Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka wznowił historyczną rozprawę w sprawie aborcji przeciwko Salwadorowi

Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka wznowił historyczną rozprawę w sprawie aborcji przeciwko Salwadorowi

Ta rozprawa będzie ostatnią, w której Sąd Międzyamerykański z siedzibą w San Jose wyda orzeczenie za około sześć miesięcy.

Beatrice, której prawdziwe imię nie jest znane, zdiagnozowano u niej w 2013 roku toczeń rumieniowaty układowy. Następnie odmówiono jej aborcji pomimo ryzyka, na jakie była narażona, ponieważ u płodu rozwinął się bezmózgowie, brak rozwoju mózgu podczas ciąży.

„Naprawdę chcemy, żeby inne kobiety nie cierpiały tego, co musiała przejść moja siostra. W przyszłości to też otwiera drogę (…) kobietom, żeby miały szansę i nie były jak moja siostra, której odmówiono „aborcja” – powiedział AFP jej brat Humberto (pseudonim), lat 30.

najbardziej restrykcyjne ustawodawstwo

Beatrice zmarła w 2017 roku w wypadku samochodowym. W 2022 r. sąd otworzył sprawę Beatriz przeciwko Salwadorowi, krajowi, który ma jedno z najbardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących aborcji na świecie, we wszystkich przypadkach zakazane karą pozbawienia wolności od dwóch do ośmiu lat, według grupy praw człowieka. Oglądaj (obserwacja praw człowieka).

Ale w dodatku sądy salwadorskie klasyfikowały aborcję jako morderstwo kwalifikowane, co podnosi karę do 30-50 lat więzienia.

„Po raz pierwszy międzyamerykański sąd omawia konsekwencje pełnej kryminalizacji aborcji” – powiedziała Christina Quijano, badaczka praw kobiet w Human Rights Watch.

Quijano podkreślił, że decyzja sądu kontynentalnego „ustanowi precedens w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach”.

publiczny

W drugim dniu rozprawy wysłuchani zostaną prawnicy obu stron.

Jeśli chodzi o rodzinę, Centrum Sprawiedliwości i Prawa Międzynarodowego (Cejil) będzie odpowiedzialne wraz z innymi organizacjami pozarządowymi za udowodnienie, że państwo naruszyło prawa Beatrice „do życia, nietykalności cielesnej, gwarancji sądowych, prywatności życia, równości wobec ochrony prawnej i sądowej oraz prawa do zdrowia”.

Ze strony Państwa Salwador prawnicy starają się zwrócić uwagę, że sprawa Beatriz przebiegała zgodnie z odpowiednimi procedurami, zgodnymi z obowiązującym w kraju ustawodawstwem w tej sprawie.

Pierwszego dnia przesłuchania matka Beatrice, której nazwiska nie ujawniono, zażądała, aby „nigdy więcej nie przydarzyło się to żadnej innej kobiecie”.

Lekarz, który opiekował się Salwadorką podczas jej pierwszej i drugiej ciąży, ginekolog Guillermo Antonio Ortiz, również poinformował AFP, że komisja lekarska zdecydowała: „Tak, aborcja musi zostać przeprowadzona w tym czasie (12 tygodni ciąży), aby zapobiec od uszczerbku na jego zdrowiu lub nawet śmierci.” „.

Władze odmówiły jej aborcji, mimo że płód nie był zdolny do życia. Po osiemdziesięciu jeden dniach lekarze w końcu wykonali cesarskie cięcie. Pięć godzin później dziecko zmarło.

„Myślę, że sprawiliśmy, że bardzo cierpiał i myślę, że mam taki obowiązek wobec mojej matki i rodziny” – powiedział Ortiz, który zeznawał w sądzie.

pomoc socjalna

Po raz kolejny, podobnie jak dzień wcześniej, dziesiątki kobiet wezwały do ​​czuwania w okolicach Sądu Międzyamerykańskiego, aby śledzić przebieg obrad na gigantycznym ekranie.

W Salwadorze kobiety spotkały się drugi dzień w publicznej auli uniwersytetu w San Salvador w tym samym celu.

W Ameryce Łacińskiej aborcja jest legalna w Argentynie, Kolumbii, Kubie, Urugwaju i niektórych stanach Meksyku. W Chile jest to nielegalne, z wyjątkiem zagrożenia zdrowia matki, gwałtu lub nieprawidłowości płodu.

W Salwadorze, Hondurasie, Nikaragui, Haiti i na Dominikanie jest to całkowicie zakazane.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *