Masowa migracja w 2023 r. budzi na Haiti kolejne zaniepokojenie

Masowa migracja w 2023 r. budzi na Haiti kolejne zaniepokojenie

W 2023 r. Haitańczycy próbują przetrwać, ale wielu z nich już czuje się zdezorientowanych, zmęczonych i sfrustrowanych pogarszającym się bezpieczeństwem, rosnącą inflacją i pogłębiającymi się sprzecznościami politycznymi.

Życie wśród przestępczości zorganizowanej, przemocy na tle seksualnym i bezrobocia nie wchodzi już w grę, dlatego zwracają się ku takim celom, jak Meksyk, Kanada i Stany Zjednoczone, do tych ostatnich ponad 100 tys. Dotarły już do Haitańczyków w zeszłym roku.

Programy wizowe w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych są niewystarczające, dlatego w tym roku przez las Darien przeszło prawie 33 000 Haitańczyków, chcąc dotrzeć do drugiego wymienionego kraju.

„Wielu młodych ludzi chce pozostać, ale brak realnych opcji nie pozostawia im wyboru. Młodzi ludzie zostają w tyle i nie ma polityki rozwoju, która zachęcałaby ich do pozostania”, Sam Guillaume z Grupy Wsparcia dla Powracających i Uchodźców, powiedział Le National.

Według organizacji od stycznia do listopada 2023 r. odnotowano powrót 492 140 haitańskich migrantów z Dominikany. Z tego 224 614 wróciło, 216 030 wróciło spontanicznie, a 51 496 wróciło.

Tymczasem Urząd ds. Imigracji Narodowej (ONM) twierdzi, że przyjął łącznie 318 086 migrantów z Bahamów, Turks i Caicos oraz St. Kitts i Nevis.

Biuro podało, że 2490 obywateli zostało przechwyconych na morzu, 135 deportowanych, a 4099 obywateli Kuby, Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Jamajki i Turcji zawrócono na międzynarodowe lotnisko Toussaint Louverture w Port-au-Prince.

rgh/jo

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *