Negatywne perspektywy gospodarcze w Unii Europejskiej dotyczą Szwecji, Polski i Estonii

Negatywne perspektywy gospodarcze w Unii Europejskiej dotyczą Szwecji, Polski i Estonii

Madryt, 30 stycznia (prasa europejska) –

Szwedzka gospodarka skurczyła się o 0,6% w czwartym kwartale 2022 r., pomimo wzrostu w poprzednich dwóch kwartałach, po rosnących stopach procentowych, wysokiej inflacji i niepewności gospodarczej, które wpłynęły na zdolność wydatkową, podał w poniedziałek szwedzki Główny Urząd Statystyczny.

To pierwszy spadek odnotowany od II kwartału 2021 roku. W ujęciu rocznym spadek również wyniósł 0,6%. Jednak w całym roku kraj skandynawski odnotował wzrost PKB o 2,4%.

„Wygląda na to, że nadchodzi poważna recesja” – powiedział Andrew Kenningham, ekonomista z Capital Economics, z którym konsultowała się niemiecka agencja informacyjna dpa-aFX.

W grudniu Szwedzki Narodowy Instytut Badań Ekonomicznych obniżył swoją prognozę wzrostu ze względu na pogarszającą się konsumpcję i rynki pracy, rosnące stopy procentowe i inflację. Tym samym organizacja spodziewa się spadku PKB o 0,9% w 2023 r. i wzrostu o 1,3% w 2024 r.

Szwecja dołącza do Niemiec z negatywnymi perspektywami makroekonomicznymi, ponieważ kraj niemiecki również skurczył się w czwartym kwartale 2022 r. o 0,2% w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami, kiedy to rósł w tempie 0,5%, podał Federalny Urząd Statystyczny (Destatis).

Podobnie Główny Urząd Statystyczny ogłosił w poniedziałek, że pomimo wzrostu o 4,9% w 2022 r., w czwartym kwartale odnotował spadek PKB o 0,5%, który utrzyma się do początku 2023 r. Urząd szacuje, że w Polsce odnotuje się spadek PKB PKB o 0,5%. Zerowy wzrost w 2023 roku

Podobnie sprzedaż detaliczna w Estonii spadła w grudniu o 7%, po spadku już o 2% w listopadzie. Stało się tak również w Portugalii, która w grudniu spadła o 1,8%, po spadku o 0,9% w listopadzie.

Jednakże zaufanie konsumentów w Portugalii poprawiło się w styczniu do -35,4 w porównaniu z -37,1 w grudniu. W czwartym kwartale portugalski eksport również wzrósł o 16% rok do roku.

Na drugim końcu skali znajduje się Irlandia, która w 2022 r. odnotowała wzrost o 12,2%, co czyni ją najsilniej rozwiniętą gospodarką UE. Za ten wzrost odpowiedzialna jest siła sektorów produkcyjnego, farmaceutycznego i sprzętu medycznego.

Popyt krajowy w 2023 r. ucierpi jednak ze względu na rosnące koszty życia i rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *