„Wzmocniliśmy nasze zaangażowanie w inwestowanie w obronność” – powiedział odnowiony Sekretarz Generalny Sojuszu. Jensa Stoltenberga. Oznacza to zwiększenie presji na kraje takie jak Hiszpania wydatki wojskowe po intensywnym żądaniu ze strony szefa rządu,Pedro Sanchezna szczycie w Madrycie w zeszłym roku.
Po tym spotkaniu z sojusznikami socjalistyczny lider został zmuszony do zwiększenia wydatków na obronę w budżecie państwa na 2023 rok o 25%, ale według najnowszych oficjalnych danych NATO przedstawionych na szczycie Litwy to wciąż za mało. Wciąż znacznie poniżej średniej, a sojusznicze zaangażowanie w poświęcenie, Co najmniej 2% PKB w dziedzinie obronności.
Hiszpania nie pojawia się już na przedostatnim miejscu, jak w zeszłym roku w oficjalnych szacunkach NATO. Ale w przedostatnim przy wyprzedzaniu Belgii. Czerwona Latarnia to wciąż Luksemburg. Według statystyk NATO Sanchezowi udało się podnieść wydatki wojskowe do 1,26% PKB, co jest rekordowym wynikiem od czasu przystąpienia Hiszpanii do sojuszu. Uczyniła to również pod dużymi napięciami ze swoim mniejszościowym partnerem koalicyjnym, Podemosem, który określił wzrost budżetu jako „haniebny”.
Jednak rządowi nie udało się osiągnąć celu 2% i pozostawił większość wysiłków temu, kto wygra wybory 23 lipca, ze względu na zaangażowanie w koalicję maruderów. Maksimum zostanie osiągnięte najpóźniej w 2029 roku. po cenach bieżących, Następny rząd będzie musiał przeznaczać na obronność około 11 miliardów więcej rocznie Pod koniec kolejnej kadencji od jeszcze. Sanchez podniósł go w tym roku o 2600 milionów, a większości wzrostu wciąż brakuje.
już w fazie Donalda TrumpaStany Zjednoczone podwoiły presję na swoich sojuszników, aby zwiększyli wydatki na obronę i nie polegali tak bardzo na wiodącym mocarstwie światowym, ale popyt jest teraz powszechny po agresji Rosji na Ukrainę. Polska stała się krajem NATO, który poświęca najwięcej sił na obronność, osiągając 3,9% swojego PKB, Powyżej 3,5% w USA lub 3% w Grecji. Średnia NATO wynosi 2,6%.
Hiszpania jest w praktyce przedostatnia, ponieważ Luksemburg negocjuje specjalne prawo do nieosiągnięcia celu 2%, biorąc pod uwagę jego wielkość i specyfikę. Niemcy ze swojej strony ledwie zwiększyły dotychczas wydatki na statystyki NATO, co przypisuje jedynie poprawę z 1,49% ich PKB do 1,57%, co jest mniejszym wysiłkiem dla Hiszpanii, chociaż kanclerz Niemiec Olafa Schulza Wykluczył pan ten element z działań dostosowawczych, które zapowiedział pan w odniesieniu do budżetów na 2024 r., więc będzie on nadal rósł.
Wpływy Putina spowodowały wykładniczy wzrost wydatków wojskowych w krajach bliskich Rosji, nie tylko w Polsce. A Finlandia, która nie osiągnęła celu 2% w 2022 r., teraz w pełni go przestrzega, skacząc z 1,68% swojego PKB do 2,45%. Rumunia również wzrosła z 1,72% do 2,44%. A Estonia, która osiągnęła już 2,16%, teraz zabiega o 2,73%.
Co do Węgier Wiktor Urban Wzrosło z wydatków 1,82% PKB do 2,43%. W sumie 11 krajów przekroczyło już poziom 30 państw członkowskich (patrz załączony wykres). Jeśli obliczyć średnią dla Europy i Kanady, jak to zwykle robi Sojusz, średnia wynosi 1,74%, co również jest poza zasięgiem Hiszpanii. Jednak czwarta gospodarka w strefie euro przesunęła się z 0,92% w 2014 roku do wspomnianych 1,26%. A według Allied Statistics większość podwyżek miała miejsce od 2020 r., z rządem PSOE i Podemos.
Jednak w swoim oficjalnym oświadczeniu w środę Moncloa nie powtórzyła zobowiązania do zwiększenia wydatków, które według Stoltenberga miało miejsce na spotkaniu w stolicy Litwy.
standardowo
Projekt zaufania
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”