Najnowszy wkład w przemyśle jądrowym

Dziesięć lat po katastrofie w Fukushimie udział energii elektrycznej wytwarzanej na całym świecie z energii jądrowej nadal powoli, ale zdecydowanie spadał. Budowa nowych elektrowni w Chinach to za mało, by zrekompensować efekt końca życia wielu reaktorów i stopniowego porzucania tego źródła energii przez kraje takie jak Niemcy ze względów ekologicznych i ekonomicznych.

Podczas gdy w 1996 r. 17,5% energii elektrycznej produkowanej na świecie pochodziło z energii jądrowej, w 2020 r. odsetek ten spadł do 10,1% według najnowszego raportu o stanie światowego przemysłu jądrowego, raportu na temat kraju nuklearnego publikowanego co roku we Francji. . . Ale w przeciwieństwie do tego, czego wielu oczekiwało, gdy świat umieścił walkę ze zmianami klimatycznymi w centrum programu politycznego, to źródło energii mocno ponownie pojawiło się w debacie na temat zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, jak widzieliśmy to dzisiaj w Glasgow.

Szczyt Klimatyczny był sceną surowego pojedynku politycznego między narodami broniącymi sektora jądrowego a narodami, które go pomniejszają, pulsu, który jest zwalczany w bardzo konkretnych kategoriach, definicji zielonej klasyfikacji i nowego systemu klasyfikacji zrównoważonej ekologicznie działalności gospodarczej . Przed końcem roku Komisja Europejska powinna przedstawić wniosek dotyczący rozporządzenia, które powinno służyć jako przewodnik dla bezpośrednich inwestycji na nadchodzące dziesięciolecia w projekty, które pomogą w przestrzeganiu porozumień paryskich i zapobiegają zielone pranie lub prezentacja jako zrównoważona dla działań, które nie są.

Niemieckie Ministerstwo Środowiska promowało oświadczenie podpisane przez Danię, Austrię, Luksemburg i Portugalię przeciwko nowej klasyfikacji obejmującej energetykę jądrową, zawartej w najnowszym projekcie, który również popiera stacje benzynowe jako technologiczne przejście w kierunku neutralności klimatycznej. „Obawiamy się, że włączenie energii jądrowej do klasyfikacji zaszkodziłoby jej bezpieczeństwu, wiarygodności, a tym samym użyteczności” – mówią.

Nowa zielona klasyfikacja powinna ukierunkować inwestycje na kolejne dziesięciolecia w zrównoważone projekty

Oświadczenie jest odpowiedzią na pismo wysłane w październiku do komisji w przeciwnym kierunku, kierowanej przez Francję, największą unijną potęgę atomową, która z 45 reaktorów wytwarza 70% zużywanej przez siebie energii elektrycznej. Podpisano także Finlandia, Polska, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Słowacja, Słowenia i Rumunia.

Włączenie do zielonej klasyfikacji jest najnowszym wkładem dla europejskiego przemysłu jądrowego w obecnym okresie przejściowym, który zbiega się również ze zwiększoną świadomością niebezpieczeństw związanych z uzależnieniem od zagranicznej energii i stresem związanym z rosnącymi cenami. „Energia jądrowa, wraz z odnawialnymi źródłami energii, jest niezbędnym, neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla rozwiązaniem, aby osiągnąć transformację energetyczną i zmniejszyć naszą zależność od paliw kopalnych”, broni oświadczenie kierowane przez Francję, które twierdzi, że jest niezawodne.

Prezydent Francji Emmanuel Macron właśnie zapowiedział budowę nowych elektrowni jądrowych, podwajając presję na kierownictwo społeczności, aby upewnić się, że projekty te są atrakcyjne dla inwestorów. Jednocześnie koalicja przyszłego rządu niemieckiego potwierdziła swój sprzeciw wobec wspierania energetyki atomowej, ale potrzebuje pokrycia stacji benzynowych, aby kontynuować plan rezygnacji z elektrowni jądrowych.

Niemcy sprzeciwiają się żądaniom dwunastu państw atomowych kierowanych przez Francję

Wersja rozporządzenia opublikowana przez komisję w kwietniu przesunęła część dyskusji i nadała elektrowniom jądrowym oznaczenie „nieszkodliwe”, co oznacza, że ​​nie kwalifikują się one do inwestycji o niskim oprocentowaniu. W nowym projekcie tekstu proponuje się rozwiązanie połowiczne, które uznaje za zrównoważone inwestycje, z terminami obejmującymi zarówno elektrownie jądrowe, jak i gazowe jako technologię przejściową.

Rozwiązanie zostało skrytykowane zarówno przez organizacje ekologiczne, które twierdzą, że zdradziłoby prawdziwe znaczenie klasyfikacji, jak i przez nowy Glasgow Financial Alliance for Zero Zero Emissions utworzony pod auspicjami ONZ, w którego skład wchodzi ponad 160 firm. Aktywa o wartości 70 miliardów dolarów, dzban zimnej wody jeszcze bardziej komplikuje decyzję.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *