Meksyk konfiskuje prawie 30 000 sztuk broni, ale nadal sprowadza je ze Stanów Zjednoczonych

Papież Franciszek wzywa do piękna opartego na różnorodności wszystkich

MEXICO CITY, 22 maja (Prensa Latina) Meksyk skonfiskował 29 680 sztuk broni palnej za rządów Andresa Manuela Lopeza Obradora, ale nadal wjeżdżał ze Stanów Zjednoczonych, poinformowało dziś Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego.

To o 67,1 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniej administracji Enrique Peña Nieto, który wynosił 17 761, chociaż szacuje się, że średnio 230 000 sztuk broni każdego roku trafiało na terytorium kraju.

Sekretariat wskazuje, że największa liczba przechwyconych broni miała miejsce w 2020 r., sięgając 9648 sztuk, a w 2019 r. 9049 sztuk, natomiast w 2021 r. wyniosła 7422 sztuki, według oficjalnych danych jego jednostek.

W czerwcu 2020 roku Departament Stanu poinformował w meksykańskim raporcie o polityce zagranicznej, że w ciągu ostatniej dekady do Meksyku dotarło nielegalnie 2,5 miliona broni.

Wśród tych o największej śmiercionośnej zdolności, Sekretarz Obrony ujawnił, że zabezpieczył kilka rodzajów broni do wyłącznego użytku Sił Zbrojnych, takich jak 50-kalibrowe karabiny Barrett z celownikiem przeciwlotniczym, produkowane w Tennessee; 50-kalibrowe karabiny AR-15 wyprodukowane w Arkansas; Karabiny maszynowe Browning M2 kalibru 50, produkowane w Wirginii.

Dodaj do tej listy wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych, AK-47, granatniki i granaty ręczne ze Stanów Zjednoczonych, Afryki i Kolumbii.

W 2021 r. minister spraw zagranicznych Marcelo Ebrard poinformował, że rząd pozwał producentów broni, oskarżając ich o prowadzenie handlu i niedbałe praktyki ułatwiające nielegalny handel.

jha / lma

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.