Manuel Rocha: Ambasador USA, doradca Dowództwa Południa i tajny agent Kuby od 40 lat | międzynarodowy

Manuel Rocha: Ambasador USA, doradca Dowództwa Południa i tajny agent Kuby od 40 lat |  międzynarodowy

Nie da się oszukać wszystkich przez cały czas, ale są tacy, którym prawie się to udaje. Naprzeciw światu stanął Victor Manuel Rocha, lat 73, były ambasador USA, który przeszedł na emeryturę w Miami po wybitnej karierze na stanowiskach w Ameryce Łacińskiej, w Białym Domu, a po przejściu na emeryturę jako doradca Dowództwa Południa Stanów Zjednoczonych. . Niedawno, po życiu pełnym konserwatywnych skłonności, stał się zagorzałym zwolennikiem Donalda Trumpa. Tylko fasada: Rocha prowadził podwójne życie. Według ministerstwa przez 40 lat pracy jako dyplomata i doradca pracował…

Zapisz się, aby kontynuować czytanie

Czytaj bez ograniczeń

Nie da się oszukać wszystkich przez cały czas, ale są tacy, którym prawie się to udaje. Naprzeciw światu stanął Victor Manuel Rocha, lat 73, były ambasador USA, który przeszedł na emeryturę w Miami po wybitnej karierze na stanowiskach w Ameryce Łacińskiej, w Białym Domu, a po przejściu na emeryturę jako doradca Dowództwa Południa Stanów Zjednoczonych. . Niedawno, po życiu pełnym konserwatywnych skłonności, stał się zagorzałym zwolennikiem Donalda Trumpa. Tylko fasada: Rocha prowadził podwójne życie. Według Departamentu Sprawiedliwości przez 40 lat pracy jako dyplomata i doradca był agentem kubańskich służb wywiadowczych, któremu prawdopodobnie przekazał rzekę wrażliwych informacji na temat amerykańskiej działalności i planów. W Ameryce Łacińskiej aż do aresztowania tydzień temu.

Sprawa ta może mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa narodowego i stosunków dyplomatycznych USA, biorąc pod uwagę długą karierę Rochy i ważne stanowiska, które zajmował, wiele z nich w kluczowych momentach ich losu: od zastępcy dyrektora Biura Interesów USA na Kubie w latach 90. administrator. Chargé d’Affairs w Argentynie, która przeżywała całkowite zawirowania gospodarcze (1997-2000). Przebywając w Meksyku i Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu (1994-1995) dla Billa Clintona w środku kryzysu kubańskiego flisaków, zakończył swoją pracę jako ambasador (2000-2002) w Boliwii, gdzie pojawił się przywódca koki o nazwisku Evo Morales.

Odkrycia te ujawniają również zdolność kubańskich służb wywiadowczych do aresztowania agentów na odpowiednich stanowiskach w administracji USA. Sprawa ta, jak przyznał prokurator generalny Merrick Garland, ogłaszając akt oskarżenia, „ujawnia jedną z najdalszych i najdłuższych infiltracji rządu Stanów Zjednoczonych przez zagranicznego agenta”.

Były dyplomata stanie we wtorek przed sądem w Miami, aby odpowiedzieć 15 zarzutów jako agent Kuby od 1981 rCo obejmuje „dostęp do informacji [clasificada] „Na korzyść” Kuby i rozpowszechnianie „tych informacji bez zezwolenia”. Grozi mu do 60 lat więzienia po tym, jak przyznał się do pracy dla Dyrekcji Generalnej Wywiadu (DGI) wyspy w rozmowach z tajnym agentem FBI, którego znał jako Miguel. Uważa się, że był to kubański kontakt szpiegowski.

Urodzony w Kolumbii w 1950 r. Rocha wyemigrował do Nowego Jorku w latach 60. wraz ze swoją owdowiałą matką. Jego talent pozwolił mu zdobyć stypendium do jednej z najlepszych prywatnych szkół w Stanach Zjednoczonych i poznać dzieci z klas bardziej uprzywilejowanych. Stamtąd kontynuował naukę na prestiżowych uniwersytetach: Yale, Harvard, Georgetown. Obywatelstwo amerykańskie przyjął w 1978 r., a służbę dyplomatyczną rozpoczął w 1981 r. Z akt zarzutów wynika, że ​​był już wówczas aresztowany przez Komendę Główną Policji: miało to miejsce w czasie, gdy przebywał w Chile w czasie zamachu stanu Salvadora Allende.

Z dokumentów oskarżenia nie wynikało, w jaki sposób Rocha został aresztowany ani co skłoniło go do współpracy z Generalną Dyrekcją Bezpieczeństwa Publicznego. Jednak oświadczenie Miguela zawarte w piśmie w sprawie przedstawienia zarzutów wskazuje na przyczyny ideologiczne. Opisuje go jako lojalnego zwolennika reżimu „dowódcy” (Fidela Castro), który nazywa kubańskich szpiegów swoimi „towarzyszami”.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie aktualności i czytać bez ograniczeń.

Brać udział

„Kubańskie służby wywiadowcze muszą być bardzo dobre w tym, co robią, bo nie mają zbyt wielu środków, a ich głównym celem są Stany Zjednoczone. I w przeciwieństwie do Rosjan, których motywacją są pieniądze, znajdują ludzi, którzy mają głębokie współczucie dla tego, co Kuba chce zrobić, i dlatego tego nie robią. [traicionan] „Za pieniądze… Myślę, że gdyby zaproponowali mu zapłacenie, Rocha byłby wściekły”. Laboratorium Piotra, emerytowany agent FBI, w rozmowie telefonicznej. Autorem książki jest Lapp Królowa Kuby („Królowa Kuby”), o portorykańskiej szpieg Anie Montes, analityk Pentagonu, która przez 17 lat współpracowała z Dyrekcją Generalną Wywiadu i przy której schwytaniu w 2000 roku poprzedni agent współpracował.

Były też inne przypadki: W 2007 roku dwóch profesorów na Florida International University zostało aresztowanych pod zarzutem szpiegostwa przeciwko grupom emigrantów kubańskich sprzeciwiających się Castro w Miami. W 2009 roku analityk Kendall Myers, urzędnik Biura Wywiadu i Badań Departamentu Stanu, został aresztowany wraz z żoną pod zarzutem przekazania Kubie tajnych informacji.

W akcie oskarżenia zauważono, że w listopadzie 2022 r. FBI otrzymało skargę, w której zarzucono, że Rocha pracował na Kubie jako tajny agent. Miguel skontaktował się z byłym dyplomatą za pośrednictwem WhatsApp: „Mam dla ciebie wiadomość od twoich przyjaciół w Hawanie”. Podejrzany odpowiedział: „Nie rozumiem, ale możesz do mnie zadzwonić”.

Oboje zgodzili się spotkać przed kościołem w zamożnej dzielnicy Brickell w Miami. Aby się tam dostać, Rocha zastosował klasyczne techniki kontrwywiadu, od długiego objazdu po ustawienie się w pobliżu i sprawdzenie, czy miejsce spotkania jest monitorowane. Spotkali się w ten sposób aż trzykrotnie, podczas których były dyplomata z dumą współpracował z Generalną Dyrekcją Bezpieczeństwa i potwierdził gotowość do dalszej współpracy. Powiedział rozmówcy, że jego rzekome skłonności prawicowe – przekazał 750 dolarów, około 700 euro na rzecz prawodawcy sprzeciwiającego się Castro w Kongresie USA, a kwota ta została zwrócona przez parlamentarzystę – były jedynie częścią jego „fasady”.

Przechwalał się pracą na rzecz „utrwalenia rewolucji”, misją o „niezwykłym” znaczeniu dla Kuby i wielkim zwycięstwem interesów wyspy oraz nad „wrogiem”, czyli Stanami Zjednoczonymi. „Oni [Washington] Nie docenili tego, co możemy z nimi zrobić. „Zrobiliśmy więcej, niż myśleli” – oznajmił swojemu rzekomemu kontaktowi. Zapytany, czy nadal wspiera Generalną Dyrekcję Policji, wkrótce potem z oburzeniem odpowiedział: „To tak, jakby kwestionował moją męskość… jakby chciał, żebym ściągnął spodnie i pokazał mu, że nadal mam jaja”.

