Lula opuściła szpital po operacji biodra

Lula opuściła szpital po operacji biodra

Brazylia (AFP) – Po operacji stawu biodrowego w piątek prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva wrócił w niedzielę do swojej oficjalnej rezydencji w Brasilii przed planowanym terminem, ale będzie musiał poczekać jeszcze kilka tygodni, zanim wznowi napięte podróże.

Pierwsza poprawka:

2 minuty

Na swoim koncie w serwisie X, wcześniej na Twitterze, powiedział: „Zostałem wypisany ze szpitala i jestem już w Pałacu Alvorada”.

Prezydent, który 27 tego miesiąca skończy 78 lat, dodał: „Regeneruję siły, aby ciężej pracować dla Brazylii i wziąć udział w maratonie”.

Lewicowy prezydent, który w styczniu rozpoczął swoją trzecią kadencję, przeszedł w znieczuleniu ogólnym operację całkowitej wymiany stawu biodrowego, aby złagodzić ból, który nękał go od ponad roku i wprawiał w „zły nastrój”.

Po wszczepieniu protezy lekarze „wykorzystali dobrą reakcję Loli na znieczulenie” i przeprowadzili kolejną operację plastyczną korygującą opadające powieki.

Szpital Sirio Libanes w Brasilii, w którym dwa dni temu przeprowadzono operację, podał, że Lula wróciła do domu „po wykazaniu dobrego rozwoju klinicznego”.

Zespół medyczny początkowo oczekiwał, że zostanie wypisany ze szpitala „najpóźniej w poniedziałek lub wtorek”.

-Kolacja w domu-

Jednak w oświadczeniu wydanym w niedzielę rano stwierdzono, że zespół medyczny „rozważa” wysłanie go do domu wcześniej, niż oczekiwano.

„Ktoś będzie mógł dziś wrócić do domu na kolację” – poinformowała na Instagramie Pierwsza Dama Rosangela da Silva, znana pod pseudonimem „Janja”.

Z orzeczenia lekarskiego wynika, że ​​Lula „nocowała w stabilnym stanie”, a nawet „wchodziła i schodziła po schodach z pomocą fizjoterapeutów”.

Lola podjęła pewne kroki i rozpoczęła sesje fizjoterapeutyczne w sobotę rano, dzień po operacji.

– „Pracuję normalnie” –

Mimo wcześniejszego niż planowano powrotu do kraju, Lula będzie musiał pozostać w Brasilii przez co najmniej cztery tygodnie, co zmusi go do oderwania się od napiętych harmonogramów podróży zagranicznych.

Zamierza jednak „normalnie pracować” w okresie rekonwalescencji.

Jego osobisty lekarz, Roberto Calil Filho, ogłosił w piątek, że jest „pewny”, że jego pacjent wyzdrowieje na czas, aby móc uczestniczyć w Konferencji Klimatycznej ONZ (COP-28), która odbędzie się w Dubaju pod koniec listopada.

Spotkanie uznaje się za ważne dla prezydenta postrzeganego jako orędownika ochrony środowiska, który obiecał zaprzestanie wylesiania w regionie Amazonii do 2030 r.

Podczas rekonwalescencji Lola będzie musiała korzystać z chodzika, ale jego osobisty fotograf przekonał go, aby nie pokazywać go aparatom, aby nie okazywać żadnych oznak słabości.

Lula zaczął odczuwać ból biodra w sierpniu 2022 r., ale ze względów wizerunkowych operację przeprowadzono dopiero po dziewięciu miesiącach jego kadencji.

Rok temu Lula był w trakcie kampanii wyborczej przeciwko swojemu skrajnie prawicowemu poprzednikowi Jairowi Bolsonaro, który pokonał go w drugiej turze wyborów prezydenckich.

„Chciałem poddać się operacji po wyborach (pod koniec października 2022 r.), ale myślałem, że ludzie pomyślą: «On jest stary, właśnie został wybrany, już jest w szpitalu»” – powiedział we wtorek. Swój cotygodniowy program emituje w mediach społecznościowych.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *