Nawet epidemia nie powstrzymuje wydatków wojskowych na świecie USA

Pomimo światowego kryzysu gospodarczego będącego skutkiem pandemii COVID-19, cztery światowe potęgi: Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja i Indie, które są w konflikcie z podziałem kontroli nad światem, zwiększają wydatki na wojsko i budżety obronne. Według rocznego raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) za 2020 r., W zeszłym roku globalne wydatki wojskowe wzrosły o 2,6% w porównaniu z 2019 r. Liczba obliczona na 1,981 miliardów dolarów, podczas gdy światowy PKB spadł (produkt PKB) wzrósł o 4,4% z powodu do załamania światowej gospodarki na skutek epidemii.

Według raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem wzrost ten jest częściowo spowodowany rozwojem uzbrojenia w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Indiach, Rosji, Wielkiej Brytanii oraz zakupami broni z Arabii Saudyjskiej. Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, Rosja i Wielka Brytania pozostają pięcioma potęgami, które koncentrują ponad 60% światowych wydatków wojskowych. W rzeczywistości Stany Zjednoczone są nadal potęgą z najwyższymi wydatkami wojskowymi, z wydatkami odpowiadającymi 39% światowych wydatków. W ubiegłym roku Stany Zjednoczone wydały średnio 778 miliardów dolarów na wydatki wojskowe, o 4,4% więcej niż w 2019 roku.

Raport wskazuje, że Chiny zajęły drugie miejsce z wydatkami 252 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 1,9% w porównaniu z 2019 r. I 76% w ostatniej dekadzie. Koszt ten przypisuje się modernizacji sprzętu wojskowego i planom rozszerzenia władzy cesarskiej. Na trzecim miejscu są Indie z 72,9 miliardami dolarów, co oznacza wzrost o 2,1%. W czwartej Rosji z 61,700 mln USD, wzrost o 2,5% w stosunku do 2019 r., Aw piątej Wielkiej Brytanii z 59,200 mln USD, wzrost o 2,9% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Wydatki wojskowe w Europie wzrosły o 4%, przy czym kilka państw członkowskich NATO zwiększyło swoje wydatki na obronność o 2% swojego PKB na wniosek Stanów Zjednoczonych, w tym Francji, Grecji, Estonii, Litwy, Rumunii, Polski, Norwegii i Republiki Słowackiej. . W Ameryce Południowej raport wskazuje, że wydatki spadły o 2,1%, głównie z powodu 3,1% spadku przypisywanego Brazylii, głównej sile w regionie. Ale w przypadku Kolumbii Czy to jest Cztery kraje na kontynencie mają najwyższe wydatki wojskowe w tej pandemii po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Brazylii. Dane pokazują, że w zeszłym roku wydatki wojskowe Kolumbii wyniosły 9,2 miliarda dolarów, czyli o 2,5% więcej niż w 2019 roku.

W Kolumbii, w środku kryzysu pandemicznego, rząd prezydenta Ivana Duque przygotowuje się do zakupu floty 24 samolotów bojowych F-16 ze Stanów Zjednoczonych za 14 miliardów pesos (4,5 miliarda dolarów). Sposób, w jaki rząd Duque wyraził aprobatę i trochę otarł twarz rządem prezydenta Joe Bidena, po tym, jak jego rząd publicznie poparł nieudaną reelekcję byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Nikt nie może wyjaśnić, w jaki sposób rząd borykający się z tak poważnym kryzysem gospodarczym wyda 14 miliardów pesos na zakupy broni, podczas gdy ogromna większość Kolumbijczyków boryka się z głodem, biedą i bólem związanym z podwyżkami. Liczby obrażeń i zgonów spowodowanych przez koronawirusa, a także pośród wszechstronnej sceny ubóstwa i niepokoju w wyniku skutków kryzysu gospodarczego i kryzysu zdrowia publicznego wynikającego z epidemii.

Nie można wytłumaczyć, że rząd w środku takiego kryzysu wydaje 14 miliardów na zakupy broni, a następnie stara się podnieść podatki nakładane na ludzi poprzez niepopularną reformę podatkową.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *