Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina zbliża się do zwycięzcy

WARSZAWA, Polska (AP) – Jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wysłuchało finalistów w Warszawie w środę przed ogłoszeniem zwycięzcy pierwszej nagrody w wysokości 40 000 € (45 000 USD) na prestiżowej światowej imprezie wyścigowej.

Jury spotka się na wieczornych obradach po wysłuchaniu, jak w ciągu dnia czterech ostatnich finalistów wykona z orkiestrą koncert Chopina. Pozostałych ośmiu zawodników grało w poniedziałki i wtorki.

Werdykt spodziewany jest późnym wieczorem w Orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Finalistami są Leonora Armellini z Włoch. Kanadyjczycy JJ Jun Li Bui i Bruce (Xiaoyu) Liu; Alexander Gadzhiev, reprezentujący Włochy i Słowenię; Martín García García z Hiszpanii; Eva Gevorgyan, przedstawicielka Rosji i Armenii; Jacob Koszlick i Kamel Pachulix z Polski; japońskie Aimee Kobayashi i Kyohi Soreta; chiński Hao Rao; I Lee Hyuk z Korei Południowej.

Posłuszne jego sztuce, 17-osobowe jury wystawiło w tym roku dwóch finalistów więcej niż zwykle. Konkurs, który odbywa się co pięć lat, został przesunięty o rok z powodu pandemii.

Zwycięzca otrzyma złoty medal i nagrodę pieniężną ufundowaną przez prezydenta RP, a także prestiżowe kontrakty nagraniowe i koncertowe.

Wartość drugiej nagrody to 30 000 euro (35 000 USD), trzeciej nagrody to 20 000 euro (23 000 USD), a czwartej nagrody to 15 000 euro (17 000 USD). Są też nagrody za piąte, szóste i siódme miejsce oraz inne nagrody dla finalistów, ufundowane przez polski rząd, instytucje muzyczne i darczyńców prywatnych.

Chopin, najsłynniejszy polski kompozytor i pianista klasyczny, urodził się w 1810 roku w Żelezowej Woli pod Warszawą z matki Polki i ojca Francuza. Wyjechał z Polski w wieku dziewiętnastu lat, aby pogłębić wykształcenie muzyczne w Wiedniu, a później w Paryżu, gdzie osiadł, komponował i koncertował oraz uczył gry na fortepianie. Zmarł 17 października 1849 w Paryżu i został pochowany na cmentarzu Pere Lachaise. Jego serce znajduje się w Kościele Świętego Krzyża w Warszawie.

Egzaminy można śledzić na żywo na kanale YouTube Instytutu Chopina oraz w Polskim Radiu.

Prawa autorskie 2021 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, przerabiany ani redystrybuowany bez pozwolenia.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *