Najnowsze: ONZ rozpoczyna trzecią ewakuację w Mariupolu

Najnowsze wydarzenia wojny na Ukrainie:

___

ONZ – Trwa trzecia operacja ewakuacji ludności cywilnej z oblężonej huty Mariupol oraz z miasta otoczonego przez rosyjskie siły zbrojne – poinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział Radzie Bezpieczeństwa w czwartek, że trwa trzecia ewakuacja, podczas gdy dyrektor ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths powiedział, że celem jest ewakuacja większej liczby cywilów z Mariupola i ogromnej huty w Azovstal.

W pierwszej operacji, która zakończyła się we wtorek, Guterres powiedział, że 101 cywilów zostało ewakuowanych z zakładu Azovstal wraz z 59 innymi osobami z pobliskiego obszaru. Wskazał, że w drugim, zakończonym w środę wieczorem, z miasta Mariupol i okolic ewakuowano ponad 320 cywilów.

Sekretarz generalny negocjował z prezydentami Rosji i Ukrainy porozumienie o ewakuacji ludności cywilnej z oblężonych obszarów, w tym Mariupola. Guterres wyraził nadzieję, że ciągła współpraca z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża i dwoma rządami „doprowadzi do większej liczby przerw humanitarnych, które pozwolą cywilom bezpiecznie uciec od walk i zapewnić pomoc najbardziej potrzebującym”.

___

RZYM – Agencja Pomocy Żywnościowej ONZ wezwała do ponownego otwarcia ukraińskich portów Morza Czarnego, aby umożliwić transport eksportu pszenicy i kukurydzy, od których zależy wiele biednych krajów.

Światowy Program Żywnościowy z siedzibą w Rzymie poinformował w czwartek, że przed wybuchem wojny rosyjskiej 98% ukraińskiego eksportu zboża przepływało przez te porty.

Agencja wskazała w komunikacie, że miesiąc po wybuchu wojny 24 lutego ceny eksportowe pszenicy wzrosły o 22%, a kukurydzy o 20%, oprócz podwyżek już ogłoszonych w 2021 r. i dotychczas w 2022 r.

Agencja ONZ dodała, że ​​porty na południu Ukrainy, które zostały mocno bombardowane, powinny wznowić działalność „w celu ochrony ukraińskiej produkcji rolnej i umożliwienia eksportu, który ma kluczowe znaczenie dla ukraińskiej gospodarki i globalnego bezpieczeństwa żywnościowego”.

Przytoczył przypadek Jemenu, biednego, rozdartego wojną kraju, który importuje ponad połowę swojej pszenicy z Ukrainy lub Rosji, a import żywności polega na transporcie.

___

Kijów – Ukraiński oficer dowodzący ostatnią ukraińską twierdzą w strategicznym mieście Mariupol wezwał społeczność międzynarodową do wywierania nacisku na Rosję, aby zezwoliła na ewakuację cywilów i rannych żołnierzy.

Ciężkie walki wybuchły w czwartek w hucie Azowstal w Mariupolu, gdy siły rosyjskie próbowały dokończyć zdobycie strategicznego portu.

Setki ukraińskich żołnierzy ukrywa się w podziemnych bunkrach fabryki, wielu z nich jest rannych. Są z nimi niektórzy cywile.

– Ranni żołnierze umierają w agonii z powodu braku odpowiedniego leczenia – powiedział w czwartek w oświadczeniu wideo z bunkrów kpt. Światosław Palamar, zastępca dowódcy ukraińskiego pułku Azowów.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował o pomoc w zapewnieniu ewakuacji rannych i wciąż przebywających w bunkrach ludności cywilnej.

Zwracając się do społeczności międzynarodowej, Palamar potępił Rosjan „za odmowę przestrzegania jakichkolwiek norm moralnych i niszczenie ludzi na oczach świata”.

Rosja utrzymuje, że jej siły nie wejdą w labirynt tuneli fabryki, ale Palamar powiedział, że siły rosyjskie walczą w fabryce.

Już trzeci dzień wróg szturmuje ziemie Azowstalu. Palamar powiedział, że krwawe i zacięte walki trwają nadal.

„Obrońcy miasta (Mariopol) walczą samotnie przez 71 dni z przeważającymi siłami wroga i wykazują taki opór i bohaterstwo, że ojczyzna musi wiedzieć, co to znaczy być lojalnym wobec ojczyzny” – powiedział Ballamer w Telegramie.

___

WARSZAWA – Premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował, że podczas międzynarodowej konferencji darczyńców w Warszawie zebrano 6,5 miliarda dolarów na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

Gospodarzami konferencji była Polska i Szwecja, a wzięli w niej udział premierzy i ambasadorowie z wielu krajów Europy i innych regionów, a także niektóre firmy.

Duża część świata odpowiedziała na wojnę na Ukrainie humanitarnym wsparciem. Ale wojna się przedłuża, a potrzeby humanitarne rosną. Oprócz tysięcy zabitych są też miliony przesiedlonych ludzi i coraz więcej doniesień o torturach i gwałtach.

___

MADRYT – Sędzia w Hiszpanii nakazał w czwartek tymczasowe uwolnienie ukraińskiego polityka i blogera Anatolija Shari, oskarżonego o zdradę stanu w swoim kraju.

Według hiszpańskiego sądu krajowego Shari został aresztowany w środę w nadmorskim mieście Tarragona na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania wydanego przez Ukrainę. Dokumenty sądowe mówią, że Shari jest oskarżona o „zbrodnię zdrady stanu i mowę nienawiści”.

Sharii, który podobno mieszkał w Hiszpanii od 2019 roku, otrzymał rozkaz oddania paszportu i pozostania w kraju. Sąd stwierdził, że władze na Ukrainie mają 40 dni na formalny wniosek o jego ekstradycję.

Służby bezpieczeństwa Ukrainy poinformowały w czwartek o jego aresztowaniu, mówiąc, że istnieją powody, by sądzić, że Shari „działał w imieniu podmiotów zagranicznych”.

Shari, założyciel partii politycznej uważanej przez wielu Ukraińców za prorosyjską, jest zagorzałym krytykiem władz w Kijowie.

Prasa ukraińska donosiła, że ​​jeden z członków partii powiedział w lutym, przed wybuchem wojny, że Shari otrzymał azyl w Unii Europejskiej.

___

Madryt – Władze hiszpańskie aresztowały ukraińskiego polityka i blogera za zdradę stanu w jego kraju.

Urzędnik hiszpańskiej policji państwowej potwierdził, że Anatolij Chari został aresztowany w środę w Tarragonie na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania. Urzędnik powiedział, że Shariya pojawi się przed sędzią w Madrycie, który zdecyduje, czy go wydać.

Służby bezpieczeństwa Ukrainy poinformowały w czwartek o aresztowaniu, mówiąc, że istnieją powody, by sądzić, że Shari „działa w imieniu podmiotów zagranicznych”.

Shari był zdecydowanym i aktywnym krytykiem rządu ukraińskiego. We wtorek napisał na Twitterze, że otrzymał ostrzeżenia, że ​​ukraiński wywiad próbuje go wyśledzić. Jest założycielem partii uważanej przez wielu Ukraińców za prorosyjską.

Ukraińskie media podały, że jeden z członków partii powiedział w lutym, na krótko przed wybuchem wojny, że Shari otrzymał azyl w Unii Europejskiej.

___

WARSZAWA, Polska – Polska i Szwecja organizują w Warszawie międzynarodową konferencję darczyńców, aby zebrać fundusze na wsparcie działań humanitarnych na terenach rozdartych wojną, które spowodowały śmierć tysięcy ludzi, zniszczenie miast i przesiedlenie milionów na Ukrainie.

Polski rząd twierdzi, że potrzeby Ukrainy są ogromne, pomimo zebranych już pieniędzy, ze względu na skalę zniszczeń spowodowanych wojną, zauważając, że miliony cywilów potrzebują pilnej pomocy.

Międzynarodowa Konferencja Darczyńców Wysokiego Szczebla dla Ukrainy jest organizowana przez premiera Polski Mateusza Morawieckiego i jego szwedzkiego odpowiednika Magdalenę Andersson we współpracy z przewodniczącymi Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej.

Celem jest umożliwienie społeczności międzynarodowej ogłoszenia nowych zobowiązań w celu zaspokojenia pilnych potrzeb humanitarnych społeczeństwa ukraińskiego oraz stworzenie forum do dyskusji o tym, jak wspierać ludność cywilną w perspektywie długoterminowej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma przemawiać za pośrednictwem łącza wideo na spotkaniu na Stadionie Narodowym w Warszawie.

___

Francuska minister ds. transformacji środowiska powiedziała, że ​​jest przekonana, że ​​27 partnerów UE wkrótce zgodzi się na propozycję zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej.

W rozmowie z FranceInfo w czwartek Barbara Bombelli powiedziała, że ​​zakaz można uzgodnić w ciągu kilku dni.

Powiedział: „Jestem pewny siebie”. „To naturalne, że będą dyskusje, ponieważ niektóre kraje zależą bardziej niż inne od rosyjskiej ropy, więc musimy znaleźć rozwiązania, aby mogły zaakceptować te sankcje” – dodał.

„Myślę, że zgodzimy się na to może do końca tygodnia, a przynajmniej tak szybko, jak to możliwe” – dodał.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała dzień wcześniej państwom członkowskim wycofywanie importu rosyjskiej ropy naftowej w ciągu sześciu miesięcy i produktów rafineryjnych do końca roku.

___

Kijów, Ukraina – Rosyjskie ataki na wschodniej Ukrainie spowodowały śmierć pięciu osób i co najmniej 25 rannych w ciągu ostatnich 24 godzin, poinformowali ukraińscy urzędnicy.

Według gubernatora Ługańska Serhija Hajdaya siły rosyjskie przeprowadziły w środę 24 ataki w regionie. Powiedział, że dotarli do miast Siewierodonieck, Łysiczańsk, Girsk i Popasna i uszkodzili co najmniej 23 domy, a także zabili pięć.

Gubernator Pawło Kirilenko poinformował, że w wyniku nocnego bombardowania Kramatorska w obwodzie donieckim co najmniej 25 osób zostało rannych, dodając, że atak zniszczył dziewięć domów, szkołę i inną infrastrukturę cywilną.

___

Kijów, Ukraina – Siły ukraińskie poczyniły pewne postępy na granicach regionów Chersoniu i Mikołajowa na południu kraju i odparły wielokrotne rosyjskie ataki na wschodzie, poinformował Sztab Generalny.

W swoim codziennym raporcie na temat wojny Sztab Generalny poinformował, że Rosjanie „utracili kontrolę nad kilkoma osadami na granicy obwodów mikołajowskiego i chersońskiego”, dodając, że siły ukraińskie wstrzymały 11 ataków w Doniecku i Ługańsku.

Według raportu, walki trwają w Zakładach Metalurgicznych Azovstal w Mariupolu.

„Przy wsparciu lotnictwa wróg wznowił ofensywę, by przejąć kontrolę nad fabryką”, powiedział Sztab Generalny, dodając, że siły rosyjskie „próbują zniszczyć jednostki ukraińskie” w swojej ostatniej twierdzy w zdewastowanym nadmorskim mieście.

Sztab Generalny zwrócił również uwagę na wysiłki Moskwy mające na celu podsycenie napięć w wspieranym przez Kreml separatystycznym regionie Naddniestrza w Mołdawii, który graniczy z Ukrainą i ma rosyjski kontyngent sił pokojowych. A armia rosyjska „przegrupowuje swoje siły w niektórych obszarach, podejmuje działania w celu uzupełnienia rezerw” i „próbuje poprawić pozycję taktyczną swoich jednostek”.

Sprawozdania pracowników nie mogą być niezależnie zweryfikowane.

___

LEOPOLIS, Ukraina – Brytyjskie Ministerstwo Obrony stwierdziło w swoim codziennym raporcie wojennym, że trwające ćwiczenia wojskowe na Białorusi nie będą stanowić zagrożenia dla Ukrainy.

Białoruś ogłosiła ćwiczenia dzień wcześniej, wzbudzając podejrzenia na Ukrainie, ponieważ Rosja wykorzystywała białoruskie terytorium do przemycania wojsk do kraju na początku inwazji w lutym, zanim siły ukraińskie zatrzymały swój marsz w kierunku stolicy, Kijowa.

„Prawdopodobne jest, że Rosja spróbuje wyolbrzymiać zagrożenie, jakie te ćwiczenia stanowią dla Ukrainy, aby utrzymać siły ukraińskie na północy i uniemożliwić im mobilizację do bitwy o Donbas” – poinformowało brytyjskie wojsko w raporcie opublikowanym w czwartek na Twitterze. .

„Obecnie nie przewiduje się odstępstwa od rutynowych ćwiczeń, które mogłyby stanowić zagrożenie dla sojuszników i partnerów” – dodał.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *