Siły Zbrojne Rosji dysponują wystarczającą kadrą do przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej (na Ukrainie). Podczas spotkania z wyższymi dowódcami Szojgu powiedział, co podkreśliła agencja informacyjna Sputnik, że w dużej mierze przyczynia się do tego patriotyczna pozycja obywateli Rosji, którzy aktywnie wstępują w szeregi armii.
Potwierdził, że w tym roku w szeregi sił zbrojnych wstąpiło już ponad 335 tys. wykonawców i ochotników.
Szojgu podkreślił, że poborowi, którzy będą służyć pod koniec kampanii poborowej w 2023 r., w tym juniorzy w nowych obwodach Rosji, nie będą wysyłani do stref działań bojowych.
Stwierdził też, że ponad 98 proc. żołnierzy, którzy odnieśli obrażenia w czasie operacji wojskowej, zostało wypisanych ze szpitala ze względu na stan zdrowia.
Opieka zdrowotna zorganizowana jest na wysokim poziomie. Powiedział, że z reguły pierwszej pomocy na polu walki udziela się w pierwszych minutach po kontuzji.
Minister wskazał, że śmiertelność w rosyjskich szpitalach wojskowych wyniesie 0,43 proc. i będzie nadal spadać, dodając, że lekarze wojskowi wykazują się wysokim profesjonalizmem i odwagą, wykonując unikalne operacje chirurgiczne, „aby ratować życie żołnierzy”.
Od 24 lutego 2022 roku Rosja prowadzi specjalną operację wojskową, która według prezydenta Władimira Putina miała odpowiedzieć na wniosek deklarowanych republik Ługańska i Doniecka o ochronę ludności obwodów Donbasu, w południowo-wschodniej części kraju Ukraina.
W trakcie operacji wojskowej siły rosyjskie przejęły kontrolę nad obwodami zaporoskim i chersońskim, które wraz z donieckim i ługańskim weszły w skład terytorium Federacji Rosyjskiej.
mgt/gfa