Macron dokonuje zmian w swoim dyrektorze naczelnym we Francji, aby dać nowy impuls

Macron dokonuje zmian w swoim dyrektorze naczelnym we Francji, aby dać nowy impuls

Premier Elisabeth Bourne (L) i prezydent Emmanuel Macron przed spotkaniem 19 lipca 2023 r. w Pałacu Elizejskim w Paryżu. afp_tickers

Ta treść została opublikowana 20 lipca 2023 – 14:23


(AFP)

Prezydent Francji Emmanuel Macron przetasował swój gabinet w czwartek, szukając nowego impulsu po roku naznaczonym masowymi protestami przeciwko jego reformie emerytalnej i nocnymi zamieszkami.

W oczekiwaniu na oficjalne ogłoszenie najbardziej zauważalnymi zmianami są odejście mianowanych przez niego w 2022 roku ministrów ze społeczeństwa obywatelskiego oraz odejście minister spraw zagranicznych Marlene Schiappa, która wywołała kontrowersje po tym, jak ubrała się dla magazynu Playboy, podało kilka źródeł AFP.

Historyk specjalizujący się w sprawach mniejszości Pape Ndiaye, jedna z gwiazd podpisu prezydenta w 2022 roku, odejdzie z Ministerstwa Edukacji, które przejdzie w ręce Gabriela Atala, dotychczas odpowiedzialnego za finanse publiczne.

Aurelien Rousseau, były szef sztabu premier Elizabeth Born, przejmie służbę zdrowia, zastępując doktora François Browna, a prorządowa liderka Zgromadzenia Narodowego Aurore Bergé odziedziczy Solidarność po Jean-Christophe Combe, byłym dyrektorze generalnym Czerwonego Krzyża we Francji.

Zmianami tymi nieco ponad rok po reelekcji Macron wzmacnia polityczny profil swojego rządu w państwie, w którym brakuje mu bezwzględnej większości, a prawicowa opozycja stała się jego głównym wsparciem.

Niecały rok przed majowymi wyborami europejskimi partia rządząca również stara się powstrzymać rozwój skrajnej prawicy.

Centrowy przewodniczący powiedział dzień wcześniej prorządowym deputowanym, że jego kolejne bitwy to „polityczna rekonfiguracja” reformy środowiska i imigracji, której „nie można pozostawić w rękach opozycji”.

Zamieszki, które wybuchły pod koniec czerwca we Francji po śmierci zastrzelonego przez policję młodego mężczyzny, opóźniły reformację, która przybrała na sile po zużyciu kontrowersyjnej reformy emerytalnej.

W poniedziałek prezydent rzeczywiście potwierdził objęcie urzędu, mimo że 56% Francuzów to zły premier, wynika z sondażu Elabe opublikowanego w środę.

Whiz- TJC / mb

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *