Lula będzie przemawiał w Grupo de Puebla w miejscach w Ameryce Łacińskiej

Lula będzie przemawiał w Grupo de Puebla w miejscach w Ameryce Łacińskiej

Były prezydent Brazylii Luis Inacio Lula da Silva przemówi dziś na zakończenie drugiego i ostatniego dnia międzynarodowego spotkania Grupy Puebla o równości i przyszłości Ameryki Łacińskiej.

Jak zapowiadają organizatorzy, dwugodzinne przemówienie Luli będzie można usłyszeć w Mariel Franco Acoustic Shell na Uniwersytecie Stanowym Rio de Janeiro (UERJ).

Grupa Puebla została założona w lipcu 2019 r. w meksykańskim mieście o tej samej nazwie w okresie politycznego oporu wśród przewrotów i demontażu regionalnego wysiłku związkowego.

Forum składa się z liderów postępowych partii z 16 krajów Ameryki Łacińskiej i Hiszpanii, którzy w ciągu dwóch dni spotkania w UERJ potraktowali priorytetowo kluczowe kwestie, takie jak równość, demokracja, sprawiedliwość społeczna, rozwój solidarności i nierówność w trakcie i po Covid19 pandemia.

Podczas swojego przemówienia były szef hiszpańskiego rządu Jose Luis Rodriguez Zapatero wezwał wczoraj do złożenia przysięgi odbudowy globalnej jedności politycznej, w której równość jest nieodzowną wartością demokracji.

Mówił o pochodzeniu nierówności na świecie io tym, że obok równości jest ona jednym z wertykalnych problemów rewolucji.

„Bez wolności nie możemy myśleć o równości” – powiedział polityk i odwrotnie, uznając oba warunki za filary każdego demokratycznego projektu.

Wezwał do studiowania i pogłębiania procesu kolonializmu i niewolnictwa, aby zrozumieć historię, ponieważ „pamięć jest częścią prawdy”.

Były kolumbijski przywódca Ernesto Samper wezwał do zmiany modelu politycznego, gospodarczego i społecznego Ameryki Łacińskiej po zakończeniu pandemii Covid-19.

Stwierdził, że kolonializm zdewastował kraje rozwijające się i „rodziliśmy się nierówni i musimy pomyśleć, jak przezwyciężyć taką sytuację”.

Do tego, dodał, potrzebny jest inny model rozwoju, a nie model neoliberalny, który zubaża i poświęca państwo.

Była prezydent Brazylii Dilma Rousseff wezwała do słabego budżetowania i inwestycji społecznych dla krajów Ameryki Łacińskiej, aby rozpocząć walkę z nierównością.

„Nie jest dla nikogo tajemnicą, że w regionie panuje postęp neoliberalizmu, upadek ruchów demokratycznych i społecznych oraz ich brak w przestrzeni rządowej” – powiedział.

Podkreślił, że pilne jest, aby Ameryka Łacińska ponownie połączyła wysiłki na rzecz większej integracji między krajami i aby kraje te były mniej zależne od eksportu surowców.

Biorąc pod uwagę, że ukryta potęga Ameryki Łacińskiej musi zostać wzmocniona i scentralizowana, odpowiedział: „W kim?” w naszej integracji regionalnej.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *