Nawet pandemia nie powstrzymuje wydatków wojskowych na świecie

Nawet pandemia nie powstrzymuje wydatków wojskowych na świecie

Pomimo światowego kryzysu gospodarczego będącego skutkiem pandemii Covid-19, cztery światowe potęgi: Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja i Indie, które są w konflikcie z podziałem kontroli nad światem, zwiększają swoje wydatki na zbrojenia i budżety obronne. Według rocznego raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) za rok 2020, wydatki wojskowe na świecie wzrosły w ubiegłym roku o 2,6% w porównaniu z rokiem 2019. Wartość obliczona na 1,981 bln USD, podczas gdy światowy PKB spadł (produkt krajowy brutto) O 4,4 % w wyniku globalnego załamania gospodarczego w wyniku epidemii Covid-19.

Według raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem wzrost ten jest częściowo spowodowany rozwojem uzbrojenia w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Indiach, Rosji, Wielkiej Brytanii oraz zakupami broni z Arabii Saudyjskiej. Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, Rosja i Wielka Brytania pozostają pięcioma potęgami, które koncentrują ponad 60% światowych wydatków wojskowych. W rzeczywistości Stany Zjednoczone pozostają potęgą z najwyższymi wydatkami wojskowymi na świecie, odpowiadającymi za 39% światowych wydatków. W ubiegłym roku Stany Zjednoczone przeznaczyły absurdalną średnią 778 000 milionów dolarów na wydatki wojskowe, co stanowi wzrost o 4,4% w porównaniu z 2019 r.

Raport wskazuje, że Chiny zajęły drugie miejsce z wydatkami 252 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 1,9% w porównaniu z 2019 r. I 76% w ostatniej dekadzie. Wydatki przypisywano modernizacji wyposażenia wojskowego i planom rozszerzenia władzy cesarskiej. Na trzecim miejscu są Indie z 72,9 miliardami dolarów, co oznacza wzrost o 2,1%. W Rosji na czwartym miejscu z 61,700 mln, wzrost o 2,5% w stosunku do 2019 r., Aw Wielkiej Brytanii na piątym miejscu z 59,200 mln, co oznacza wzrost o 2,9% w stosunku do ubiegłego roku.

Wydatki wojskowe w Europie wzrosły o 4%, przy czym kilka państw członkowskich NATO zwiększyło swoje wydatki na obronność o 2% swojego PKB na wniosek Stanów Zjednoczonych, w tym Francji, Grecji, Estonii, Litwy, Rumunii, Polski, Norwegii i Republiki Słowackiej. . W Ameryce Południowej raport wskazuje, że wydatki spadły o 2,1%, głównie z powodu 3,1% spadku przypisywanego Brazylii, głównej sile w regionie. Ale w przypadku Kolumbii Jest czwartym krajem na kontynencie o największych wydatkach wojskowych w tej pandemii, po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Brazylii. Liczby pokazują, że kolumbijskie wydatki wojskowe W zeszłym roku było to 9,2 miliarda dolarów, czyli o 2,5% więcej niż w 2019 roku.

W Kolumbii, w środku kryzysu pandemicznego, rząd prezydenta Ivana Duque przygotowuje się do zakupu floty 24 samolotów bojowych F-16 ze Stanów Zjednoczonych za 14 miliardów pesos. Sposób, w jaki rząd Duque wyraził aprobatę i trochę otarł twarz rządem prezydenta Joe Bidena, po tym, jak jego rząd publicznie poparł nieudaną reelekcję byłego prezydenta Trumpa.

Nikt nie może wyjaśnić, w jaki sposób rząd borykający się z tak poważnym kryzysem gospodarczym wyda 14 miliardów pesos na zakupy broni, podczas gdy ogromna większość Kolumbijczyków boryka się z głodem, biedą i bólem związanym z podwyżkami. Ponadto liczba obrażeń i zgonów spowodowanych przez Covid znajduje się pośrodku panoramy zubożenia i niepokoju spowodowanego skutkami kryzysu gospodarczego i zdrowotnego spowodowanego epidemią.

Nie można wytłumaczyć, że rząd w środku takiego kryzysu wydaje 14 miliardów na zakupy broni, a następnie stara się podnieść podatki nakładane na ludzi poprzez niepopularną reformę podatkową.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *