Miasta, polityka i rozwój gospodarczy «Diario La Capital de Mar del Plata

Miasta, polityka i rozwój gospodarczy «Diario La Capital de Mar del Plata

Autor: Rodolfo „Manino” Iriart
Jak przygotowujemy się od teraźniejszości do strategicznego myślenia i planowania przyszłości, bez izolowanych i sporadycznych działań? Jak dostaniemy się do wymarzonego miasta?

W 2015 r. kraje ONZ osiągnęły porozumienie „Potrójna obietnica”, w ramach którego były w stanie uzgodnić Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, Agendę działań z Addis Abeby w sprawie finansowania rozwoju oraz Porozumienie paryskie w sprawie zmian klimatu.

Mówiąc o Agendzie 2030, mamy na myśli najambitniejsze globalne porozumienie w sprawie rozwoju. Plan zawiera wspólne i globalne zobowiązanie, że oprócz położenia kresu światowemu ubóstwu, Cele Zrównoważonego Rozwoju obejmują, między innymi, położenie kresu głodowi i osiągnięcie bezpieczeństwa żywnościowego; zapewnienie zdrowego życia i dobrej edukacji; osiągnięcie równości płci; zapewnienie dostępu do wody i energii; promowanie zrównoważonego wzrostu gospodarczego; podjąć pilne działania przeciwko zmianom klimatu; Promuj pokój i ułatwiaj dostęp do wymiaru sprawiedliwości.

Ze swojej strony Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w swojej rezolucji 69/313 promowało program działań z Addis Abeby dotyczący finansowania rozwoju. Stała się historyczną umową zawierającą ponad sto konkretnych działań, które obejmują porozumienia w dziedzinie nauki, technologii, innowacji i handlu.

Punkt 15 wspomnianej rezolucji podkreśla kluczowe znaczenie rozwoju przemysłowego w krajach o niskich i średnich dochodach jako krytycznego źródła wzrostu gospodarczego, dywersyfikacji gospodarczej i tworzenia wartości. Wzywa do inwestycji w promowanie zrównoważonego rozwoju przemysłowego sprzyjającego włączeniu społecznemu.

Porozumienie paryskie stało się prawnie wiążącym międzynarodowym traktatem dotyczącym zmian klimatu, którego głównym celem jest ograniczenie globalnego ocieplenia.

Sekretarz generalny Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) Mukhisa Kituyi zauważył, że te umowy razem stanowią prawdziwy historyczny plan tego, jak nasze społeczeństwa, gospodarki i środowisko powinny wyglądać w świecie 2030 roku.

Należy zauważyć, że cel zrównoważonego rozwoju nr 11 ma sprawić, że miasta będą bardziej integracyjne, bezpieczniejsze, prężne i zrównoważone. Nie da się tego osiągnąć bez solidnych partnerstw i współpracy.

Najpilniejszym wyzwaniem stojącym przed naszymi społeczeństwami jest stopniowe eliminowanie strukturalnych dysproporcji nierówności, jednocześnie zapewniając większe udogodnienia tym, którzy zdecydują się zainwestować swój kapitał w celu stworzenia godnych miejsc pracy; A także osiągnięcie wzmocnienia siły nabywczej pracownika w zależności, odległej i niezależnej relacji.

Wspólna praca banków rozwoju regionalnego „Sustainable Cities with Regional Perspectives (2019)” podkreśla, że ​​populacja miejska gwałtownie wzrosła z 751 milionów w 1950 roku do 4,2 miliarda w 2018 roku i oczekuje się, że wzrośnie do 6,7 miliarda w 2050 roku. czas Wraz ze wzrostem liczby ludności rośnie także geografia miejska naszych miast.

Podczas gdy większość głównych ośrodków gospodarczych znajduje się obecnie w gospodarkach rozwiniętych, środek ciężkości produktywności miejskiej przesuwa się w kierunku krajów wschodzących i rozwijających się.

Te ośrodki aktywności gospodarczej charakteryzują się zróżnicowanymi profilami demograficznymi, w których odnotowano zmiany w proporcji populacji młodych i starych. Większość krajów rozwijających się stoi przed podwójnym wyzwaniem: zapewnieniem opieki osobom starszym i tworzeniem dobrej jakości, przystępnych cenowo miejsc pracy dla naszej młodzieży.

2. rozwój

Mar del Plata ma ponad 700 000 mieszkańców i stale zbliża się do miliona. Organizacja Narodów Zjednoczonych klasyfikuje te miasta jako „średnie” i oczekuje, że ich populacja przekroczy milion w ciągu najbliższych 20 lat.

Na jedenastej edycji Światowego Forum Miejskiego, które odbyło się w czerwcu w Polsce, wyjechał jako syntezę „Działania Zapowiadane w Katowicach”, które wzmacniają potrzebę przyspieszenia osiągnięć i osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dla satysfakcjonującej realizacji programu rozwoju ludzkiego i gospodarczego konieczne jest budowanie lokalnych synergii Który jest nerwowym centrum postępu gospodarczego i dobrobytu naszej lokalnej społeczności. Oznacza to uzgodnienie wizji krótko- i średnioterminowej, pomimo naturalnych sprzeczności, jakie istnieją między różnymi siłami politycznymi miejskimi, regionalnymi lub krajowymi. Głównymi ofiarami i zakładnikami schizm politycznych są biznesmeni, robotnicy i ci, którzy jeszcze ich nie mają.

Pomimo istniejących obecnie trudności, istnieją jasne diagnozy dla organizacji międzynarodowych, dla pracy czekającej władze lokalne, regionalne i krajowe, gdzie główny nacisk należy położyć na strategiczne, elastyczne i kompleksowe planowanie. Czerpiąc z pozytywnych doświadczeń świata, w którym podjęli niezbędne środki ostrożności i te przepisy działają idealnie.

Czy czekamy, aż ktoś zdejmie opaskę z naszych oczu, aby przejść dalej, czy możemy to zrobić sami?

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *