National Geographic ujawnia listę najlepszych destynacji na 2022 r.

(CNN) – Chociaż pandemia jeszcze się nie skończyła, wielu z nas ma nadzieję, że rok 2022 będzie rokiem, w którym w końcu będziemy mogli ponownie poszerzyć nasze podróżnicze horyzonty.

A teraz — w przypadku wydarzenia, które jest tak samo sylwestrową tradycją, jak indyk czy zbieranie drzew w Święto Dziękczynienia — wydawcy podróży publikują swoje coroczne rekomendacje dotyczące tego, gdzie podróżować w przyszłym roku.

Kilka dni temu Lonely Planet poleciło Słowenię, Oman i Mauritius, a teraz przyszła kolej na National Geographic, które od 1888 roku uczy nas o naszej planecie.

Na liście 2022 redakcje National Geographic z całego świata wybrały 25 miejsc, które trzeba zobaczyć. Jest podzielony na pięć kategorii – przyroda, przygoda, kultura, zrównoważony rozwój i rodzina – z naciskiem na parki narodowe, dziką przyrodę, zajęcia i doświadczenia na świeżym powietrzu, eko-podróże i podróże wielopokoleniowe.

Myślenie i przegrupowywanie

„Pod wieloma względami pandemia była czasem dla podróżnych i społeczności z całego świata, aby zastanowić się i przegrupować, w jaki sposób odkrywamy świat” – powiedział George Stone, redaktor wykonawczy National Geographic Travel.

„W tym roku Nat Geo przygląda się temu, co jest inne, nowe i inspirujące, od nowej ścieżki rowerowej Sekwany we Francji po Park Narodowy Chimanimani, nowy park narodowy w Mozambiku, który demonstruje zaangażowanie kraju”.

W kategorii kultury Procida, mała wyspa u wybrzeży Neapolu, jest włoską stolicą kultury 2022, podczas gdy legendarne londyńskie centrum muzyczne Tin Pan Ale niedawno przeżyło odrodzenie, otwierając trzy nowe sale muzyczne.

Najbardziej wysunięta na północ japońska wyspa Hokkaido słynie z naturalnego piękna, wspaniałych wodospadów oraz bogatej fauny i flory, ale jest również znana z wyjątkowego dziedzictwa rdzennych mieszkańców Ajnów.

Jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, National Geographic wybrał ekwadorski Park Narodowy Yasuni, rezerwat biosfery Amazonii, który jest obecnie zagrożony (zaledwie w zeszłym tygodniu część lasu została wycięta, aby zbudować autostradę naftową i rurociągi).

W Polsce postsocjalistyczne miasto przemysłowe, Łódź, stało się prężnym ośrodkiem kultury alternatywnej, biznesu i finansów. Przędze bawełny, które rozsiane są po miejskim krajobrazie, zostały przekształcone w galerie, muzea, sale konferencyjne i domy kultury, a śródmieście zdobią wspaniałe malowidła ścienne.

Pod względem przyrodniczym, Caprivi Strip w Namibii to bardzo obiecujące miejsce na safari. W swoim czasie był zakazany z powodu długiej wojny granicznej, która zdewastowała ten obszar, ale teraz pojawiają się obozy i znów są tam loże safari. Odwiedzający mogą cieszyć się kilkoma dużymi parkami narodowymi, wieloma drogami wodnymi i imponująco wysokim procentem dzikiej przyrody dla ludzkiej populacji.

Najlepsze kraje do podróżowania w 2022 r. 0:54

słońce i przygoda

Tysiącletnie wody jeziora Bajkał, znanego jako „Święte Morze” Rosji, są większe niż wszystkie Wielkie Jeziora Ameryki Północnej razem wzięte i stanowią około jednej czwartej zasobów słodkiej wody na naszej planecie.

Turystyka tutaj nie jest pozbawiona kontrowersji: jest to obecnie scena zaciętej bitwy między państwem, mieszkańcami, którzy są uzależnieni od dochodów z turystyki, a ekologami zaniepokojonymi masowym rozwojem niszczącym delikatny ekosystem.

Tym, którzy szukają przygód, zaleca się wypróbowanie nowej 420-kilometrowej trasy rowerowej La Seine à Vélo, która biegnie z Paryża do Morza Normandzkiego. A jeśli wolisz piesze wędrówki, w New Brunswick w Kanadzie znajduje się 147-kilometrowy szlak Sentier Nepisiguit Mi’gmaq. Podążaj rzeką Nibisegwit od rezerwatu przyrody Daly Point do Parku Prowincjonalnego Mount Carlton.

Narciarze i snowboardziści powinni udać się do Arapahoe Basin w Kolorado, położonego na wzniesieniu kurortu ze stokami dla ekspertów i początkujących.

Na rodzinne wycieczki z bliskimi, National Geographic wybiera rozległe południowo-zachodnie wybrzeże Turcji, mało znany śródziemnomorski przysmak, który w czasach starożytnych nazywał się Lycia. Żeglarstwo to doskonały sposób na odkrywanie ustronnych zatoczek i zatoczek.

Inną opcją poszukiwania słońca jest Bonaire – znana wraz z Aruba i Curaçao jako jedna z wysp ABC – leżąca blisko Ameryki Południowej i nieco poza pasem huraganów. Snorkeling i nurkowanie są szczególnie dobre w czystych wodach, gdzie widoczność pod wodą może przekraczać 100 stóp, co pozwala na wspaniałe widoki na rafy i zapomniane wraki statków.

Aby zobaczyć więcej z listy najlepszych na świecie National Geographic, Odwiedź NatGeo.com/BestoftheWorld.

Lista „Best of the World 2022” National Geographic:

cywilizacja

Montana Jingmai, Yunnan, Chiny
Aleja Blaszanych Patelni, Lander
Hokkaido, Japonia
Procida, Włochy
Atlanta, Gruzja

National Geographic opublikowało listę najlepszych miejsc do odwiedzenia w 2022 roku. W kategorii kultura znajduje się japońska wyspa Hokkaido, dom ludu Ajnów. (Źródło: Yomiuri Shimbun/The Associated Press)

Zrównoważony rozwój

Dolina Ruhry, Niemcy
Park Narodowy Yasuni, Ekwador
Łódź, Bolonia
Columbia Gorge National Scenic Area, Oregon/Waszyngton
Park Narodowy Chimanimani, Mozambik

charakter temperamentu

Franja de Caprivi, Namibia
Północna Minnesota
Jezioro Bajkał, Rosja
Rezerwat Lasu Majów w Belize
Wiktoria, Australia

spisek

Szlak rowerowy po Sekwanie, Francja
Kostaryka
Nibisegwit Migmac Trail, Nowy Brunszwik, Kanada
Palau
Basen Arapahoe, Kolorado

rodzina

Rejs po Dunaju
Lycia, Turcja
Grenada, Hiszpania
Bonaire
Costa Oriental, Maryland

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *