Minister obrony Rosji zaprzecza nowym planom mobilizacyjnym

Minister obrony Rosji zaprzecza nowym planom mobilizacyjnym

Moskwa, 3 października (Prensa Latina) Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział dziś, że Sztab Generalny Sił Zbrojnych nie ma planów nowej mobilizacji wojskowej.

Siły Zbrojne Rosji dysponują wystarczającą kadrą do przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej (na Ukrainie). Podczas spotkania z wyższymi dowódcami Szojgu powiedział, co podkreśliła agencja informacyjna Sputnik, że w dużej mierze przyczynia się do tego patriotyczna pozycja obywateli Rosji, którzy aktywnie wstępują w szeregi armii.

Potwierdził, że w tym roku w szeregi sił zbrojnych wstąpiło już ponad 335 tys. wykonawców i ochotników.

Szojgu podkreślił, że poborowi, którzy będą służyć pod koniec kampanii poborowej w 2023 r., w tym juniorzy w nowych obwodach Rosji, nie będą wysyłani do stref działań bojowych.

Stwierdził też, że ponad 98 proc. żołnierzy, którzy odnieśli obrażenia w czasie operacji wojskowej, zostało wypisanych ze szpitala ze względu na stan zdrowia.

Opieka zdrowotna zorganizowana jest na wysokim poziomie. Powiedział, że z reguły pierwszej pomocy na polu walki udziela się w pierwszych minutach po kontuzji.

Minister wskazał, że śmiertelność w rosyjskich szpitalach wojskowych wyniesie 0,43 proc. i będzie nadal spadać, dodając, że lekarze wojskowi wykazują się wysokim profesjonalizmem i odwagą, wykonując unikalne operacje chirurgiczne, „aby ratować życie żołnierzy”.

Od 24 lutego 2022 roku Rosja prowadzi specjalną operację wojskową, która według prezydenta Władimira Putina miała odpowiedzieć na wniosek deklarowanych republik Ługańska i Doniecka o ochronę ludności obwodów Donbasu, w południowo-wschodniej części kraju Ukraina.

W trakcie operacji wojskowej siły rosyjskie przejęły kontrolę nad obwodami zaporoskim i chersońskim, które wraz z donieckim i ługańskim weszły w skład terytorium Federacji Rosyjskiej.

mgt/gfa

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *