Meksykański Senat przyznaje Medal Belisario Domíngueza pisarce Elenie Poniatowskiej

Meksykański Senat przyznaje Medal Belisario Domíngueza pisarce Elenie Poniatowskiej

Senat Meksyku jednogłośnie we wtorek po południu przyznał Medal Belisario Domingueza pisarce Elenie Poniatowskiej, jednej z najwybitniejszych postaci literatury latynoamerykańskiej. To najwyższe wyróżnienie, jakie może otrzymać obywatelka Meksyku, aw przypadku Poniatowskiej ustawodawca podkreślił karierę i wpływ pisarki na meksykańską literaturę i dziennikarstwo, a także jej działalność polityczną. Zdaniem opinii jest to „zasłużone uznanie kobiety swoich czasów i wolnej lobbystki, która w swoich słowach i opiniach wyraża swoje mocne przekonanie o przynależności do Meksyku, który staje się coraz bardziej wolny, sprawiedliwy , egalitarny i demokratyczny”.

Poniatowsca (Paryż, 90 lat) wpisuje się tym samym na ekskluzywną listę Meksykanów uhonorowanych za pracę w dziedzinie sztuki, nauk humanistycznych, polityki, a nawet biznesu, wśród nich pisarz Carlos Fuentes, malarz Rufino Tamayo, poeta Jaime Sabines czy lewicowy polityk Cuauhtémoc Cardenas. Od jego powstania w 1954 roku tylko dziewięć kobiet otrzymało to wyróżnienie, w tym Rosario Ibarra de Piedra, działaczka na rzecz osób zaginionych w Meksyku. Ibarra de Piedra postanowił nie przyjmować nagrody, dopóki prezydent Andrés Manuel López Obrador nie udzieli mu zaliczki na temat miejsca pobytu jego syna Jesúsa Piedry Ibarry, jednej z ofiar zaginięć podczas tzw. w latach 60. i 70. kombatanci i członkowie ruchów społecznych.

— powiedział meksykański pisarz magazynowi Zeta że wiedział z góry, że Senat to uzna. Powiedzieli mi cztery lub pięć dni temu. To dla mnie wielki zaszczyt, ponieważ podziwiam wszystkich, którzy go wygrali, ale przede wszystkim podziwiam ruch i postawę Belisario Domíngueza. – Jestem bardzo wzruszona, oczywiście bardzo podekscytowana – powiedziała Poniatowska. Wyróżniający się medal powstał na cześć Belisario Domíngueza, wybitnego polityka z Chiapas, zagorzałego przeciwnika dyktatora Victoriano Huerty, zamordowanego w 1913 roku za działalność polityczną.

Elena Poniatowska dodała ważne wyróżnienia w swojej długiej karierze literackiej i dziennikarskiej, w tym Nagrodę Cervantesa, uważaną za literackiego Nobla w języku hiszpańskim. Jest autorką obszernej listy tytułów, na której znajdują się kultowe dzieła, m.in Masakra w Tlatelolcozbiór świadectw, które rzucają światło na jedno z najmroczniejszych wydarzeń w Meksyku, które naznaczyło pokolenia Meksykanów: masakrę studentów 2 października 1968 roku na Plaza de las Tres Culturas w Meksyku.

Jego najnowsza powieść, wydana w dwóch częściach, to polski kochanek (Seix Barral), osobiste dzieło, w którym opowiada historię księcia Stanisława Poniatowskiego i jego rodziny, zjednoczonych w Meksyku po opuszczeniu Europy. To także podróż przez ambicje i porażki dynastii zamkniętej w jednej z najbardziej zagrożonych enklaw w Europie, w Polsce. Powieść wywołała kontrowersje po opublikowaniu, ponieważ autorka opowiada, że ​​​​w 1954 roku została wykorzystana seksualnie przez pisarza Juana José Areolę, chociaż meksykański autor nie jest bezpośrednio wymieniony. „To było znęcanie się dorosłego mężczyzny nad olśniewającą dziewczyną” – wyjaśnił tej gazecie.

Medal Belisario Domíngueza zostanie wręczony osobiście Elenie Poniatowskiej pod koniec kwietnia na uroczystym posiedzeniu Senatu, na którym zgodnie z tradycją odznaczenie to jest wręczane z rąk Prezydenta Meksyku. Poniatowska otrzymała wyróżnienie za swoją karierę w zeszłym roku podczas emocjonującej gali zorganizowanej przez Ministerstwo Kultury w Pałacu Sztuk Pięknych, najwyższym kulturalnym miejscu Meksyku.

Zapisz się tutaj Do wiadomości Od EL PAÍS México i otrzymuj wszystkie niezbędne informacje o bieżących wydarzeniach w tym kraju

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *