Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Juan powraca po ustaniu epidemii

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Juan powróci w tym roku – poinformował w sobotę organizator imprezy, po rocznych wakacjach związanych z pandemią COVID-19.

Ta nowa edycja odbędzie się 7-13 października w kinie Fine Arts w Miramar, San Juan Strip, powiedział w komunikacie prasowym Jose Artemio Torres, dyrektor wykonawczy imprezy.

„Ze względu na uwagę, jaką rząd i obywatele poświęcili epidemii i otwarciu publicznych występów, postanowiliśmy ponownie uczcić festiwal” – powiedział Torres.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Juan to siódmy najstarszy festiwal sztuki w Portoryko.

Torres dodał, że festiwal ma nadzieję przyciągnąć stałą publiczność ekscytującym międzynarodowym programem filmowym i ścisłym przestrzeganiem protokołu zdrowotnego kin karaibskich.

Na chwilę obecną całkowita liczba filmów lub krajów, które wezmą udział w tej edycji nie została ogłoszona.

Ponadto, według Torresa, festiwal uświetni obchody 500. rocznicy założenia San Juan.

W ostatniej edycji, w 2019 roku, na festiwalu pokazano 36 filmów z 31 krajów, m.in. Kenii, Wietnamu, Iranu, Egiptu, Bułgarii, Kanady, Chile, Kolumbii, Kostaryki, Kuby, Stanów Zjednoczonych, Gwatemali, Izraela, Meksyku, Peru, Polska, Portoryko, Dominikana, Szwecja, Urugwaj i Wenezuela.

Edycja 2019 jest poświęcona 30. rocznicy San Juan Cinemafest, pionierskiego festiwalu, który rozpoczął się w 1989 r. i był skierowany do kinomanów chętnych do obejrzenia filmów z innych krajów.

Ponadto, z okazji 30. rocznicy, odkąd stał się jedynym portorykańskim filmem nominowanym do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, odbył się specjalny pokaz filmu „Co się stało w Santiago”.

Film Jacobo Moralesa rywalizował z bardziej budżetowymi filmami i kinematografią z wielkiej tradycji, takimi jak francuskie z “Wielbłądem Claudelem” Bruno Newtona i włoskie z “Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore’a.

What Happened to Santiago, z udziałem nieżyjących już Tommy’ego Muniz i Gladys Rodriguez, opowiada historię Santiago Rodriguez, emeryta obarczonego codziennymi problemami, który odzyskuje iluzję życia po spotkaniu w parku z tajemniczą kobietą.

Morales napisał „What Happened to Santiago”, reżyserując „Los Muchachos de la Alegre”, adaptację filmu Neila Simona z Munizem i Paquito Cordero w rolach głównych.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *