Narvik, czy to jest oparte na prawdziwej historii z II wojny światowej? | Film z Netflixa | nndaml | sława

jako część Platforma, która została udostępniona w poniedziałek, 23 stycznia, to dramat wojenny.(„Kampen om Narvik”, w oryginalnym tytule), film osadzony w czasie II wojny światowej i oparty na krwawej bitwie, jaką nazistowskie Niemcy stoczyły z aliantami, którzy starali się powstrzymać postęp Hitlera w Europie.

Norweski film wyreżyserowany przez Erica Skgoldberga Pierwotnie wydany 18 marca 2021 roku w swoim kraju, zebrał pozytywne recenzje i trafił do streamingu kilka miesięcy później, gdzie oczekuje się, że zrobi takie samo wrażenie, jak po premierze.

Warto zaznaczyć, że film Netlfix dołącza do innych dramatów wojennych na platformie, jak np.Cień w moich oczach„na rok 2021 i”W następnym roku, który zebrał dobre recenzje od subskrybentów.

Oficjalny plakat „Narviku” (Zdjęcie: Netflix)

Prawdziwa historia w „Narwiku”

Jaki jest temat filmu Netflixa?

Fabuła obraca się wokół Toftów, norweskiej rodziny, która znajduje się w środku krzyżowego ognia między Niemcami a aliantami, którzy dążą do zdobycia miasta, co jest celem strategicznym, ponieważ napędza zasoby obu armii.

Podczas gdy Gunnar (Karl Martin Egespo) dołącza do armii swojego kraju jako bojownik ruchu oporu, jego żona Ingrid (Christine Hartgen) jest wykorzystywana jako tłumacz przez niemieckich najeźdźców. Wśród nich jest Ollie (Christophe Gilvert Mathisen), który zostaje ciężko ranny w zamachach bombowych.

"Narwik" Norweski film oparty na wydarzeniach historycznych (zdjęcie: Netflix)

Narvik to norweski film oparty na wydarzeniach historycznych (Zdjęcie: Netflix)

Znaczenie Narwiku w czasie II wojny światowej

Po najeździe na Polskę i prawie pokonaniu Francji reżim nazistowski umocnił swoją władzę w Europie i wkrótce zwrócił się ku takim krajom jak Szwecja i Norwegia, które deklarowały neutralność i dążyły do ​​przetrwania swojego narodu, który musiał wybrać, czy współpracować z okupacja lub opór.

Rzeczywiście, Norwegia miała jedyny wolny od lodu port, z którego można było pozyskiwać szwedzkie surowce, dlatego Narwik był strategicznym punktem konfliktu, a alianci, zdając sobie z tego sprawę, grali w karty, by go przejąć.

W bitwie o Narwik, która miała miejsce między 9 kwietnia a 8 czerwca 1940 roku (trwała około 62 dni), zatopiono 64 okręty, zestrzelono 86 samolotów, a życie straciło 8500 żołnierzy po obu stronach.

Choć zimno i brak zaopatrzenia siały spustoszenie wśród Niemców i aliantów, zwycięstwo tych ostatnich było w dużej mierze zasługą poparcia miejscowej ludności, która udzielała wszelkiego możliwego wsparcia siłom niemieckim, francuskim i norweskim w kontynuowaniu bitwy.

Choć alianci wygrali bitwę, zakładając pierwszą klęskę nazistowskich Niemiec i udowadniając, że nie są tak niezwyciężeni, jak sądzono, historia nie zakończyła się dla Norwegów najlepiej.

Ingrid i Jenner ostatecznie się pogodzili

Ingrid i Jenner pogodzili się pod koniec „Narviku” (Zdjęcie: NETFLIX)

Zniszcz Narwik

Chociaż drugie bitwy pod Narwikiem zakończyły się zwycięstwem aliantów, Francja również upadła w tym roku, więc wiele sił porzuciło norweską obronę i wróciło do walki o Paryż. W tym kontekście Eduard Dietl, przywódca nazistów, zgodził się zająć miasto.

Film pokazuje, jak lokalne łodzie rybackie ewakuują pozostałych cywilów, zanim niemieckie bombowce opuszczą zrujnowane miasto, w tym rodzinę Tofte, bohaterów opowieści.

Oficjalny zwiastun filmu „Narvik”

Papier artystyczny z „Narwiku”

  • oryginalny adres: Kampen w Narwiku
  • płeć: Film wojenny
  • Kraj pochodzenia: Norwegia
  • oryginalny język: norweski
  • kierunek: Erica Skgoldberga
  • scenariusz: Krzysztof Grondal
  • Producenci: Bonnevie i Aage Aaberge
  • Firma produkcyjna: Film Nordycki
  • medium transmisyjne: Netflixa
  • rok: 2022

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *