Netflix: „Ci szarzy ludzie”: podróż w głąb nazistowskiego horroru z punktu widzenia sprawców | telewizja

Netflix: „Ci szarzy ludzie”: podróż w głąb nazistowskiego horroru z punktu widzenia sprawców |  telewizja

Ci szarzy mężczyźni (Netflix) Jest to dokument oparty na książce historyka Christophera Browninga 101 batalion i ostateczne rozwiązanie w Polsce (ADASA, 2002). Tak naprawdę to sam autor kieruje narracją wykraczającą poza oryginalny tekst. W ciągu zaledwie godziny zanurza nas w mechanikę Zapomnianego Holokaustu, podróży do jednej z najciemniejszych stron naszej niedawnej przeszłości, z perspektywy…

Zapisz się, aby kontynuować czytanie

Czytaj bez ograniczeń

Ci szarzy mężczyźni (Netflix) Jest to dokument oparty na książce historyka Christophera Browninga 101 batalion i ostateczne rozwiązanie w Polsce (ADASA, 2002). Tak naprawdę to sam autor kieruje narracją wykraczającą poza oryginalny tekst. W ciągu zaledwie godziny wprowadza nas w mechanikę Zapomnianego Holokaustu, podróży do jednej z najciemniejszych stron naszej niedawnej przeszłości z perspektywy jej sprawców. Kontekst historyczny, który w książce zajął więcej miejsca, prowadzony jest w niej przez głos NA Co łączy zdjęcia. Te znaki w zasadzie świadczą o jakości starannie wykonanego dokumentu. Drugim głównym bohaterem filmu jest zmarły w kwietniu w wieku 100 lat prokurator procesu norymberskiego Benjamin Ferencz.

Duża część tych materiałów archiwalnych wyszła teraz na światło dzienne, ukazując wizję bardzo odmienną od hollywoodzkiej. Nagrania i nagrania dźwiękowe przesłuchań w Norymberdze przeplatają się z mało znanymi procesami sowieckimi w Kijowie. W obu kryje się identyczna logika: po wybraniu od 1500 do 1700 Żydów, w zależności od regionu, podzielono ich na grupy po 50 osób i rozstrzelano, zawsze twarzą do góry lub na kolanach, tak aby wpadali bezpośrednio do grobu. I tak dalej, aż do zmroku. Ci mężczyźni, którzy pociągnęli za spust, nie byli sadystami ani psychopatami, ale „zwykłymi ludźmi”: piekarzami, stolarzami, policjantami czy strażakami, całkowicie zintegrowanymi z rodzinnym Hamburgiem. Powojenna narracja narzucała przekonanie, że wykonywali rozkazy. Jednak Browning odkrył, że mieli możliwość odmowy udziału w masakrach, ale większość tego nie zrobiła. Na początku przeżywali ogromną presję emocjonalną, ale w końcu przyzwyczaili się do codziennego rytmu i powtarzalności. Jego początkowy zbolały wyraz twarzy stawał się coraz bardziej spokojny. Pod koniec każdego dnia piją razem, a jeden z nich obchodzi tam swoje wesele. Nie widzieli nic złego w tym, co robili, i w końcu zaczęli użalać się nad sobą, ale nic złego dla ofiar.

To napięcie jest głównym argumentem, podstawową dyskusją odnoszącą się do teraźniejszości i wybiegającą w przyszłość: każdy może stać się przestępcą, jeśli jego rząd jest zdeterminowany, aby wplątać ludność w masowe okrucieństwa. Po Holokauście było wiele ludobójstw, które to potwierdzają. Rekreacja członków batalionu opiera się na pracach archiwalnych nad ich aktami osobistymi i zdjęciami. Ale ich działania są wyjątkowymi świadectwami i prawdziwymi, niepublikowanymi zdjęciami. Jedyny znany zapis egzekucji Żydów na Wschodzie został odtworzony w całości, gdyż było to zabronione i musiało pozostać ściśle tajne. Jest bardzo prawdopodobne, że ze względu na swój okrucieństwo dokument ten nie będzie pokazywany w instytutach ani na uniwersytetach, stanowi jednak prawdziwy przykład możliwości dotarcia badań historycznych do szerokiej publiczności poprzez kino. Czy nie zapominamy, wiedzieć, myśleć o zbiorowej presji i słabości ludzkich działań doprowadzonych do skrajności?

Możesz śledzić EL PAÍS TELEVISIÓN na Świergot Lub zarejestruj się tutaj, aby otrzymać Nasz cotygodniowy biuletyn.

Otrzymuj wiadomości telewizyjne

Wszystkie wiadomości z kanałów i platform, wywiady, aktualności i analizy, a także rekomendacje i krytyki naszych dziennikarzy

Subskrypcja

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *