Niemcy, Austria, Czechy, Węgry, Polska i Słowacja będą koordynować w obliczu potencjalnych poważnych przerw w dostawie prądu

Niemcy, Austria, Czechy, Węgry, Polska i Słowacja będą koordynować w obliczu potencjalnych poważnych przerw w dostawie prądu

Reporter w Berlinie

aktualizacja:

Zapamiętuje

Kolejne cięcia dostaw rosyjskiego gazu narażają rządy środkowoeuropejskie na daleko idące przerwy w dostawie gazu, biorąc pod uwagę, że 40% energii elektrycznej W Niemczech jest zużywany m.in. w gazowniach. W oczekiwaniu na sytuacje krytyczne w nadchodzących miesiącach, Niemcy, Austria, Czechy, Węgry, Polska i Słowacja Podpisanie protokołu zrozumienia solidarności w sektorze elektroenergetycznym, aby w razie potrzeby zobowiązać się do wzajemnej pomocy.

Sześć krajów podpisało protokół ustaleń przed wczorajszym spotkaniem ministrów ds. energii w Luksemburgu, zgodnie z unijnym rozporządzeniem w sprawie gotowości na wypadek zagrożeń z 2019 r. „Właśnie podpisałem protokół ustaleń z naszymi kolegami z Europy i Europy Wschodniej, w którym chcemy pomagać sobie nawzajem w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego” – wyjaśnił ponownie w Berlinie Robert HabeckWicekanclerz Niemiec oraz Minister Gospodarki i Klimatu.

Zagrożenia w sektorze elektroenergetycznym

Porozumienie stanowi, że sygnatariusze „chcą potwierdzić zamiar utrzymania i zacieśnienia współpracy w zakresie gotowości na ryzyko w sektorze elektroenergetycznym”. Patrząc na nadchodzącą zimę, sześć rządów wstępnie koordynuje swoje najgorsze podejście. „Mamy duże umowy w dziedzinie elektryczności i gazu z naszymi sąsiadami w Europie Wschodniej, a teraz w Europie Południowo-Wschodniej” – podkreślił Habek.

Aby ułatwić komunikację i pozostawanie w kontakcie, kraje dążą do „zgromadzenia odpowiednich przedstawicieli ministerstw i ekspertów w dziedzinie energii elektrycznej”, aby przygotować się na sytuację, w której energia elektryczna stanie się zbyt rzadka, by można ją było „niezaspokoić”. Logika rynku”.

Porozumienia te stworzą kolejną grupę roboczą, w której kraje mają „regularnie wysyłać swoich ekspertów na spotkania eksperckie i spotkania na poziomie technicznym, w celu omówienia stanu bezpieczeństwa dostaw na poziomie krajowym i regionalnym”. Nawet dane kontaktowe odpowiedniego personelu muszą być wymieniane zgodnie z umową, dzięki której odpowiedni organ słowacki otrzyma na przykład numer telefonu Klausa Mullera, szef Niemieckiej Federalnej Agencji ds. Sieci, który będzie dla nich dostępny przez cały czas. W przypadku zbliżającego się kryzysu lub w sytuacji niedoboru podaży odpowiednie ministerstwa krajów dotkniętych kryzysem zamierzają informować się wzajemnie o sytuacji, podjętych i planowanych działaniach na poziomie krajowym oraz ewentualnych działaniach regionalnych. określony.

środki

Wspomniane środki na wypadek kryzysu elektroenergetycznego obejmują: transgraniczne wykorzystanie zdolności czuwania i obciążeń elastycznych oraz krótkoterminowy monitoring bezpieczeństwa urządzeń. prąd elektrycznywymiana informacji o apelach do społeczeństwa o wsparcie sprzętem elektrycznym, wiedzą, doświadczeniem i użytkowaniem mobilnych generatorów oraz wymianę informacji o planach rozdziału zapotrzebowania, po wyrażeniu zgody na „pominięcie dotychczasowych zasad i środków pomocy pomiędzy operatorami wsparcia technicznego” [operadores de red]I „osiągnięcie porozumienia finansowego w sprawie zasad uczciwej i odpowiedniej rekompensaty między państwami”. Pokryje to co najmniej koszty wsparcia i dostarczonej energii elektrycznej, a także „inne uzasadnione koszty”, takie jak koszty prawne i koszty rozliczeń.

Po tym, jak w zeszłym tygodniu Rosja ograniczyła gaz dostarczany do Niemiec przez rurociąg Nord Stream 1 o 60%, rząd w Berlinie przywrócił rezerwową flotę elektrowni węglowych, aby przygotować się na najgorsze. Austria również wycofała się z wyjścia z mocy węglowych, a kontrakty są pospiesznie negocjowane z alternatywnymi dostawcami, takimi jak Norwegia i Katar. Magazyny gazu w Niemczech są zapełnione do 60% ich pojemności, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z poprzednimi latami w tym czasie, ale to za mało, aby przetrwać zimę z gwarancjami dostaw, zarówno dla firm, jak i osób prywatnych.

Celem niemieckiego rządu jest osiągnięcie co najmniej 90% pojemności magazynowych do początku listopada, co jednak pozostaje wątpliwe ze względu na coraz mniejsze dostawy, a nawet możliwość całkowitego zakończenia przez Rosję dostaw gazu do Niemiec. Nawet jeśli magazyny gazu zostaną w pełni zapełnione do końca jesieni, rezerwy nie wystarczą na przetrwanie Niemiec przez zimę. Szef Niemieckiej Federalnej Agencji ds. Sieci, Klausa Mulleraobliczył, że magazyny gazu w tym kraju pokryją zapotrzebowanie tylko przez dwa i pół miesiąca przeciętnej zimy bez dostaw rosyjskiego gazu.

Niemcy chcą przejść na dostawy LNG przez pływające terminale na wybrzeżu Morza Północnego, ale szef Zukunft Gas Industrial Association, Timm Kehler, nie sądzi, aby oba planowane terminale mogły działać do końca roku i mówi, że potrzebne w kwestiach inwestycyjnych i organizacyjnych.

Zobacz ich
uwagi

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *