Nahuala przeżywa kolejny dzień żałoby po śmierci gwatemalskich imigrantów

Papież Franciszek wzywa do piękna opartego na różnorodności wszystkich

W poniedziałek Departament Stanu poinformował, że szczątki dwóch sióstr, odpowiednio 19 i 24 lat, Manueli i Carli Karac Tambrez, zostały zwrócone w ostatnich godzinach, które zmarły między 18 a 19 lipca.

Młode kobiety straciły życie, próbując rzadko dostać się do Stanów Zjednoczonych, a dziś ich szczątki zostaną zakryte i pochowane w Nahuala, około 150 kilometrów na zachód od tej stolicy.

Z tego samego miejsca troje nieletnich udusiło się w ciężarówce w San Antonio w Teksasie, USA, 28 czerwca, w jednej z tragedii imigrantów, która miała największe międzynarodowe reperkusje w ostatnich tygodniach, w której uczestniczyło 50 osób, w tym 21 Gwatemalczyków.

Od zeszłego piątku wiele społeczności w Nahula nie przestało opłakiwać swoich zmarłych z rodzinami dzieci Melvina Guacciaca (lat 13), Juana Wilmera Tolola (14 lat) i Johnny’ego Tzquine (lat 17).

Mieszkali oni w wiosce Tezkobal, która była dziwnie przygotowana na ich przyjęcie, jakby żyli z balonami, obrazkami i znakami „powitania”.

W przypadku Tziquina jego trumna podróżowała przez Tzucubal, wioskę położoną częściowo w Nahualá, a drugą w Santa Catarina Ixtahuacán, obie gminy historycznie sporne w wyniku sporu o grunty.

Tullol miał mszę w liceum, gdzie się uczył i był bardzo lubiany przez przyjaciół, w tym Juana Wilmera, ponieważ mieszkał kilka przecznic dalej i oboje grali razem.

Według doniesień prasowych rodzinom nie brakowało solidarności, nie żałowały wcześniejszego wyjazdu nastolatków, którzy sami wyruszyli w trudną podróż.

Wydaje się jednak, że już w tych góralskich gminach jest pewna rezygnacja w obliczu wielu strat.

Dopiero w piątek pochowali Joachica, aw poniedziałek przygotowują się do przyjęcia sióstr Karak Tambris oraz pochówku Tulul i Tezquin.

Według szacunków kraj ten co roku wydala do 300 tys. Gwatemalczyków, ofiar biedy (ponad 50 proc. populacji), przemocy i braku szans.

Niektórzy osiągają swój cel, inni zatrzymują się w połowie drogi, a wielu płaci życiem za to, co uważają za „amerykański sen”.

W 2021 r. Departament Stanu udzielił pomocy rodzinom 305 zmarłych imigrantów i ośmiu w trudnej sytuacji.

W tym samym roku, 9 grudnia, 40 obywateli zginęło, gdy przyczepa, w której podróżowali 60 osób, przewróciła się w Chiapas w Meksyku.

Ze swojej strony meksykański Narodowy Instytut Migracji odnotował 21 954 Gwatemalczyków przechwyconych w okresie styczeń-kwiecień tego roku.

rgh / mmk

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *