. odpowiednik Raula Castro.

Zmiana polityki wobec Kuby następuje po wewnętrznej weryfikacji administracji Bidena, która trwała kilka miesięcy.

Wysoki rangą urzędnik, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział dziennikarzom, że zapowiedziane środki wejdą w życie w nadchodzących tygodniach.

Uszanują decyzję szczytu

Lopez Obrador potwierdził, że w środę odbędzie się spotkanie z osobami odpowiedzialnymi za organizację Szczytu Ameryk w Kalifornii z senatorem USA i powiedział, że dotychczas działali mądrze i tolerancyjnie.

„My, bez względu na to, co zostanie rozwiązane, zawsze będziemy nawiązywać relacje przyjaźni i szacunku z rządem Stanów Zjednoczonych, a znacznie więcej z mieszkańcami Stanów Zjednoczonych” – powiedział.

Wykluczył możliwość zerwania z rządem USA, jeśli jego prośba nie zostanie zaakceptowana, aby zaprosić „wszystkie kraje”, powołując się na Nikaraguę, Wenezuelę i Kubę, na szczyt, który ma się odbyć w czerwcu przyszłego roku w Los Angeles. Kalifornia. EFE

csr/ppc/laa

(zdjęcie) (wideo)

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.