Nie tylko Vox: Jose Antonio Caste przyznaje, że jest blisko polskiego rządu, bastionu europejskiej skrajnej prawicy

Kandydat na prezydenta Chrześcijańskiego Frontu Społecznego, Jose Antonio Caste, spotkał się w piątek z korespondentami zagranicznymi. Podczas sesji poruszono różne kwestie, m.in. stosunki międzynarodowe Partii Republikańskiej kierowanej przez kandydata skrajnej prawicy.

„Od niedawna jesteśmy obecni prawnie jako partia, więc nasze stosunki międzynarodowe są bardzo ograniczone. Byłem w Europie dwa lata temu, byłem we Włoszech z rządem (Mattio) Salviniego. Byłem w Brukseli, znałem tę rolę, „Jesteśmy otwarci na dialog” – powiedział Kast w odpowiedzi na pytanie na ten temat. Były parlamentarzysta powiedział też, że jest w Polsce i spotkał się z przedstawicielami rządu tego kraju, jego prezydentem Andrzejem Dudą.

Intrygujące w tym przypadku jest to, że Polska jest uważana za bastion skrajnej prawicy w Europie, znane są spory, jakie rząd tego kraju toczył z Unią Europejską, blokiem, który zwrócił się do Warszawy o utrzymanie demokratycznego standard. Jeden z ostatnich miał miejsce niecały miesiąc temu, kiedy premier Mateusz Morawiecki wystąpił przed Parlamentem Europejskim, aby powołać się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, że niektóre traktaty UE są niezgodne z polską konstytucją i że ta ostatnia ma pierwszeństwo. Agencja zagroziła wstrzymaniem środków, Morawiecki został oskarżony o „szantaż”.

Ponadto prezydent jest członkiem skrajnie prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość, której ideologia jest katolicka, konserwatywna i protekcjonistyczna, a także ma znaczącą reprezentację w polskim parlamencie, liczącym 234 posłów.

Jose Antonio Caste przyznał również, że jego partia ma powiązania z Vox w Hiszpanii. W 2019 roku Caste spotkał swojego kapitana Santiago Abascala i innych członków społeczności. Ponadto w tym dniu do kraju europejskiego w celu wzmocnienia relacji z partią wyjechało trzech tradycjonalistów prawicy Teresa Marinovic (niezależna od Partii Republikańskiej), Rossio Kantuareas (niezależna od akcji Evopoli) i Martin Arau (UDI). Skrajna prawica Latynosów.

Prezydent przyznał na spotkaniu z dziennikarzami, w którym również pochwalił: „Dziś, poza partią Vox w Hiszpanii, nie mamy jeszcze wielu stosunków międzynarodowych, ale mamy nadzieję, że będą na dużą skalę na całym świecie”. O Angeli Merkel, ustępującej kanclerz CDU.

„Jesteśmy świadomi części tego, co Angela Merkel zrobiła w Niemczech i wierzymy, że Anglia ma dobrych przywódców. Mogła być dziś w Polsce z tymi w rządzie” – powiedział sztandarowy prezydencki.

Mimo to kandydat na prezydenta kilkakrotnie podkreślał, że nie jest kandydatem skrajnej prawicy, ale „zdrowego rozsądku” w kwestiach takich jak środowisko, imigracja, gospodarka, edukacja i mieszkalnictwo.

Stanowisko Chin

Kolejną kwestią poruszoną podczas spotkania było stanowisko lidera Partii Republikańskiej wobec Chin żyjących w reżimie komunistycznym, będących głównym partnerem handlowym Chile. Kasta mówił o swoim stanowisku w sprawie kraju azjatyckiego, porównując go do Wenezueli i Kuby, krajów, które słusznie określił jako dyktatury.

„Zrobiliśmy różnicę, ponieważ głównym partnerem handlowym Chile są już Chiny, a niektórzy krytykują nasze bardzo skrajne stanowisko wobec Wenezueli i Kuby, z powodu reżimów, które mają (…) Mogę tylko powiedzieć, że przynajmniej to, co Musieliśmy zobaczyć” – powiedział skrajnie prawicowy lider Wenezuela i Kuba wkraczają do Chile, tak jak w przypadku Uniwersytetu Arques, gdzie środki trafiały bezpośrednio z Wenezueli na uniwersytet prowadzony przez Partię Komunistyczną. To jest bezpośrednia ingerencja”.

„To, co możemy powiedzieć o Chinach, to to, że utrzymywaliśmy stosunki od lat, nawet w okresie rządów wojskowych, mieliśmy stosunki handlowe z Chinami i byliśmy świadkami rozwoju technologicznego i handlowego, który pomógł nam w rozwoju. Więc robię różnicę w tym, co jest stosunki handlowe i dyplomatyczne z krajami komunistycznymi w Ameryce Łacińskiej, które wyraźnie próbowały ingerować w chilijską politykę wewnętrzną, takimi jak Wenezuela i Kuba, a nie polityczna ingerencja Chińczyków w Chile”.

Na koniec powiedział: „Mamy ustawodawstwo i szanujemy prawo. Możemy mieć pewne istotne różnice z systemem politycznym, który mają Chiny, ale dziś są dla nas bardzo ważnym partnerem handlowym”.

Relacje z Wenezuelą

Caste odniósł się również do sytuacji w Wenezueli i problemu imigracji, który powstał w Chile w wyniku rządów Nicolása Maduro: „Problem zrodził się pod dyktaturą narkotykową w Wenezueli” – podkreślił.

Zauważył również, że „ambasador Wenezueli powinien zostać wydalony z Chile” i powiedział: „Jeśli chcą zatrzymać tam naszego ambasadora, nie mamy problemu z utrzymaniem go, a jeśli tylko będziemy mieć z nimi stosunki konsularne, będziemy z nimi …”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *