Meksyk na COP26 w Glasgow: Puste ręce, pełny program


W Meksyku drewno opałowe jest trzecim najczęściej używanym paliwem w życiu domowym. Występuje w 10% domów, czyli 3,5 miliona domów. Mówienie o wykorzystaniu drewna opałowego jako paliwa cofa nas do początku ubiegłego wieku, ale on wciąż jest bohaterem trzeciej dekady trzeciego tysiąclecia.

Firewood jasno pokazuje, że Meksyk zbliża się do COP26 w Glasgow z wyzwaniami z XXI wieku, ale także z nierozwiązanymi problemami z XIX wieku. Mówimy o transformacji energetycznej i zakładamy, że chodzi o przejście z węglowodorów na odnawialne źródła energii, ale nadal musimy określić punkt końcowy dla drewna i węgla.

Delegacja meksykańska przybywająca do Szkocji przyjeżdża bez przechwałek, jeśli chodzi o zwalczanie i łagodzenie zmian klimatycznych. Meksyk jest jednym z 15 największych emitentów gazów cieplarnianych i jednym z 12 krajów najbardziej narażonych na skutki zmian klimatu. Mimo to zauważalny jest brak wysiłku współmiernego do naszego znaczenia i wrażliwości.

Czy Meksyk będzie w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań do redukcji emisji? W Paryżu w 2015 roku zobowiązaliśmy się do redukcji gazów cieplarnianych o 22% do 2030 roku i usunięcia sadzy o 51%. Od tego czasu aż do teraz wydarzyło się wiele rzeczy, które podniosły świadomość zagrożeń związanych ze zmianą klimatu: doświadczyliśmy suszy na północy, powodzi na wybrzeżach, pożarów i nasilenia naszego niedoboru wody. Wręcz przeciwnie, widzieliśmy, jak zniknął Fundusz Zmian Klimatycznych, a budżet na pozycje związane z ochroną środowiska został zmniejszony. Wbrew światowym trendom, Program Sektora Energetycznego 2020-2024 entuzjastycznie stawia na paliwa kopalne. CFE zwiększyło zużycie oleju opałowego i węgla do produkcji energii elektrycznej. Pemex wzmacnia swoje zaangażowanie w paliwa kopalne. Nie zrobiłeś ani jednego kroku, aby stać się firmą związaną z odnawialnymi źródłami energii, co robią największe światowe koncerny naftowe.

Delegacji meksykańskiej w Szkocji przewodniczyły dwie kobiety, podsekretarz stanu Martha Delgado i prezydent Cemarnat, Maria Luisa Albores. To do nich będzie należało zadeklarowanie oficjalnego stanowiska naszego kraju. Nie jest im łatwo, ponieważ idą z pustymi rękami na imprezę, na której prawie wszystkie kraje referencyjne ogłaszają większe zobowiązania w zakresie redukcji emisji. Stany Zjednoczone powracają po czterech latach obojętności i/lub wrogości wobec Trumpa w kwestii ochrony środowiska. Chiny przestały szukać wymówek, a teraz aspirują do miana światowego lidera zielonej gospodarki. Europa utrzymuje i wzmacnia swoje zobowiązanie do osiągnięcia zerowej emisji do 2050 r., ale wyraźnie wzrasta opór ze strony takich krajów jak Polska.

Strategia meksykańskiego rządu w Glasgow będzie koncentrować się na zapobieganiu dyskusji na temat bieżącej polityki energetycznej i próbie wywołania debaty na temat wsparcia finansowego krajów rozwiniętych dla reszty świata. Zasoby te pozwolą na zintensyfikowanie działań na rzecz łagodzenia skutków zmian klimatu i przyspieszenie redukcji emisji. Minister spraw zagranicznych Ebrard powiedział, że gdyby istniało międzynarodowe wsparcie, Meksyk mógłby zredukować emisję gazów cieplarnianych nawet o 36%, a emisję dwutlenku węgla nawet o 75%.

Czy Meksyk będzie w stanie uniknąć pytań o wpływ naszej polityki energetycznej na środowisko… Czy będzie w stanie pozyskać międzynarodowe zasoby? Brzmi skomplikowanie, ale z administracją Bidena nigdy nie wiadomo. Tydzień temu Simbrando wspierał Vidę, aw tym tygodniu opublikował dokument z Departamentu Energii. Raport ostrzega przed wzrostem emisji do 65% gazów, które może wygenerować meksykańska reforma elektroenergetyczna. Czy presja USA na Meksyk wzrośnie w środowisku? Jak zareaguje AMLO… Czy strażak Ebrard będzie w stanie wykonać tę nową misję?

Wątki

Przeczytaj także

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *