Nie chodzi tylko o gaz: to kryzys nawozowy, przed którym stoi Europa

25 sierpnia norweska Yara International zapowiedziała, że ​​ograniczy produkcję nawozów azotowych w obliczu rosnących cen gazu ziemnego, co jeszcze bardziej wpłynie na inflację żywności w regionie dotkniętym rosnącymi cenami paliw i surowców.

25 września 2022 12.45.21

Barclays twierdzi, że UE wkracza w głęboką recesję. Goldman Sachs opisuje sytuację w Europie jako przerażającą. W tym momencie indeks FTSE Europe stanie się zagrożonym aktywem. Jego ostatni problem: brak nawozu.

Europa jest w stanie kryzysu od dwóch lat, może dłużej, jeśli chcesz obliczyć Wielką Recesję po 2008 roku i Brexit. Ostatni znany problem: problem z zasilaniem. inni Żywność i nakłady potrzebne do jej uprawy, wiele z nich pochodzi z ropy naftowej i gazu lub wymaga ogromnych nakładów kalorycznych do jej wyprodukowania.. Kryzysy te wynikają z niepowodzeń politycznych i wojny Rosji z Ukrainą. Oto najnowsze z serii osiągnięć UE związanych z samodzielnym działaniem.

25 sierpnia norweska Yara International zapowiedziała, że ​​ograniczy produkcję nawozów azotowych w obliczu rosnących cen gazu ziemnego, co jeszcze bardziej wpłynie na inflację żywności w regionie dotkniętym rosnącymi cenami paliw i surowców. Aharon Firmy nawozowe w Europie tymczasowo wstrzymały działalność z powodu rosnących kosztów produkcji, zwłaszcza gazu ziemnego.. A jest jeszcze gorzej, ponieważ Gazprom nie wysyła już gazu przez Nord Stream, gazociąg z Rosji do Niemiec, który był jednym z głównych źródeł importowanego gazu ziemnego dla Europy Zachodniej. To jest kara Putina dla Europy za wsparcie Ukrainy.

jednakże, Ceny gazu ziemnego ostatnio spadły Gdzie spekulanci zarobili pieniądze po ogromnej podwyżce cen w tym roku. Odblokować Pękanie W Wielkiej Brytanii rozmowy o powrocie do energetyki jądrowej również pomogły obniżyć ceny. Ceny gazu ziemnego powinny nadal spadać. Nadal kosztują ponad 100 dolarów za megawatogodzinę od miejsca, w którym byli w czerwcu. Coś odczuwalnego w branży nawozowej ostatnio się kurczy.

Zobacz też

AFIP .zwiększono

Rurociąg

Grupa Azoty i polski PKN Orlen ogłosiły w sierpniu wraz z Yarą zaprzestanie produkcji nawozów azotowych. UK CF Fertilizers zaprzestało produkcji nawozów we wrześniu 2021 r., powołując się na koszty produkcji związane z paliwami kopalnymi. W tym sensie opinia z 6 września br NEWSWEEK Zwrócił uwagę, że kryzys energetyczny w Europie przeradza się w kryzys żywnościowy. Około 70% kosztów produkcji nawozów to cena gazu ziemnego. Europa potrzebuje tych cen, aby dalej spadały.

Zobacz też

c

Światowa Organizacja Zdrowia

Według wywiadu handlowego CRU Group, specjalizującego się w surowcach, Producenci nawozów w Unii Europejskiej tracą około 2000 dolarów na każdą tonę produkowanego amoniaku. Złożony z jednego atomu azotu i trzech atomów wodoru amoniak jest głównym składnikiem przemysłu nawozowego. Na początku 2021 roku tona amoniaku kosztowała rolników w Europie Zachodniej około 250 dolarów za tonę. Dziś ten sam kompost kosztuje około 1250 USD za tonę.

Zobacz też

W czym

Liczby Pucharu Świata to już pytanie

Rosja została wypchnięta z rynku, ale wyższe ceny jej produktów, takich jak nawozy, sprawiają, że na razie firmy ponoszą główny ciężar sankcji. Rosja odpowiada za około 10% światowej produkcji i 20% międzynarodowego handlu nawozami. Porozumienie ONZ z początku września o odblokowaniu ukraińskich i rosyjskich dostaw zboża i nawozów w portach Morza Czarnego było największym jak dotąd przełomem w wojnie. Rosyjski rząd powiedział, że umowa nie wystarczy. W niewielkim stopniu usuwa ograniczenia i głębsze wąskie gardła w łańcuchu dostaw.

Zobacz też

Użytkownicy, którzy zdecydują się odmówić dopłat do energii elektrycznej, aby osiągnąć d wzrost

personel

Nie ma bezpośredniego zakazu na nawozy rosyjskie, ale istnieją sankcje pośrednie, takie jak kary dla właścicieli poszczególnych firm, kadry kierowniczej tych firm, finansowanie, maszyny, części zamienne, kary logistyczne za transport morski i kolejowy przez kraje bałtyckie.

umieść go w .

s Kraj rządzony przez Putina odpowiedział Europie w marcu zeszłego roku sankcjami, tymczasowo wstrzymując eksport nawozów. Zmienili jednak melodię, gdy stało się jasne, że klienci z innych krajów, którzy mogliby kupić ten nawóz w całej Europie, również mieliby duże problemy (jak na przykład w Afryce).

Rosja już w przeszłości nałożyła takie ograniczenia.. Uczyniła to w listopadzie 2021 r., aby wesprzeć dostawy dla lokalnych rolników, mimo że rynek nawozowy radził sobie wtedy dobrze, ponieważ nie było niebezpieczeństwa, że ​​ceny gazu ziemnego wymkną się spod kontroli. Skończyło się to wybuchem wojny na Ukrainie w lutym.

od tego czasu Dokonano wielu konwersji rosyjskich nawozów i surowców do ich produkcji, zwłaszcza na Łotwie, Litwie iw Estonii.. Trzy państwa bałtyckie od dziesięciu lat toczą zimną wojnę z Rosją. Ruch kolejowy przez te kraje, jak również tranzyt towarów przez ich porty, jest ograniczony. To jeden z głównych szlaków dostaw rosyjskich nawozów do Europy. Na przykład w porcie Estonii uwięzionych jest 80 000 ton nawozów, co stanowi poważne zagrożenie dla lokalnej społeczności.

Rosja nie ma terminali portowych, aby obejść te ograniczenia. Łańcuch dostaw został stworzony do dystrybucji w krajach bałtyckich i nie można go łatwo zmienić. Możliwości eksportowe Rosji są tam również ograniczone.

Flaga, Europa, Unia Europejska

10 sierpnia 2022 r. Komisja Unii Europejskiej opublikowała aktualizację dotyczącą rosyjskich sankcji. Zaktualizowane FAQ zawierało zasady dotyczące transportu niektórych przesyłek z Rosji, w tym węgla i innych stałych paliw kopalnych, a także nawozów. Powiedział firmom ubezpieczeniowym i spedycyjnym, że zakaz dla firm obsługujących eksport niektórych nawozów dotyczy wysyłek w dowolne miejsce na świecie. Sankcje te obejmują finansowanie i ubezpieczenie przez firmy z UE, niezależnie od pochodzenia firmy dokonującej transferu, co oznacza, że ​​firma z siedzibą w Europie, która otrzymuje surowce z Rosji, byłaby narażona na sankcje. To sprawia, że ​​rosyjskie nawozy stają się rodzajem środka odkażającego, a dostęp do szlaków żeglugowych jest koszmarem zgodności. Ukraińskie zboże opuszcza teraz kraj i trafia do Europy.

Utrudnione są również największe rosyjskie firmy nawozowe, z których żadna nie została sankcjonowana finansowo na prowadzenie działalności gospodarczej z powodu zamrożenia ich rachunków bankowych w Europie. W niektórych przypadkach banki europejskie niechętnie przyjmują płatności z obawy przed karą grzywny. Przy ograniczonych możliwościach przeprowadzania transakcji finansowych, rosyjski biznes nawozowy stał się trójnożnym koniem kuśtykającym w kierunku europejskiego rynku rolnego, który wciąż chce przekroczyć linię mety.

w niektórych przypadkach, Kary osobiste dla osób związanych z firmami utrudniającymi handel importerom. Władimir Raszewski zrezygnował z funkcji prezesa Grupy EuroChem 15 marca 2022 r. w następstwie sankcji nałożonych przez Unię Europejską. Ukarany został także założyciel firmy Andrey Melnichenko. Oficjalne stanowisko Szwajcarii wobec firmy oparte na karach tych dwóch osób było takie, że jeśli firma upada, to upada. Minister stanu do spraw gospodarczych Szwajcarii powiedział agencji Reuters w czerwcu, że Eurochem, jako szwajcarska firma, jest prawnie zobowiązany do przestrzegania szwajcarskiego prawa, w tym sankcji. To do Eurochemu należy podjęcie niezbędnych kroków w ramach szwajcarskiego systemu prawnego, aby firma mogła dalej istnieć.

„Odnotowujemy zapowiedzi Komisji Europejskiej z ostatnich kilku dni, ale nie doświadczyliśmy jeszcze żadnego stopnia ochrony i widzimy rozdźwięk między celami Unii Europejskiej” – powiedział Samir Brikho, prezes EuroChem, w sprawie polityki sankcji. A Komisja Europejska… rzeczywistość. A EuroChem nie jest sam. Uralkali, Jeden z największych na świecie producentów potażu jest również zwolniony z sankcji, ale jego największy udziałowiec, miliarder Dmitrij Mazepin, znany fan Formuły 1, już nie.. W marcu zrzekł się kontroli nad spółką, zmniejszając swój udział do 48%. Dyrektor generalny PhosAgro Andrey Guryev musiał zrobić to samo. Jest to również karalne.

Guterres (Narody Zjednoczone)
Antonio Guterres (Narody Zjednoczone)

20 sierpnia 2022 r. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres ogłosił, że Organizacja Narodów Zjednoczonych współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską w celu usunięcia przeszkód uniemożliwiających rosyjskim nawozom dotarcie na rynki światowe. Istnieje wiele przeszkód i trudności do pokonania w odniesieniu do transportu, ubezpieczenia i finansowania. Powiedział, że pozyskiwanie większej ilości żywności i nawozów z Ukrainy i Rosji ma kluczowe znaczenie dla dalszego uspokojenia rynków towarowych i niższych cen dla konsumentów.

Największe rosyjskie firmy obawiają się, że objęci sankcjami dyrektorzy, nawet ci, którzy zrezygnowali lub zrzekli się własności, utrudnią im prowadzenie interesów z Europą.. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział 6 września, że ​​rozmawia z ONZ w kwestiach żywności i nawozów, ale brakuje mu wiarygodności jako głównego orędownika Rosji w wojnie na Ukrainie. Nadal pokonujemy szereg przeszkód w ramach obecnych sankcji, aby ułatwić eksport rosyjskiego zboża i nawozów, powiedział na początku tego miesiąca rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

W zeszłym miesiącu agencja informacyjna Interfax zacytowała wypowiedź rosyjskiego ministra handlu Denisa Manturowa Eksport nawozów spadł w pierwszym półroczu o 7%. Ale dzięki wysokim cenom rosyjskie firmy mają się dobrze. To jest niedostępne dla inwestorów amerykańskich. Firma PhosAgro, notowana na londyńskiej giełdzie, której cena akcji spadła z najwyższego poziomu 23,64 funta 16 lutego do 0,05 funta, podała w swoim raporcie finansowym z 18 sierpnia, że ​​zarobki w pierwszej połowie 2022 r. wzrosły o 90,9% 336,5 mld rubli rosyjskich (4,4 mld USD). Sprzedaż nawozów wzrosła o 10,2% rok do roku do prawie 5,7 mln ton

Ale to nie jest zysk pieniężny dla machiny wojennej Putina. Sprzedaż nawozów stanowi jedną dziesiątą rosyjskiego budżetu. Sankcjonowanie producentów nawozów, podczas gdy Europa i świat są spragnieni nawozów, ma tyle samo sensu, co strzelanie sobie w stopę..

*Opublikowane w magazynie Forbes

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.