1 grudnia spotkali się z nim agenci służby bezpieczeństwa MSZ. Rocha początkowo zaprzeczył, że spotkał kogokolwiek pasującego do opisu Miguela. Po zestawieniu ich zdjęcia potwierdził, że widział go tylko raz i dlatego, że Miguel podszedł do niego. Tego samego dnia został aresztowany.

Częścią zadań prokuratorów i FBI jest obecnie ustalenie rozmiarów szkód „większych, niż sądzono”, które Rocha, jak sam opisał, mógł wyrządzić. Jakie dane osoba mająca dostęp do poufnych informacji najwyższego poziomu może przekazać swoim kontaktom? Albo stopień, w jakim swoimi działaniami i raportami wpłynął na Stany Zjednoczone, aby podejmować decyzje sprzeczne z ich interesami narodowymi.

Brak dowodów

Oświadczenie Miguela pod przysięgą nie dostarcza prawie żadnych dowodów. Ale Rocha wspomina w nim, że był w Hawanie, kiedy w 1996 roku Kuba zestrzelił w pobliżu wyspy dwa małe samoloty należące do organizacji Kubańskie Bractwo Ratunkowe na wygnaniu, w wypadku, w którym zginęły cztery osoby.

W Boliwii ówczesny ambasador zyskał rozgłos dzięki publicznej ingerencji w kampanię wyborczą w 2002 r. Rocha ostrzegł, że jeśli wyborcy zagłosują „na tych, którzy chcą, aby Boliwia wróciła do roli eksportera kokainy, wynik ten zagrozi przyszłości kraju”. Powiedziałeś.” To stwierdzenie rozzłościło społeczeństwo, zepchnęło Evo Moralesa na drugie miejsce i zmniejszyło liczbę głosów dotychczasowego ulubionego kandydata, umiarkowanego Manfreda Reyesa Vela. Zwycięstwo zakończyło się dla neoliberała Gonzalo Sáncheza de Lozady. Słowa ambasadora zostały zatem zinterpretowane jako fałszywe posunięcie; obecne oskarżenie skłania do zastanowienia się, czy nie była to celowa inicjatywa na korzyść lidera Coca. Morales później kilkakrotnie ironicznie określił Rochę jako „menedżera kampanii”.

Jako ambasador, członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego i na wysokich stanowiskach, jakie zajmował, miał możliwość wpływania na politykę zagraniczną. „Nie tylko miał możliwość przekazania Kubie tajnych informacji, ale był także w stanie wpłynąć na politykę zagraniczną, co jest absolutnie druzgocące” – mówi Lapp. „Montes wyrządziła tak wiele szkód, ponieważ miała dostęp do bardzo wysokiego poziomu tajnych informacji dotyczących obronności. Ale ta sprawa, biorąc pod uwagę jej zdolność do wpływania na politykę, jest równie niebezpieczna.”

Zdolność Rochy do pełnienia funkcji kubańskiego agenta przez tak długi czas „jest porażką kontrwywiadu i wiąże się z tym duża odpowiedzialność” – mówi były agent FBI. Jednak „Rochę najlepiej rozpoznać, gdy ma 73 lata”, póki jeszcze żyje, a agenci mają możliwość przesłuchania go i dowiedzenia się, co dokładnie zrobił i z kim się kontaktował.

Chociaż Rocha został oskarżony o bycie agentem Kuby, nie został specjalnie oskarżony o szpiegostwo. Eksperci przypisują to możliwemu brakowi dowodów, przynajmniej na razie. „Jednak pisemne zgłoszenie zastrzeżeń przedstawia bardzo ponury obraz” – wyjaśnia Lapp. „Rząd nie wierzy, że to, co przydarzyło się Kubie, było receptą”.

Śledź wszystkie informacje międzynarodowe na Facebook I Slub w Nasz cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *