Mechnik: Uczciwe dziennikarstwo zawsze miało tych samych przeciwników

Mechnik: Uczciwe dziennikarstwo zawsze miało tych samych przeciwników

Oviedo (Hiszpania), 26 października (EFE). Uczciwe dziennikarstwo zawsze miało tych samych antagonistów, od rządów dyktatorskich po interwencje gospodarcze, i chociaż „kłamstwo” ma teraz do dyspozycji więcej narzędzi technologicznych, demaskatorzy mają również te narzędzia do walki z dezinformacją – ostrzegał polski dziennikarz Adam Michenek.

Michnik, która w piątek odbierze Nagrodę Księżnej Komunikacji i Nauk Humanistycznych 2022, przekazała dziś ten pomysł dziesiątkom studentów dziennikarstwa podczas okrągłego stołu „Nowe Horyzonty dla Globalnego Dziennikarstwa”, odbywającego się w Oviedo (północ), gdzie odbierze nagrodę nagroda nagroda.

Dla założyciela i dyrektora najważniejszej polskiej gazety „Gazety Wyborskiej” wolność słowa miała wrogów „od Starego Testamentu”, ale pierwszą „hańbą” dla tych, którzy starają się narzucić swój dyskurs opinii publicznej, był wynalazek. Prasa drukarska „która zakończyła monopol proroków Kościoła”.

I choć internet oznaczał dla mediów „całkowitą transformację”, zaznaczył, że jego funkcja musi pozostać, aby ostrzegać przed próbami obalenia demokracji poprzez realizację podstawowych obowiązków dziennikarstwa: obrony prawdy i wolności.

Przekonywał, że demokracja, „nawet gdy przegrywa, jest warta obrony”, mimo że są ludzie zbłąkani, którzy dają się przekonywać ruchom populistycznym i że wydarzenia ostatnich lat, takie jak zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych Ameryki , zwycięstwo Unii Europejskiej w Brexicie czy dojście do władzy postfaszystowskiej partii we Włoszech.

Przypinając wstążkę do klapy w kolorach ukraińskiej flagi, którą nosi od przyjazdu do Oviedo, Michnik przyznał, że taka sytuacja we Włoszech była „niewyobrażalna” dwadzieścia lat temu, jednak media muszą walczyć z „trucizną” fałszerstwa. i szukaj „języka różniącego się strukturą, a nawet gramatykę od języka używanego przez falsyfikatorów rzeczywistości”.

„Moja biografia nie pozwala mi być pesymistą, zawsze jestem optymistą” – ostrzegł dziennikarz, który za sprzeciw wobec dyktatury komunistycznej w Polsce spędził sześć lat w więzieniu. Chociaż zawsze będą „nieprzekonani”, dziennikarze „nie mogą się poddać” i „szczerze zbierać informacje i publikować je w ten sam sposób”.

Po zakwestionowaniu decyzji o zakazie emisji rosyjskich mediów państwowych – „więcej kłamią niż mówią, ale tak nie jest” – Michnik podkreślił, że mimo że prasa ma sens tylko wtedy, gdy broni demokracji, nawet pod dyktaturą. znaleźć sposoby na poinformowanie ludzi.

Podał przykład swojego rodaka Ryszarda Kapusińskiego, który mimo życia pod dyktaturą napisał takie dzieła jak Cesarz, przedstawiający cesarza Etiopii Haile Selassie, „który nie był do końca komunistą”, ale w Polsce „wszyscy wiedzą, co miał na myśli”. ?”

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *