Najbardziej dotknięte kraje proszą Brukselę o jak najszybsze uzgodnienie planów naprawy | Ekonomia

Partnerzy z Unii Europejskiej najbardziej dotknięci kryzysem gospodarczym spowodowanym epidemią Covid-19, w oparciu o pośpiech, z jakim pracują nad swoimi planami naprawy, utworzyli rodzaj bloku, który prosi Komisję Europejską o pośpiech przy zatwierdzaniu różnych krajowych projekty i że cały kapitał może rozporządzać pieniędzmi, które jej przydzielili, kiedy to było wcześniej. Zaproponowała to w piątek wiceprezes rządu ds. Ekonomicznych, Nadia Calvino, kilka minut po posiedzeniu Eurogrupy i przed wejściem na posiedzenie Ecofin.

„Będzie wystarczająca liczba państw członkowskich, na które będziemy nalegać” na spotkaniu ministrów całego sektora Unii Europejskiej „z pilnością i koniecznością jak najszybszego uzgodnienia planów naprawy” – podkreślił Calvino. . „Musimy jak najszybciej wprowadzić te bodźce do naszych gospodarek. Nie mamy czasu do stracenia, aby skierować te inwestycje do gospodarki realnej” – dodał. W tej grupie zgodnie z oczekiwaniami znajdzie się Hiszpania, takie kraje jak Francja, Włochy, Portugalia czy Grecja.

Kraje mogą przesłać swoje plany do Brukseli przed 30 kwietnia. Następnie rozpoczyna się proces, w ramach którego komisja ma do dwóch miesięcy na ostateczne zatwierdzenie każdego z 27 projektów, które również muszą uzyskać zgodę pozostałej części kapitału w ciągu kolejnego miesiąca.

Ta weryfikacja, do której odnosi się Calvino, jest kluczowa w tym procesie, ponieważ pozwoli partnerom rozpocząć obracanie maszyny. W przypadku Hiszpanii rząd przewidział w budżetach ogólnych państwa możliwość spłaty długami w wysokości 27 mln, na które zobowiązał się na 2021 r., Co może zrobić, gdy tylko otrzyma zielone światło od Komisja, biorąc pod uwagę: Wydatki nie zaczną pojawiać się przed końcem semestru Drugi, w najlepszym przypadku.

Wydaje się, że komisarz ds. Ekonomii Paulo Gentiloni złamał rękawiczkę dla tej małej grupy stolic w piątek. „Naszym celem jest zatwierdzenie niektórych planów z prefinansowaniem w wysokości 13% przed wakacjami” – powiedział po Eurogrupie.

Stolice UE patrzą na to, co dzieje się w dwóch głównych scenariuszach. Z jednej strony państwa muszą przedstawić swoje plany władzom wykonawczym społeczeństwa przed końcem kwietnia, w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Z drugiej strony, aby Bruksela mogła zaciągnąć dług w celu sfinansowania funduszu w wysokości 750 000 mln euro, konieczne jest, aby 27 partnerów wyraziło zgodę na specjalną decyzję w sprawie zasobów w ich parlamentach narodowych, co jest niezbędne, aby komisja znalazła się w dług. Ciało. Trzeci aneks, powiązany z zasobami prywatnymi, skierował uwagę na Niemcy po tym, jak krajowy trybunał konstytucyjny sparaliżował ten proces.

Z drugiej strony, żaden rząd nie skierował jeszcze komisji Jej plan powrotu do zdrowia, ale wszystko wskazuje na Hiszpanię, Portugalię i Grecję Francja wkrótce to zrobi. W związku z tym Calvino ponownie potwierdził, że rząd zrobi to przed 30 kwietnia. W międzyczasie ogłosiły Finlandia i Holandia Przedstawią swoje plany po terminie.

Z drugiej strony, jeśli chodzi o certyfikację zasobów prywatnych, w sumie Skorzystało już 17 krajów, w tym Hiszpania. Jednak, Polska, Irlandia, kraje Holandia, Finlandia, Estonia, Litwa, Austria, Rumunia i Bułgaria jeszcze tego nie uczyniły. Niemcy leżą na ziemi niczyjej, która choć oficjalnie ratyfikowała decyzję w swoich parlamentach, czeka na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *