Międzynarodowy Fundusz Walutowy oczekuje, że „bezprecedensowy” wzrost w sektorze naftowym pobudzi gospodarkę Gujany

Międzynarodowy Fundusz Walutowy oczekuje, że „bezprecedensowy” wzrost w sektorze naftowym pobudzi gospodarkę Gujany

11 września (Reuters) – Gospodarka Gujany rozpoczęła nowy rok i możliwe, że wzrośnie o 38% liczba „precedensów grzechu” w sektorze naftowym, co zostanie podane do publicznej wiadomości w poniedziałek Fondo Monetario Internacional (FMI).

Najnowsze szacunki na rok 2023 pojawiły się po wzroście realnego PKB kraju w zeszłym roku o 62%, co stanowi najwyższy wzrost gospodarczy na świecie.

Międzynarodowy pożyczkodawca spodziewał się szybkiego wzrostu wydobycia ropy naftowej wraz z rozpoczęciem eksploatacji trzech nowych złóż, które rozpocznie się w przyszłym roku i potrwa do 2027 r., po serii dużych odkryć, które miały miejsce w ostatnich latach.

„Średniookresowe perspektywy wzrostu są lepsze niż kiedykolwiek” – stwierdził w oświadczeniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy. „Gospodarka Gujany w dalszym ciągu szybko rośnie, wspierana przez rządowe plany modernizacyjne, w tym bezprecedensową ekspansję sektora naftowego”.

Jak wynika z oświadczenia MFW, Gujana doświadcza również szybkiego rozwoju gospodarczego wykraczającego poza dynamicznie rozwijający się przemysł energetyczny, odnotowując w pierwszej połowie 2023 r. realny wzrost PKB poza ropą naftową o ponad 12%.

(Raport policji Karoliny; redakcja w języku hiszpańskim: Aida Pelaez Fernandez)

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *