Meksyk pokonuje Polską ekonomicznie

Meksyk pokonuje Polską ekonomicznie

Mówią nam, że poza boiskiem piłkarskim Meksyk może pochwalić się w tym roku drugą walutą o najlepszych wynikach, a peso zyskało 5,1% w stosunku do dolara. Straciła natomiast zdecydowana większość walut, w tym złoty, którego wartość spadła o 13,2%. Meksyk również radzi sobie lepiej z inflacją niż Polska – szacuje się, że ceny tutaj wzrosną w tym roku o 8,5%, podczas gdy tam spadną o 15,9%, czyli prawie dwukrotnie. Tak naprawdę pokazują nam, że Polska boryka się z najwyższą inflacją w Europie, zaraz po krajach bałtyckich. Tłumaczą nam, że gospodarka Meksyku jest dwukrotnie większa od polskiej, ale jego populacja jest też trzykrotnie większa, zatem konieczne jest rozdzielenie bogactwa narodowego pomiędzy większą populację.

Pomimo uwolnienia środków powiedziano nam, że rząd spóźnia się o ponad rok z płatnościami na rzecz swoich dostawców i firm, które wygrały przetargi za pośrednictwem Banco del Bienstar. Wyjaśniają nam, że ta sytuacja spowodowała czerwone cyfry w księgach tych firm i wiele z nich zdecydowało się wycofać swoje usługi z oddziałów banku, na którego czele stoi Victor Manuel Lamoy. W tej chwili mówią nam, że przeznaczenie zasobów jest nieznane, ale wielu już zastanawia się, czy prezydent Andrés Manuel López Obrador jest świadomy sytuacji.

Jutro gazeta Gracieli Márquez „Enije” opublikuje raport o inflacji za pierwszą połowę listopada. Mówią nam, że konsensus analityków szacuje stopę na 8,25%, w porównaniu z 8,28% w poprzednich dwóch tygodniach. Problem, jak nam mówią, polega na tym, że „płaska” inflacja, czyli inflacja bazowa, osiągnie nowe maksimum na poziomie 8,63%, utrzymując przez 12 tygodni tendencję wzrostową z powodu droższych usług turystycznych i dni towarów przed El Buen Vin. Ujawnienie wzrostu cen biletów lotniczych i hoteli w połączeniu z faktem, że firmy w dalszym ciągu przerzucają wyższe koszty na konsumentów.

Mówią nam, że Institutional Exchange (Biva), której dyrektorem generalnym jest Maria Arreaza, jest liderem w umieszczaniu obligacji płci. Mówi nam, że udało jej się pozyskać większość tych instrumentów dłużnych w celu wsparcia projektów na rzecz rozwoju kobiet notowanych na BIFA, biorąc pod uwagę, że jest to giełda przestrzegająca zasad zrównoważonego rozwoju, zarządzania i równości płci. Mówią nam nawet, że Maria Arreaza wzywa władze nadzorcze sektora giełdowego, aby nakłoniły stacje do ujawnienia różnic w wynagrodzeniach istniejących w ich strukturach biznesowych, co ujawniłoby konsekwentność tych, którzy twierdzą, że wspierają bez dyskryminacji zarówno mężczyzn, jak i kobiety, ale jest to również odzwierciedlone w części dotyczącej wizualizacji wynagrodzeń.

Mówią nam, że biznesmeni i urzędnicy z krajów tworzących Sojusz Pacyfiku prawie dostali zawału serca: Chile, Kolumbii, Peru i Meksyku, po tym, jak prezydent Andres Manuel López Obrador zaproponował odwołanie Szczytu Liderów Sojuszu Pacyfiku z powodu nieobecności Pedro Castillo z Peru. Wyjaśniają nam, że prywatna inicjatywa obawia się, że 24 listopada nie odbędzie się Szczyt Biznesowy Pacific Alliance, na który wynajęto już hotele i sale. Urzędnicy zwykle uczestniczą w spotkaniach biznesowych, tym razem jednak ich udział zależy od zawieszenia szczytu przywódców. Nawiasem mówiąc, powiedziano nam, że tymczasowe przewodnictwo szczytu biznesowego sprawuje Meksykanin Valentin Diez Morodo.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *