Nadzieja czy miraż na zielone imprezy?

Ponad 90% obywateli Europy, zwłaszcza młodych, Uważane Zmiany klimatyczne to obecnie jeden z najpoważniejszych problemów. Dlatego możemy wierzyć, że nadszedł właściwy czas, aby partie zielonych zdobyły głosy i stały się częścią rządów. Pomimo rosnącej akceptacji ich pomysłów, niewiele partii zielonych zdołało zamienić kwestie środowiskowe w głosy na szczeblu krajowym, zwłaszcza w krajach, w których demokracja pojawiła się stosunkowo późno.

Powolna i cicha rewolucja w Europie Zachodniej

Osiągnięcie Europejskiej Partii Zielonych 74 posłów W wyborach 2019 r. wzrosła o 48% w porównaniu z 2014 r., a wiele europejskich miast ma burmistrzów z partii zielonych, takich jak Amsterdam, Bordeaux, Lyon czy Budapeszt. Ponadto Partia Zielonych wchodzi w skład koalicyjnych rządów Belgii, Szwecji, Finlandii i Austrii.

Ale to, w czym wyrosli Zieloni, to Niemcy: są drugą co do wielkości siłą wyborczą we wrześniowych wyborach federalnych. W maju sondaże stawiały ich powyżej CDU/CSU Angeli Merkel, chociaż jej pierwsze stanowisko było krótkotrwałe, ponieważ proces szczepień przyspieszył i po tym, jak dowiedziała się, że zielony lider może Makijaż Jego biografia i miał oskarżenia Plagiat.

Zamiar głosowania w wyborach federalnych w Niemczech.
Politico.eu

W każdym razie, gdy 19,2% zamierza głosować, oczekuje się, że odegrają kluczową rolę w tworzeniu rządu. koalicjaAlbo z CDU/CSU, albo tworząc koalicję Semafor z socjalistami SPD i liberałami z FDP.

Ożywienie niemieckich warzyw (Grüne) można wyjaśnić kilkoma czynnikami:

  • za podejrzenia korupcja który niedawno oblegał kilku polityków z CDU/CSU.

  • powolny proces szczepień W kraju do wiosny i jego negatywny wpływ na ożywienie gospodarcze.

  • Aby uzyskać charyzmę, która wciąż jest niska Armin Laschet, kandydatka CDU/CSU, w porównaniu z Merkel.

Armin Laschet, kandydat CDU/CSU na kanclerza Niemiec w wyborach federalnych w 2021 roku.
Shutterstock / fotokosmos1

Trzeba jednak podkreślić słabość strukturalną niemieckiej gospodarki: to Nie jest bardzo zielony Jak się pojawiają. Era Merkel zmieniła się w małe rozczarowanie w walce ze zmianami klimatycznymi: „kanclerz klimatu” zdołał zrewitalizować sektor energii odnawialnej do wytwarzania energii elektrycznej, ale Niemcy są nadal krajem na bazie węgla, sektor zatrudniający około 20 tysięcy pracowników, który „ciągnie” system elektroenergetyczny takich firm jak Siemens, Daimler czy BASF. W rzeczywistości tylko się podnosi Wychodzić Wykorzystanie węgla w 2038 roku.

Dział samochodowy, która wciąż opiera się na pojazdach spalinowych, jest kolejnym filarem gospodarki, generującym 10% niemieckiego PKB i jest kontrolowana przez Lobbyści silny.

Niemiecka Macierz Energetyczna 2020: Zużycie pierwotne według źródła.
Fuente: czysty przewód zasilający

Stąd emisje gazów cieplarnianych Ściągnij W okresie 1990-2019 w bardziej umiarkowanym tempie niż wymagały tego organizacje pozarządowe lub Trybunał Konstytucyjny.

Ryzykowny zwrot w stronę politycznego centrum

Niemieccy Zieloni chcą przyspieszyć dekarbonizację, ale z odrobiną pragmatyzmu, zwracając się w stronę politycznego centrum i odłączając się od niego. przeszłość hipis. Oczywiście planują natychmiastowe zamknięcie elektrowni jądrowych i elektrociepłowni węglowych. Popierają również wycofanie pojazdów benzynowych i wysokoprężnych do 2030 r. i proponują pół biliona euro na zieloną infrastrukturę.

Łączą szereg propozycji gospodarczych z lewicy z prorynkowymi neoliberalnymi posunięciami. . Wśród powyższych powodów są wyższe płace minimalne i podatki dla gigantów technologicznych i najbogatszej populacji.

Z drugiej strony chcą zmienić nawyki konsumentów poprzez środki zniechęcające: ekologiczny podatek od biletów lotniczych, emisje dwutlenku węgla i cła na import z krajów o wysokim poziomie zanieczyszczeń (takich jak Chiny). Ponadto zamierzają założyć fundusz venture capital finansowany ze środków publicznych, aby założyć Startupy Verdis.

Wykazują większe zaufanie do mechanizmów rynkowych i dużych firm niż inne partie zielone czy lewicowe, dlatego niektórzy je nazywająNeoliberałowie z roweramiZapomnij o wyborcach z klasy robotniczej i skup się na mieszkańcach miast z wyższymi średnimi dochodami, których stać na dekarbonizację.

Strategia ta niesie ze sobą ryzyko nakładania się propozycji prawicy centralnej CDU/CSU, co pozostaje preferowaną opcją dla tej klasy społecznej.

Trochę niezależności w Europie Południowej i Wschodniej

Pomimo faktu, że ludność hiszpańska jest jedną z najbardziej zaniepokojonych tym globalnym problemem, ruch ekologiczny nie został połączony w jedną partię zieloną, ale opiera się na konwergencji. Equo musiało współpracować z siłami lewicy, aby uzyskać pewne wpływy polityczne, a mimo to mieli tylko jednego przedstawiciela w Kongresie. To samo dzieje się z Os Verdes w Portugalii, z dwoma wadami.

Jeśli chodzi o Europę Wschodnią, nie chodzi o to, że lekceważą zmiany klimatyczne, ale o to, że opozycja w krajach takich jak Polska czy Węgry próbuje w pierwszej kolejności zakończyć nieliberalne rządy. Ponadto, zmniejszając dochód na mieszkańca, ludność traktuje priorytetowo fizyczny wzrost gospodarczy Kosztem wartości postmaterialistycznych, których bronią Zieloni.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *