Lula zbliża się do socjaldemokracji, aby stworzyć szeroki front przeciwko Bolsonaro

Lula zbliża się do socjaldemokracji, aby stworzyć szeroki front przeciwko Bolsonaro

Obaj są bohaterami przejścia do demokracji w Brazylia, Ponad 30 lat temu. Jeden pokonał drugiego w Dwukrotnie jako prezydenci i wielokrotnie byli biegunowymi przeciwieństwami w brazylijskiej polityce. Teraz wszystko wskazuje na potrzebę stworzenia pliku Wspólny front do konfrontacji z prezydentem Jair Bolsonaro.

To historyczne spotkanie. Od prawie 20 lat nie skontaktowano się z tymi dwoma politycznymi postaciami, chyba że zostały ujawnione publicznie. Ostatnie zdjęcia, które odbyły się między nimi w dialogu, pochodzą z grudnia 2002 roku, kiedy to trwały przygotowania do przekazania przywództwa między nimi. Fernando Henrique Cardoso, Prezydent Brazylii w latach 1995-2002, L.przekształcił płaszcz prezydencki w Luiz Inacio Lula da Silva, Który był prezydentem w latach 2003-2010.

Były przywódca i założyciel związku Partia pracowników (PT) Utorował drogę swojej szóstej kandydaturze na prezydenta w 2022 roku, po serii orzeczeń wydanych przez Sąd Najwyższy w Brazylii, które pozwoliły uniknąć rozstrzygania merytorycznego spraw korupcyjnych, w których uczestniczył Lula. Sędziowie zdecydowali, że były prezydent nie powinien być sądzony w mieście Kurytyba, ale w najwyższych sądach w Brasilii, a wtedy sędzia Sergio Moro Był uprzedzony, gdy ukarał Lolę półtora roku więzienia.

Wizerunek dwóch byłych prezydentów odniósł natychmiastowe skutki. Analitycy uważają, że szachowe kroki wyborcze idą w przyspieszonym tempie w obliczu zaplanowanych już wyborów prezydenckich w 2022 roku. Silna polaryzacja między Lulą a urzędującym prezydentem Bolsonaro, który będzie ubiegał się o reelekcję.

Lucas Fraga, analityk ds. Kontaktów politycznych z San Pablo, potwierdził to DIARIO DE CUBIE Lula miałby strategię tworzenia sojuszy z centralnymi siłami politycznymi, Tak jak w przypadku socjaldemokracji Cardoso, aby uniknąć bycia uważanym za kandydata czysto lewicowego, ponieważ już teraz cieszy się gwarantowaną pozycją, będąc najważniejszą postacią w Partii Pracy.

W tym miesiącu maju w tym kierunku Lola osiadła w BrasiliiStolicy, której nie odwiedzał od 2016 roku, by spotkać się z liderami różnych ugrupowań politycznych, ambasadorami i korespondentami zagranicznymi.

Niektórzy analitycy polityki legislacyjnej z Brazylii oczekują, że dwukrotny prezydent będzie cheerleaderką za kulisami, Proces Izolacja Przeciw Bolsonaro, Jeśli chodzi o jego złe zarządzanie epidemią Covid-19, cecha, która według sondaży sprawiła, że ​​urzędujący prezydent znalazł się pomiędzy jego bazą wsparcia w klasach średnich w głównych miastach Brazylii.

Z punktu widzenia Cardoso, Podejście do Loli byłoby praktyczną decyzjąBiorąc pod uwagę, że sondaże opinii publicznej nie pokazują, przynajmniej na razie, możliwości wzrostu opcji środkowej w wyborach prezydenckich. Socjolog jest honorowym przewodniczącym Brazylijskiej Partii Socjaldemokratycznej (PSDB) i jest szanowanym głosem w umiarkowanych sektorach Brazylii.

Choć przewodniczący PSDB Bruno Araujo powtórzył, że partia ta będzie miała własnego kandydata, który będzie daleko od Strony będą reprezentować Lulę i BolsonaroCardoso dał jasno do zrozumienia, że ​​głównym zmartwieniem jest uniknięcie ponownego wyboru Bolsonaro.

Komentując obiad z Lulą, Cardoso wyjaśnił: „Poszedłem porozmawiać. Nie ma celu wyborczego. PSD powinno zwolnić kandydata, a ja go poprę. Jeśli nie przejdziemy do drugiej tury, nie poprę obecnego prezydenta ale ktokolwiek mu się przeciwstawia, nawet Lula. „

To radykalna zmiana w podejściu Cardoso. Na przykład w 2018 r., Gdy rozstrzygała się druga runda prezydencka między Bolsonaro i Delphine Lula, były prezydent Fernando Haddad odmówił udzielenia publicznego poparcia żadnej z nich.

Byli prezydenci długo rozmawiali o Brazylii, O naszej demokracji i zaniedbaniach rządu Bolsonaro podczas pandemii ”- czytamy w komunikacie prasowym wydanym przez zespół Luli.

Sondaż firmy konsultingowej Datafolha opublikowany w połowie maja pokazał siłę kandydatury Luli, która zbiera 41% głosów, w porównaniu do 23% w przypadku Bolsonaro. Według Datafolha, w ostatniej drugiej turze lider Partii Pracy będzie dominował od 55% do 32%. Według tej firmy pozostali kandydaci na prezydenta stanowią mniej niż 7%, dlatego spodziewany jest skrajnie spolaryzowany scenariusz.

Zakład Luli, o czym świadczy jego podejście do postaci centrum i socjaldemokracji– Byłoby to uniknięcie drugiej rundy. Aby pominąć głosowanie, kandydat musi, zgodnie z przepisami brazylijskimi, osiągnąć 50% plus jeden głos.

„Lunch nie jest sojuszem wyborczym, ale jest to wyraźnie symboliczny warunek, że w Partii Pracy jest miejsce na konwergencję. Lula ostatnio stał się ekstremistą, ale zawsze był politykiem, który chodzi po centrum. Być może próbował to. ”Powiedział Leandro Consentino, profesor nauk politycznych w Insper de São Paulo, zapytany przez Leandro Consentino, profesora nauk politycznych w Insper de São Paulo, o odbudowanie ścieżki, która doprowadziła go do prezydentury w 2002 roku Naród Z Buenos Aires.

„Największym zmartwieniem dla wielu jest to, jak (Lula) zachowa się pod względem gospodarczym, będzie przestrzegać odpowiedzialności fiskalnej i iść naprzód z reformami. Jeśli umieścisz człowieka z rynku w swojej formule, tak jak w 2002 r., Możesz pogłębić ścieżkę w kierunku centrum – powiedział Consentino.

Ze swojej strony Bolsonaro wydaje się wyczuwać strategiczny zapach, gdyby nie to w jego podejściu do Cardoso. Odpowiadając na spotkanie byłych prezydentów, Bolsonaro powiedział, że opozycja wobec jego rządu ma już mocną formułę z „kandydatem złodzieja i włóczęgi na wice”. Nie wymienił nazwisk i nie sprecyzował, do kogo się odnosi.

Tymczasem wśród retoryki politycznej pandemia Covid-19 nadal stabilizuje się w Brazylii, pośród tego, co zostało sklasyfikowane jako Błędna polityka rządu Bolsonaro.

Według globalnych danych z John Hopkins University w USA, Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem liczby zgonówWyprzedziły ją tylko Stany Zjednoczone. W tym południowoamerykańskim kraju zginęło ponad 448 000 ludzi. W liczbie przypadków Brazylia ma nieco ponad 16 milionów, W kolejności za Stanami Zjednoczonymi i Indiami.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *