Lula zbliża się do socjaldemokracji, aby stworzyć szeroki front przeciwko Bolsonaro

Lula zbliża się do socjaldemokracji, aby stworzyć szeroki front przeciwko Bolsonaro

Obaj są bohaterami przejścia do demokracji w Brazylia, Ponad 30 lat temu. Jeden pokonał drugiego w Dwukrotnie jako prezydenci i wielokrotnie byli biegunowymi przeciwieństwami w brazylijskiej polityce. Teraz wszystko wskazuje na potrzebę stworzenia pliku Wspólny front do konfrontacji z prezydentem Jair Bolsonaro.

To historyczne spotkanie. Od prawie 20 lat nie skontaktowano się z tymi dwoma politycznymi postaciami, chyba że zostały ujawnione publicznie. Ostatnie zdjęcia, które odbyły się między nimi w dialogu, pochodzą z grudnia 2002 roku, kiedy to trwały przygotowania do przekazania przywództwa między nimi. Fernando Henrique Cardoso, Prezydent Brazylii w latach 1995-2002, L.przekształcił płaszcz prezydencki w Luiz Inacio Lula da Silva, Który był prezydentem w latach 2003-2010.

Były przywódca i założyciel związku Partia pracowników (PT) Utorował drogę swojej szóstej kandydaturze na prezydenta w 2022 roku, po serii orzeczeń wydanych przez Sąd Najwyższy w Brazylii, które pozwoliły uniknąć rozstrzygania merytorycznego spraw korupcyjnych, w których uczestniczył Lula. Sędziowie zdecydowali, że były prezydent nie powinien być sądzony w mieście Kurytyba, ale w najwyższych sądach w Brasilii, a wtedy sędzia Sergio Moro Był uprzedzony, gdy ukarał Lolę półtora roku więzienia.

Wizerunek dwóch byłych prezydentów odniósł natychmiastowe skutki. Analitycy uważają, że szachowe kroki wyborcze idą w przyspieszonym tempie w obliczu zaplanowanych już wyborów prezydenckich w 2022 roku. Silna polaryzacja między Lulą a urzędującym prezydentem Bolsonaro, który będzie ubiegał się o reelekcję.

Lucas Fraga, analityk ds. Kontaktów politycznych z San Pablo, potwierdził to DIARIO DE CUBIE Lula miałby strategię tworzenia sojuszy z centralnymi siłami politycznymi, Tak jak w przypadku socjaldemokracji Cardoso, aby uniknąć bycia uważanym za kandydata czysto lewicowego, ponieważ już teraz cieszy się gwarantowaną pozycją, będąc najważniejszą postacią w Partii Pracy.

W tym miesiącu maju w tym kierunku Lola osiadła w BrasiliiStolicy, której nie odwiedzał od 2016 roku, by spotkać się z liderami różnych ugrupowań politycznych, ambasadorami i korespondentami zagranicznymi.

Niektórzy analitycy polityki legislacyjnej z Brazylii oczekują, że dwukrotny prezydent będzie cheerleaderką za kulisami, Proces Izolacja Przeciw Bolsonaro, Jeśli chodzi o jego złe zarządzanie epidemią Covid-19, cecha, która według sondaży sprawiła, że ​​urzędujący prezydent znalazł się pomiędzy jego bazą wsparcia w klasach średnich w głównych miastach Brazylii.

Z punktu widzenia Cardoso, Podejście do Loli byłoby praktyczną decyzjąBiorąc pod uwagę, że sondaże opinii publicznej nie pokazują, przynajmniej na razie, możliwości wzrostu opcji środkowej w wyborach prezydenckich. Socjolog jest honorowym przewodniczącym Brazylijskiej Partii Socjaldemokratycznej (PSDB) i jest szanowanym głosem w umiarkowanych sektorach Brazylii.

Choć przewodniczący PSDB Bruno Araujo powtórzył, że partia ta będzie miała własnego kandydata, który będzie daleko od Strony będą reprezentować Lulę i BolsonaroCardoso dał jasno do zrozumienia, że ​​głównym zmartwieniem jest uniknięcie ponownego wyboru Bolsonaro.

Komentując obiad z Lulą, Cardoso wyjaśnił: „Poszedłem porozmawiać. Nie ma celu wyborczego. PSD powinno zwolnić kandydata, a ja go poprę. Jeśli nie przejdziemy do drugiej tury, nie poprę obecnego prezydenta ale ktokolwiek mu się przeciwstawia, nawet Lula. “

To radykalna zmiana w podejściu Cardoso. Na przykład w 2018 r., Gdy rozstrzygała się druga runda prezydencka między Bolsonaro i Delphine Lula, były prezydent Fernando Haddad odmówił udzielenia publicznego poparcia żadnej z nich.

Byli prezydenci długo rozmawiali o Brazylii, O naszej demokracji i zaniedbaniach rządu Bolsonaro podczas pandemii ”- czytamy w komunikacie prasowym wydanym przez zespół Luli.

Sondaż firmy konsultingowej Datafolha opublikowany w połowie maja pokazał siłę kandydatury Luli, która zbiera 41% głosów, w porównaniu do 23% w przypadku Bolsonaro. Według Datafolha, w ostatniej drugiej turze lider Partii Pracy będzie dominował od 55% do 32%. Według tej firmy pozostali kandydaci na prezydenta stanowią mniej niż 7%, dlatego spodziewany jest skrajnie spolaryzowany scenariusz.

Zakład Luli, o czym świadczy jego podejście do postaci centrum i socjaldemokracji– Byłoby to uniknięcie drugiej rundy. Aby pominąć głosowanie, kandydat musi, zgodnie z przepisami brazylijskimi, osiągnąć 50% plus jeden głos.

„Lunch nie jest sojuszem wyborczym, ale jest to wyraźnie symboliczny warunek, że w Partii Pracy jest miejsce na konwergencję. Lula ostatnio stał się ekstremistą, ale zawsze był politykiem, który chodzi po centrum. Być może próbował to. ”Powiedział Leandro Consentino, profesor nauk politycznych w Insper de São Paulo, zapytany przez Leandro Consentino, profesora nauk politycznych w Insper de São Paulo, o odbudowanie ścieżki, która doprowadziła go do prezydentury w 2002 roku Naród Z Buenos Aires.

„Największym zmartwieniem dla wielu jest to, jak (Lula) zachowa się pod względem gospodarczym, będzie przestrzegać odpowiedzialności fiskalnej i iść naprzód z reformami. Jeśli umieścisz człowieka z rynku w swojej formule, tak jak w 2002 r., Możesz pogłębić ścieżkę w kierunku centrum – powiedział Consentino.

Ze swojej strony Bolsonaro wydaje się wyczuwać strategiczny zapach, gdyby nie to w jego podejściu do Cardoso. Odpowiadając na spotkanie byłych prezydentów, Bolsonaro powiedział, że opozycja wobec jego rządu ma już mocną formułę z „kandydatem złodzieja i włóczęgi na wice”. Nie wymienił nazwisk i nie sprecyzował, do kogo się odnosi.

Tymczasem wśród retoryki politycznej pandemia Covid-19 nadal stabilizuje się w Brazylii, pośród tego, co zostało sklasyfikowane jako Błędna polityka rządu Bolsonaro.

Według globalnych danych z John Hopkins University w USA, Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem liczby zgonówWyprzedziły ją tylko Stany Zjednoczone. W tym południowoamerykańskim kraju zginęło ponad 448 000 ludzi. W liczbie przypadków Brazylia ma nieco ponad 16 milionów, W kolejności za Stanami Zjednoczonymi i Indiami.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *