Niemcy walczą z uzależnieniem od rosyjskich paliw kopalnych

Bloomberg – Niemcy przygotowują się do skoku w nieznane w imię Europa zaczyna poważnie traktować porzucenie z rosyjskich paliw kopalnych.

Rząd powiedział we wtorek, że Rozważy zakaz węgla w krajuaby dołączyć do partnerów Unii Europejskiej, którzy zaproponowali zakaz W odpowiedzi na doniesienia o rzekomych zbrodniach wojennych popełnionych przez siły rosyjskie na Ukrainie. Niemcy mogą pozbyć się rosyjskiego węgla przed końcem rokuMinister gospodarki Robert Habeck powiedział.

Długotrwała niechęć Niemiec do zaprzestania kupowania rosyjskiej energii Wciągnęła kraj w konflikt z Ukrainą, którą oskarża o finansowanie machiny wojennej Władimira Putinai jej sojusznicy w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. W tej sytuacji pod rosnącą presją, Przejście Berlina na węgiel może być sygnałem, że kraj jest również gotowy do ustępstw w sprawie ropy i gazuPomimo kosztów ekonomicznych.

Putin przekroczył już wiele czerwonych linii.„, Habek powiedział Na konferencji prasowej w Berlinie we wtorek. „Niemiecki rząd podejmuje drastyczne i szybkie kroki w celu uzyskania niepodległościktóre teraz wprowadzamy w życie”.

Podczas gdy węgiel byłby tylko pierwszym z kilku kroków od Rosji, HABC nadal uważa, że ​​ryzyko całkowitego zakazu gazu jest nie do zmierzenia. Ekonomiści przewidzieli, że Mogłoby to obniżyć wydajność gospodarczą Niemiec nawet o 6%.mimo że Inni sugerowali, że może to być łatwiejsze do opanowaniaco tylko zlikwidowało wzrost w tym roku.

Jeszcze zanim Rosja zaatakowała Ukrainę pod koniec lutego, Zależność Niemiec od importu ropy naftowej, węgla i gazu ziemnego była przedmiotem troski aliantów Jak Stany Zjednoczone, które ostrzegają, że Berlin zbyt ściśle łączy swój gospodarczy los z kaprysami coraz bardziej nieprzewidywalnego Putina. Minister finansów Christian Lindner przyznał to we wtorek, kiedy przyznał, że poleganie na Rosji było błędem. Powiedział jednak, że zmiana może zająć trochę czasu.

Jednak Wzrosła presja ze strony partnerów politycznych i niemieckiej opinii publicznej, która z przerażeniem zareagowała na obrazy cywilów rozstrzelanych na ulicach przedmieść Kijowa.. Dzień po publikacji zdjęć, które Rosja określiła jako sfabrykowane prowokacje, upubliczniły się: Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Barbock powiedziała, że ​​Europa powinna „wycofywać import paliw kopalnych z Rosji”.

„Poprzednio Powinniśmy byli to zrobić po 2014 roku– powiedział Barbock, odnosząc się do aneksji Krymu przez Putina. Posunięcie to spowodowało pewne sankcje, ale Niemcy kontynuowały nowe połączenie gazowe z Rosją aż do inwazji na Ukrainę.

Przyznanie rządu niemieckiego, że teraz stara się osiągnąć to, co powinno było się wydarzyć lata temu Wskazuje na trudności związane ze złożoną transformacją energetyczną w zaawansowanej gospodarce.

Rosja jest głównym dostawcą węgla w Europie. Niemcy, Holandia, Turcja i Polska łącznie odpowiadały za 24% całkowitego eksportu węgla Rosji w 2021 r.Według Międzynarodowej Agencji Energii. o 10% energii elektrycznej w Niemczech pochodzi ze spalania węglaNajbrudniejsze paliwo kopalne. W przeciwieństwie do sąsiedniej Francji, kraj Ma mało energii jądrowej jako alternatywa Ostatnie pozostałe elektrownie zostały zamknięte w tym roku w ramach przejścia na więcej energii odnawialnej.

tak Występuje problem braku dostaw. ten Węgiel składowany w portach Amsterdamu, Rotterdamu i Antwerpii zbliża się do najniższych poziomów o tej porze roku za co najmniej sześć lat, wynika z cotygodniowego badania giełdowego przeprowadzonego przez Argus Media.

inwentaryzacja węgla

Niemiecka firma użyteczności publicznej EnBW Energie Badenia-Wirtembergia AG (EBK) W zeszłym miesiącu powiedział, że zaczął dywersyfikować pozyskiwanie węgla Aby zmniejszyć zależność od Rosji, Ale całkowita zmiana będzie możliwa tylko w perspektywie średnioterminowej. która firma W zeszłym roku w ponad 80% swojego węgla polegała na RosjiPowiedział też, że droższe byłoby kupowanie paliwa w krajach takich jak Australia i RPA.

„Ze względu na bardzo bliskie stosunki między Niemcami i Węgrami z Rosją, Utknęliśmy z zakazem węgla, co jest dobrym pierwszym krokiemA Ale to zdecydowanie za małopowiedział Thierry Bruce, były analityk ds. energii i profesor w paryskim Instytucie Nauk Politycznych.

W zakresie importu paliw z Rosji, Węgiel jest łatwiejszym źródłem energii do zmiany dostawcy, ponieważ nie ma fizycznych rurociągów, jak w przypadku gazu lub ropy. Z kolei część niemieckich rafinerii jest bezpośrednio połączona rurociągami z Rosją, co nie daje jej alternatywy dla pozyskiwania paliwa. Jeśli ropa naftowa nagle się zatrzyma, praca w takich zakładach ustanie, odbijając się echem w całej gospodarce.A Od nafty dla lotnisk po zakłady chemiczne wykorzystujące ropę i gaz.

Więc Niemieccy politycy wzywają do stopniowego wycofywania się Zacznij od węgla, zanim zaczniesz myśleć o ropie i gazie. Habeck podniósł stawkę w zeszłym tygodniu, wzywając do pierwszej fazy swojego trzystopniowego planu awaryjnego. Co może doprowadzić do ostatecznej racjonalizacji dostaw gazu przez Niemcy dla energochłonnych gałęzi przemysłu, Firmy nie do pogodzenia, od producentów samochodów po producentów cementu.

Według obliczeń rządu, Niemcy mogą uniezależnić się od rosyjskiego węgla do połowy tego roku. ten Zależność od rosyjskiej ropy została już zmniejszona do 20% z 32% Przed wybuchem wojny 24 lutego.

rosyjski węgiel

Jednak wydostanie się z gazu stało się od tego czasu bardziej skomplikowane i ryzykowne Niemcy nadal otrzymują 40% swojego paliwa z Rosji. W zeszłym tygodniu dyrektor generalny niemieckiego giganta chemicznego BASF SE (BAS) ostrzegł, że odejście od rosyjskiego importu może potrwać pół dekady, a pospieszne ograniczenie dostaw może spowodować nieodwracalne szkody dla niemieckiej gospodarki.

Niemcy staną przed „poważnymi konsekwencjami”, jeśli zostaną zmuszone do legalizacji”Klaus Muller, szef Federalnej Agencji Sieci, powiedział w wywiadzie dla gazety Handelsblatt. Regulator zwrócił się do Niemców o zmniejszenie zużycia energii teraz, aby zapobiec temu wynikowi.

Tymczasem niemieccy urzędnicy zaczęli zbierać od firm dane dotyczące możliwego włamania po stronie rosyjskiej. w tym tygodniu, Dostawcy gazu wysłali listy do firm, aby pomóc określić, jak racjonować dostawy w przypadku przerwania dostaw do Rosji.

Habeck powiedział w zeszłym tygodniu w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ZDF, że rząd nie ma w tej chwili danych, które pozwoliłyby mu wiarygodnie obliczyć wpływ natychmiastowego wstrzymania importu gazu.

„Przysięga zajmowanego stanowiska Nie wolno mi bawić się fortuną tego krajuHabek wtedy powiedział. „Polityka stawia czoła rzeczywistości i brudzi ci ręce”.

Wspomagany przez Michaela Nienbera, Birgit Jenin, Isis Almeidę, Jespera Starna i Williama Wilkesa.

Ten artykuł został przetłumaczony przez Mariam Salazar

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.