Meksykański Senat przyznaje Medal Belisario Domíngueza pisarce Elenie Poniatowskiej

Senat Meksyku jednogłośnie we wtorek po południu przyznał Medal Belisario Domingueza pisarce Elenie Poniatowskiej, jednej z najwybitniejszych postaci literatury latynoamerykańskiej. To najwyższe wyróżnienie, jakie może otrzymać obywatelka Meksyku, aw przypadku Poniatowskiej ustawodawca podkreślił karierę i wpływ pisarki na meksykańską literaturę i dziennikarstwo, a także jej działalność polityczną. Zdaniem opinii jest to „zasłużone uznanie kobiety swoich czasów i wolnej lobbystki, która w swoich słowach i opiniach wyraża swoje mocne przekonanie o przynależności do Meksyku, który staje się coraz bardziej wolny, sprawiedliwy , egalitarny i demokratyczny”.

Poniatowsca (Paryż, 90 lat) wpisuje się tym samym na ekskluzywną listę Meksykanów uhonorowanych za pracę w dziedzinie sztuki, nauk humanistycznych, polityki, a nawet biznesu, wśród nich pisarz Carlos Fuentes, malarz Rufino Tamayo, poeta Jaime Sabines czy lewicowy polityk Cuauhtémoc Cardenas. Od jego powstania w 1954 roku tylko dziewięć kobiet otrzymało to wyróżnienie, w tym Rosario Ibarra de Piedra, działaczka na rzecz osób zaginionych w Meksyku. Ibarra de Piedra postanowił nie przyjmować nagrody, dopóki prezydent Andrés Manuel López Obrador nie udzieli mu zaliczki na temat miejsca pobytu jego syna Jesúsa Piedry Ibarry, jednej z ofiar zaginięć podczas tzw. w latach 60. i 70. kombatanci i członkowie ruchów społecznych.

— powiedział meksykański pisarz magazynowi Zeta że wiedział z góry, że Senat to uzna. Powiedzieli mi cztery lub pięć dni temu. To dla mnie wielki zaszczyt, ponieważ podziwiam wszystkich, którzy go wygrali, ale przede wszystkim podziwiam ruch i postawę Belisario Domíngueza. – Jestem bardzo wzruszona, oczywiście bardzo podekscytowana – powiedziała Poniatowska. Wyróżniający się medal powstał na cześć Belisario Domíngueza, wybitnego polityka z Chiapas, zagorzałego przeciwnika dyktatora Victoriano Huerty, zamordowanego w 1913 roku za działalność polityczną.

Elena Poniatowska dodała ważne wyróżnienia w swojej długiej karierze literackiej i dziennikarskiej, w tym Nagrodę Cervantesa, uważaną za literackiego Nobla w języku hiszpańskim. Jest autorką obszernej listy tytułów, na której znajdują się kultowe dzieła, m.in Masakra w Tlatelolcozbiór świadectw, które rzucają światło na jedno z najmroczniejszych wydarzeń w Meksyku, które naznaczyło pokolenia Meksykanów: masakrę studentów 2 października 1968 roku na Plaza de las Tres Culturas w Meksyku.

Jego najnowsza powieść, wydana w dwóch częściach, to polski kochanek (Seix Barral), osobiste dzieło, w którym opowiada historię księcia Stanisława Poniatowskiego i jego rodziny, zjednoczonych w Meksyku po opuszczeniu Europy. To także podróż przez ambicje i porażki dynastii zamkniętej w jednej z najbardziej zagrożonych enklaw w Europie, w Polsce. Powieść wywołała kontrowersje po opublikowaniu, ponieważ autorka opowiada, że ​​​​w 1954 roku została wykorzystana seksualnie przez pisarza Juana José Areolę, chociaż meksykański autor nie jest bezpośrednio wymieniony. „To było znęcanie się dorosłego mężczyzny nad olśniewającą dziewczyną” – wyjaśnił tej gazecie.

Medal Belisario Domíngueza zostanie wręczony osobiście Elenie Poniatowskiej pod koniec kwietnia na uroczystym posiedzeniu Senatu, na którym zgodnie z tradycją odznaczenie to jest wręczane z rąk Prezydenta Meksyku. Poniatowska otrzymała wyróżnienie za swoją karierę w zeszłym roku podczas emocjonującej gali zorganizowanej przez Ministerstwo Kultury w Pałacu Sztuk Pięknych, najwyższym kulturalnym miejscu Meksyku.

Zapisz się tutaj Do wiadomości Od EL PAÍS México i otrzymuj wszystkie niezbędne informacje o bieżących wydarzeniach w tym kraju

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *