Lula i Xi Jimping wzmacniają sojusz między Chinami a Brazylią

Lula i Xi Jimping wzmacniają sojusz między Chinami a Brazylią

prezydent Luiz Inacio Lula da Silva Podkreślił, że chce, aby dołączyły do ​​nich Brazylia i Chiny „Równoważenie globalnej geopolityki” Więc bądź ostrzeżony „Nikt nie będzie zakazany” Pogłębienie relacji między obydwoma państwami podczas oficjalnej wizyty u chińskiego odpowiednika Xi Jinpinga w Pekinie, który powitał go największą oficjalną uroczystością państwową, jakiej nie odnotowano od czasów sprzed epidemii.

  1. Umowy handlowe
  2. Geopolityka
  3. Troska o środowisko

Szczyt podniósł poziom sojuszu między Chinami a Brazylią po powrocie Luli na urząd prezydenta 1 stycznia i zaowocował podpisaniem 15 porozumień między dwoma rządami, 20 między firmami z obu krajów oraz dążeniem do zmniejszenia zależności od Dolar. handlu dwustronnego i utworzenia klubu pokojowego w celu powstrzymania wojny na Ukrainie, poinformowała agencja informacyjna Telam.

Umowy handlowe

„Nikt nie powstrzyma Brazylii przed poprawą stosunków z Chinami” Według strony brazylijskiej oczekuje się, że Chiny zainwestują w Brazylii około 10 miliardów dolarów w perspektywie długoterminowej. ..

Lula złożył oświadczenie, wskazując, że odwiedził wczoraj w Szanghaju fabrykę giganta telekomunikacyjnego Huawei, pioniera Internetu piątej generacji (5G), czemu sprzeciwiają się Stany Zjednoczone.

Ze swojej strony Xi wzmocnił osobowość lidera Partii Robotniczej, która po raz trzeci rządzi największą gospodarką Ameryki Łacińskiej. Chiny stawiają stosunki z Brazylią na szczycie naszych priorytetów w stosunkach zagranicznych. Jesteś naszym starym przyjacielem i dobrym przyjacielem. Dzięki waszemu zainteresowaniu i wsparciu stosunki chińsko-brazylijskie zrobiły wielki krok naprzód”.Chwała gospodarzowi.

W 49-punktowej wspólnej deklaracji Brazylia poparła uznanie jednego Chin z Tajwanem. Oba kraje poparły także ich inicjatywy poszukiwania wynegocjowanego rozwiązania wojny na Ukrainie, choć nie precyzowały planów.

według Shi, „Partia Komunistyczna przewodzi narodowi w skoordynowanym wysiłku, aby przekształcić Chiny we wspaniały, nowoczesny kraj socjalistyczny pod każdym względem i promować odrodzenie narodowe na wszystkich frontach poprzez ścieżkę modernizacji. Otworzy to nowe możliwości dla Brazylii i innych krajów na całym świecie ”.

Brazylijskie media zinterpretowały szczyt jako mocny sygnał dla Stanów Zjednoczonych, które w 2009 roku zastąpiły Chiny jako głównego partnera Brazylii: administracja Joe Bidena na lutowym szczycie z Lulą w Waszyngtonie nie zapewniła inwestycji i dała ledwie 50 dolarów. milionów na fundusz Amazon w celu pobudzenia gospodarek regionalnych.

Geopolityka

Przed spotkaniem z Xi Lula spotkał się z przewodniczącym NPC (parlamentu), Zhao Liji. Podkreślił tam, że globalna geopolityka musi się zmienić przy wsparciu zarówno Chin, jak i Brazylii, w ramach swojego przemówienia o reformie instytucji międzynarodowych i konieczności handlu lokalnymi walutami, z pominięciem dolara.

„Z Chinami staramy się osiągnąć równowagę w globalnej geopolityce, rozmawiając o najważniejszych kwestiach” – powiedział prezydent Lula. „Chcemy podnieść poziom strategicznych powiązań między naszymi dwoma krajami, rozszerzyć przepływy handlowe i współpracować z Chinami w celu osiągnięcia równowagi w globalnej geopolityce” – powiedział Brazylijczyk.

Che Lula został powitany w Pałacu Ludowym z honorami wojskowymi i grupą dzieci machających brazylijskimi flagami w rytm piosenki „New Time” brazylijskiego muzyka Ivana Lenza. Ten szczegół piosenki wyprodukowanej w 1980 roku, która przepowiadała koniec dyktatury wojskowej w Brazylii, został zinterpretowany jako zamknięcie kontrowersyjnego rozdziału Bolsonaro.

W 49-punktowej wspólnej deklaracji Brazylia poparła uznanie jednego Chin z Tajwanem. Oba kraje poparły także ich inicjatywy poszukiwania wynegocjowanego rozwiązania wojny na Ukrainie, choć nie sprecyzowały tych planów.

W 2009 roku, podczas drugiej kadencji Luli, Chiny zastąpiły Stany Zjednoczone jako głównego partnera handlowego Brazylii i od tego czasu relacje z eksportem surowców wzrosły, dlatego Lula powiedział, że szuka inwestycji do tworzenia wartościowych innowacji . Kruszywa w brazylijskiej glebie.

W liście otwartym do prasy, który poprzedził specjalne spotkanie, Lula mówił o intensyfikacji relacji brazylijsko-chińskich w takich obszarach jak nauka i technologia, wymiana studentów na uczelniach, stosunki kulturalne, strategie przeciwdziałania zmianom klimatycznym, czysta energia i pojazd elektryczny produkcja. i autobusy.

„Myślę, że mój rząd rozumie Chiny w ten sposób, że musimy ciężko pracować, aby stworzyć stosunki brazylijsko-chińskie, które nie będą wyłącznie relacjami czysto komercyjnymi. Chociaż interes handlowy jest bardzo ważny” – powiedział Lula, który nawet wezwał Chiny do zaangażowanie w transformację energetyczną i redukcję emisji zanieczyszczeń.

W Ameryce Południowej Chiny potwierdziły chęć pogłębienia relacji z Mercosurem jako blokiem, nie wspominając o ewentualnych umowach jednostronnych, do których zachęca rząd Urugwaju.

Troska o środowisko

„W naszej walce o zachowanie planety polegamy na Chinach i opowiadamy się za zdrowszą polityką klimatyczną, w której ludzie mogą oddychać czystszym powietrzem i pić czystszą wodę. Dlatego transformacja energetyczna jest tak ważna, abyśmy mogli wytwarzać czystszą energię, zwłaszcza energia wiatru, energia słoneczna i biomasa” – powiedział Lula.

Kontynuował: „Brazylia ma 80% całkowicie czystej energii i w tej chwili w moim rządzie zobowiązała się do powstrzymania wylesiania Amazonii do 2030 r., aby przyczynić się do ochrony planety”.

Lula skorzystał również z przemówienia, aby podziękować Chinom za poparcie dla wyboru byłej prezydent Dilmy Rousseff na przewodniczącą Nowego Banku Rozwoju (NBD), banku BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA), instrumentu Fundacji Globalne Południe, która stara się być alternatywą dla Banku Światowego w finansowaniu działań rozwojowych. To już trzecia oficjalna wizyta Luli w Chinach.

brazylijski minister gospodarki, Fernando Haddad Powiedział na konferencji prasowej, że zakład na Chiny nie neguje wagi, jaką Stany Zjednoczone przywiązują do Brazylii. Potwierdził jednak, że na brazylijskiej ziemi następuje „likwidacja amerykańskich firm”, odnosząc się do odejścia Ford Motor Company, z którego opuszczonej fabryki zamierza korzystać chiński producent pojazdów elektrycznych BYD.

„Lula chce reindustrializacji chińskich inwestycji, a umowy idą w tym kierunku” – powiedział Haddad, który podkreślił, że Brasilia działa na rzecz zachęcania do używania lokalnych walut w handlu zarówno z Chinami, jak i Mercosurem. Chiny przyznały również Brazylii linię kredytową w wysokości 1,5 mld USD dla potężnego Narodowego Banku Rozwoju Gospodarczego i Społecznego (Bndes).

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *