Najnowszy polski debiut wygrywa na Netfliksie, a po „Forst” pięć kolejnych nordyckich seriali do obejrzenia

Najnowszy polski debiut wygrywa na Netfliksie, a po „Forst” pięć kolejnych nordyckich seriali do obejrzenia

Paola Vásquez Brito, La Nacion/GDA
Zjawisko skandynawskie – czyli Nordycki noir– Nie jest nowy, mimo pilnej ważności. Prawie 30 lat temu literatura kryminalna tych zimnych krain zdecydowała się połączyć dwie pozornie sprzeczne tradycje: z jednej strony językowy styl północnoamerykańskiego kryminału z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, z jego dialogami obciążonymi podwójnymi i tajemniczymi znaczeniami. Przemoc natomiast krystalizuje w reportażu puls rzeczywistości, surowy obraz skonfliktowanej teraźniejszości. szwedzki Henryk Mankel Był jednym z pionierów tego zjawiska, jego informatorem i najrzadszym, a jedynie wierzchołkiem góry lodowej tego zjawiska.

Najpierw były eposy literackie i bestsellery Stiega Larssona, Jo Nesbø i Camilli Luckberg; Potem seriale telewizyjne, takie jak serial duński Forpredilsen (2007), autorstwa Sørena Svestrupa. Formuła została zredukowana do czterech filarów: torturowany detektyw, odległa lokalizacja, wszechobecna i niekorzystna atmosfera oraz ohydna zbrodnia.

Pod tymi współrzędnymi kryminał zaczął tworzyć styl, który rozprzestrzenił się w krajach nordyckich i przelał swoją egzotyczną estetykę na powieści europejskie. Teraz piętno Nordic Noir zostało wypuszczone i zaczyna zmieniać się w tożsamość współczesnego policjanta, co zaczyna określać współrzędne niedawno wydanego filmu. Prawdziwy detektyw, sezon 4Który przeszedł inne wpływy literackie i filmowe.

Przeszłość detektywa, znaczenie krajobrazu i tajemnice, które wychodzą na jaw jako szok dla społeczeństwa, to elementy wydobyte na pierwszy plan przez Nordic Noir, które dziś reprezentują dziedzictwo nowego współczesnego detektywa policyjnego, jednego z bastionów swobodnej fantazji.

W tej linii Netflix właśnie wypuścił ForstaTo polski serial, który łączy skandynawski styl policyjny z polską pamięcią o II wojnie. Na podstawie pierwszych powieści Saga leśna Remigiusza Mroza, którego akcja rozgrywa się w Tatrach, nosi imię bohatera powieści, niekonwencjonalnego detektywa, który właśnie został przeniesiony z Krakowa do Zakopanego z powodu problemów behawioralnych i kłótni z przełożonymi. Jego metody czynią go niegodnym zaufania, ale jego instynkt i przebiegłość sprawiają, że jest nieunikniony w rozszyfrowywaniu zbrodni rytualnych.

W śledztwie biorą udział Wiktor Frosta (znakomity polski aktor i muzyk Borys Szyk) oraz Olga Zrębska, niezależna dziennikarka, która została usunięta z mediów ze względu na naruszenie etyki i dostęp do tajnych informacji. Wspólnie spleją nici, które jednoczą ofiary i tych, którzy przemierzają przeszłość regionu. W zaledwie sześciu odcinkach serial utrzymuje napięcie i mądrze radzi sobie z tajemnicą, być może bez rygoru ekspozycyjnego, jaki charakteryzuje duńską czy norweską fantastykę, ale honoruje to, co najlepsze w gatunku.

W związku z tą premierą na platformach streamingowych będzie można oglądać także inne nordyckie powieści.

Jest jednym z Najlepszy skandynawski serial ostatnich czasówAkcja rozgrywa się w małym miasteczku Larvik w Norwegii i jest inspirowana dwiema powieściami Jørna Lera Horsta. Wisting to także nazwisko policjanta prowadzącego dziwną sprawę z udziałem FBI i dwóch agentów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych: odkrycie ciała rzekomej ofiary seryjnego mordercy Roberta Goodwina. Dzięki zimnej, ponurej atmosferze, niezwykłym kreacjom – zwłaszcza Svena Nordina, dalekim od typowej udręki nordyckich detektywów – i silnemu napięciu dramatycznemu, Wistingowi udaje się rozszerzyć konwencje gatunku na złożony portret scenerii. Po dwóch sezonach jest w środku HBO Max.

Dwóch detektywów, mroczna atmosfera, bezwzględny seryjny morderca i zainteresowanie historią, która doprowadziła do zbrodni, a nie tożsamością sprawcy. Stałe elementy nordyckiej policji grają ze szczególnym akcentem: dwójka detektywów tworzy parę, która łączy zadania Jana Michelsena (Kenneth M. Christensen), niedawno rozwiedzionego detektywa, który stara się wesprzeć śledztwo w sprawie miejsca pobytu Julie, podczas gdy ona brakuje. młoda kobieta; oraz Louise Bergstein (Natalie Madueno), psycholog kryminalny, przydzielała zadania akademickie w aktach seryjnych przestępców w Londynie.

Porwanie pracowniczki hotelu, wbrew sekcie religijnej, do której należy jej rodzina, rodzi dla władz pytanie: czy można znaleźć wspólny wątek między przeszłością a teraźniejszością? W HBO Max Ma trzy pory roku.

Na podstawie powieści Sørena Svestrupa (Forpredilsen), opowieść łączy teraźniejszość i przeszłość, przestępczość i politykę. W krótkim prologu, którego akcja rozgrywa się na obrzeżach Kopenhagi, policjant odkrywa pozostałości straszliwej masakry. Obecnie Minister Pracy Socjalnej Rosa Hartung (Eben Dorner) wraca do służby publicznej po urlopie związanym z morderstwem swojej 12-letniej córki, gdy nowe przestępstwo budzi jej duchy: obok zwłok mężczyzny. Kobieta ma okaleczoną rękę, a lalka z kasztanów nosi odciski palców jej córki.

Śledztwem zajmują się inspektor Nia Thulin (Danica Korsic) i funkcjonariusz Europolu Mark Hess (Mikkel Bo Volsgaard), którzy przebywają na wygnaniu z Hagi. Konstrukcja serialu wpisana jest w policyjną logikę proceduralną, nowością jest jednak skrzyżowanie z polityką, areną, którą Skandynawowie zajmowali się z innych punktów widzenia. W Netflixa.

W Lochhammer: Śmierć na Łużycach (Niemcy, 2022) na polu obok kopalni, w której działa Bagger 293, jedna z największych firm wydobywczych na świecie, pojawia się ciało nastolatka. Śledztwem zajmują się Mike Brigand (Misel Maticevic), miejski weteran policji oraz nowicjuszka, detektyw Annalena Gutknecht (Odin John), stosująca niezwykłe metody i pewną arogancję, która nie podoba się miejscowym.

Poniżej znajduje się wyrazisty portret regionu, naznaczony licznymi napięciami między protestami dotyczącymi zmian klimatycznych, marginalizacją, interesami związanymi z buldożerami a życiem osobistym mieszkańców tego miejsca i dobrze się znających. W przeciwieństwie do innych seriali z tej tradycji, tutaj tajemnica utrzymana jest niemal do samego końca. to jest w Netflixa.

Akcja filmu rozgrywa się w leśnej wiosce w Norwegii, która zaczyna znikać. Matka odkrywa zaginięcie syna, a skarga budzi podejrzenia dotyczące ojczyzny rodziny, brutalnego ojczyma, groźnej kobiety i bezbronnego środowiska. Ale to, co brzmi jak tradycyjny kryminał o przemocy domowej, zamienia się w dziwną sieć wilków i tajemnic przodków. Co się stało? Stworzony przez Simena Alsvika, Intryga Fenrisa Odchodzi od przerywników policyjnego śledztwa do akcji głównego bohatera. to jest w przepływ.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *