Mojżesz: Odkryj „mistrzów polskiego kartelu”

Mojżesz: Odkryj „mistrzów polskiego kartelu”

MUSA jest obecnie gospodarzem serii wystaw, które przybliżają mieszkańcom Guadalajary różne dziedziny sztuki, takie jak grafika i malarstwo.

Gospodarzem wystawy jest obecnie Muzeum Sztuki Uniwersytetu Guadalajara (MUSA). „Władcy polskiego kartelu”, który będzie można oglądać do 3 grudnia w Sali nr 1 obiektu. Projekt powstał dzięki współpracy z Ambasadą RP w Meksyku oraz Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku.

Polski plakat na przestrzeni lat wyróżnił się na arenie międzynarodowej, a także jest uważany za wzór twórczości w innych krajach, m.in. z powodów, które sprawiają, że zyskuje on ogromne znaczenie. Prezentowane projekty, wybrane przez Xaviera Bermudeza, dyrektora Międzynarodowego Biennale Plakatu w Meksyku, odpowiadają autorstwu ponad dwudziestu wybitnych twórców. Wielu z nich jest na tym polu wielokrotnie nagradzanych i ma za sobą wybitne kariery, jak np. Henryk Tomaszewski, nazywany „ojcem polskiego plakatu”.

Wystawę można oglądać do 3 grudnia w sali nr 1 Muzeum Mojżesza. uprzejmość

Przy okazji, korespondent Porozmawiaj z Xavierem Bermúdezem, aby głębiej zagłębić się w ten projekt graficzny: „Międzynarodowe Biennale Plakatu w Meksyku ma bardzo długą relację z Polską, tak naprawdę to Biennale w Warszawie, jako pierwsze na świecie, które wyemitowało plakat, dało nam wszystkim doradztwo i wsparcie, gdy zdecydowaliśmy się założyć ten projekt. Odbywa się on co dwa lata w Meksyku z Felipe Covarrubiasem, Germanem Montalvo i Martą Covarrubias. Tak więc podczas całej tej podróży, od 1990 roku do chwili obecnej, otrzymaliśmy i nawiązaliśmy relacje z wieloma Polakami plakacistów, z których część niestety już nie żyje, a od wszystkich otrzymaliśmy kolekcje lub wkłady ich plakatów w różnych wersjach.

Dlatego w zeszłym roku Ambasada RP zwróciła się do nich z prośbą o zorganizowanie wystawy wielkich mistrzów polskiego plakatu, na której znalazłyby się także młode talenty innych pokoleń. „Cała ta praca, która jest teraz prezentowana w Musa, jest wynikiem sponsoringu, jaki nawiązaliśmy z ambasadą. Wszystkie oryginalne plakaty znajdują się w archiwum Biennale, a kopie są licencjonowane przez każdego z autorów. Okazało się, że jest to bardzo ciekawa wystawa, po raz pierwszy w plakacie.” Polskie muzeum, w którym prezentowana jest duża liczba prac kobiet. Łącznie wystawionych jest 40 prac.

„Mistrzowie polskiego kartelu”. Na wystawie znajduje się 40 sztuk. uprzejmość

Artyści biorący udział w wystawie to: Henryk Tomaszewski, Viktor Jurka, Roman Šilijevic, Waldemar Świerzy, Mjteksław Jorowski, Mieczysław Wasilievski, Piotr Koenci, Lech Majewski, Stasis Idrejjevicius, Leks Driewiński, Roman Kalaros, Barbara Paciorek, Andrzej Pajowski, Tomasz Boguś³ Oski, Ryszard D Kaja, Josaw Grzegorczyk, L¿ Pita Šujna, Sebastian Kubica, Kaja Rinkas, Joanna Tyborowska, Patricia Lungawa i Kasia Kobaša.

Jeśli chodzi o okresy, których dotyczą prezentowane plakaty, Xavier zauważa: „Jako biennale mamy już 35 lat i mieliśmy już kilka plakatów zarejestrowanych jako stowarzyszenie, więc powiedzmy, że Od lat 70. do chwili obecnej możemy powiedzieć, że jest to bardzo reprezentatywna próbka, ponieważ są to eksperci w tworzeniu plakatów z wizualnymi metaforami, wykorzystującymi potwory do przedstawienia swoich tematów. Wielcy mistrzowie byli wielkimi malarzami i często posługiwali się rysunkiem i kaligrafią. W nowych pokoleniach zaczynają pojawiać się nowe języki odziedziczone od tych wielkich mistrzów.

Na koniec wspomniał, że wystawa odbyła się już w Xalapie, Puebla, Guanajuato, Morelia, a obecnie w Guadalajarze. Ponadto Xavier mówi, że w Queretaro zostaną zorganizowane ważne uroczystości z okazji 35. rocznicy Międzynarodowego Biennale Plakatu w Meksyku. Mówi też: „Jesteśmy na etapie organizacji, jest wielu organizatorów konferencji i jest ona zaplanowana jako wydarzenie, które pokaże, co projektanci robią w odniesieniu do zrównoważonej przyszłości”. Nie chcą, żeby było to wydarzenie wyłącznie dla projektantów dla samych projektantów, „ale po to, aby pokazać widzom, dlaczego projektowanie jest ważne i jak łączy się ze wszystkimi ważnymi tematami”.

Prace ukazują to, co najlepsze w malarstwie i kaligrafii. uprzejmość

Od kina do teatru

Jeśli chodzi o tematy poruszone i wyrażone na tej wystawie, Xavier podkreśla, że ​​prawie wszystkie z nich odnoszą się do tematów kulturowych, takich jak kino, teatr, taniec, projektowanie i sztuki wizualne. „Był bardzo polityczny moment, kiedy powstały także plakaty związane ze starym reżimem komunistycznym, ale nie wszystkie z nich mają tę jakość, ekspresję i swobodę, jakie mają te plakaty poświęcone działaniom kulturalnym. Zastosowanie teratologii, stosowanej przez wielkich mistrzowie na plakacie, pobudzili projektantów z Europy Wschodniej. Mocno skupili się na znajdowaniu podobnych języków związanych z tą specjalnością i tworzeniu potworów.

Pozostałe wystawy w Musa

Wystawę „Retroverso” Sergio Zepedy można oglądać do 15 października. Zepeda określa w nim dzieło jako bohatera swojego dzieła. Jego dzieła są różnorodne pod względem różnorodności i zawierają dużą liczbę symboli.

W „Ars Poetica”, ważnym do 22 października, słowa i kształty z kolekcji Grodman zapraszają do odkrywania dzieł artystów z Jalisco, których prace można dziś oglądać dzięki głównemu darczyńcy i filantropowi Pyrrha Gladys Grodman.

Dziś, niedziela, 1 października, jest ostatnim dniem, w którym można podziwiać wystawę „Ogród ostatnich dni” włoskiego artysty Pietro Ruffo, który poprzez swoje prace zachęca nas do myślenia o globalnych tematach o globalnym znaczeniu, takich jak środowisko. I imigracja.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *