Lula wzywa do globalnej kampanii prasowej na rzecz Assange’a

Lula wzywa do globalnej kampanii prasowej na rzecz Assange’a

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva określił jako „hańbę” uwięzienie w Wielkiej Brytanii dziennikarza-założyciela platformy WikiLeaks, Juliana Assange’a, i wezwał do ogólnoświatowej kampanii prasowej na jego korzyść. .

„To haniebne, że dziennikarz, który potępiał sztuczki jednego kraju przeciwko innym krajom, jest więziony, skazany na śmierć w więzieniu, a my nie robimy nic, aby go uwolnić” – powiedział prezydent Brazylii na konferencji prasowej.

Szef południowoamerykańskiego giganta wezwał też do ogólnoświatowego ruchu prasowego w obronie Assange’a i wolności donosu.

Powiedział: „To szalone, że to my walczymy o wolność wypowiedzi, a prawo do krzyku (Asange) jest w więzieniu, bo potępił sztuczki (…) a prasa nie występuje w obronie tego dziennikarza ”.

Lula da Silva podkreślił, że Waszyngton kryminalizuje Assange’a za potępienie, z dowodami, natrętnych działań rządu północnoamerykańskiego kraju.

Ze swojej celi w więzieniu Belmarsh założyciel WikiLeaks opublikował list skierowany do króla Wielkiej Brytanii Karola III w dniu jego koronacji, zapraszając go do odwiedzenia więzienia o zaostrzonym rygorze, w którym jest przetrzymywany od 2019 r. zakończenie procesu ekstradycji do Stanów Zjednoczonych (United States American).

W 2010 roku WikiLeaks opublikowało ponad 400 000 raportów na temat wojny w Iraku, 90 000 na temat wojny w Afganistanie, 800 na temat okrucieństw popełnionych w amerykańskiej bazie znajdującej się na terytoriach przejętych od Kuby w Guantanamo oraz ponad 250 000 telegramów. amerykańscy dyplomaci

Informacje te ujawniły między innymi masowe zabijanie cywilów w Iraku i Afganistanie przez żołnierzy amerykańskich oraz systematyczne stosowanie tortur fizycznych i psychicznych.

Stany Zjednoczone oskarżają Assange’a o publikowanie tajnych dokumentów wojskowych i tajnych informacji dyplomatycznych o wojnach w Iraku i Afganistanie, w związku z czym żądają jego ekstradycji na amerykańską ziemię, gdzie ma spędzić 175 lat więzienia na podstawie 18 zarzutów.

W czerwcu 2022 roku Wielka Brytania wyraziła zgodę na ekstradycję założyciela WikiLeaks, ale obrona złożyła apelację, umieszczając Assange’a w złym stanie fizycznym i psychicznym, wstrzymując proces ekstradycji do czasu jego rozstrzygnięcia w odpowiedzi na wniosek obrony.

Z informacjami z Telesur i BBC

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *