Mick Jagger opowiada o zmaganiach prawnych w Polsce

Mick Jagger opowiada o zmaganiach prawnych w Polsce

Podczas koncertu w Warszawie lider Rolling Stones mówił o kontrowersyjnej reformie, która wywołała protesty w kraju

Lider Toczące się kamienieMick Jagger odniósł się do kontrowersyjnej reformy sądownictwa w Polsce podczas niedzielnego koncertu w Warszawie po tym, jak ikona antykomunisty Lech Wałęsa wezwał brytyjski zespół do wspierania Polaków, którzy „stają w obronie wolności” w obliczu krytykowanych zmian w sądownictwie.

Tysiące Polaków protestowało w zeszłym tygodniu przeciwko kontrowersyjnej ustawie popieranej przez nacjonalistyczny rząd PiS, która zmusiła kilkudziesięciu starszych sędziów do wcześniejszego przejścia na emeryturę.

„Jestem za stary, aby być sędzią, ale wystarczająco młody, aby śpiewać” – powiedział. Radełko W języku polskim – wynika z nagrania koncertu opublikowanego przez liberalną „Gazetę Wyborczą” w serwisie Periscope.

„Wiesz, że przyjechaliśmy do Polski dawno temu, w 1967 roku” – powiedział po angielsku, nawiązując do pierwszego koncertu Rolling Stonesów w Polsce.

Dodał: „Mam nadzieję, że zwrócicie uwagę na wszystko, czego nauczyliście się od tego czasu. Niech was Bóg błogosławi!”

Unia Europejska skrytykowała ustawę, uznając, że wcześniejsze przechodzenie sędziów w stan spoczynku stanowi zagrożenie dla niezależności sądownictwa w kraju i podziału władzy w systemie demokratycznym.

Wałęsa, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1987 r. za rolę przywódcy Unii Solidarności, w sobotę ostrzegł na Facebooku magazyn Rolling Stone, że „w Polsce dzieje się źle”.
Wałęsa, pierwszy postkomunistyczny prezydent Polski, powiedział: „Wiele osób w Polsce opowiada się za wolnością, ale potrzebuje wsparcia. Jeśli będą mogli coś zrobić lub powiedzieć podczas pobytu w Polsce, będzie to dla nich naprawdę coś znaczyło”.

Apel Wałęsy nastąpił w czasie burzy politycznej w związku z przymusowym przejściem na emeryturę prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, która uznała tę decyzję za niezgodną z konstytucją, skracając jej sześcioletnią kadencję.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *