Niemcy znacjonalizują niemiecki oddział rosyjskiego giganta energetycznego Gazprom

Niemcy znacjonalizują niemiecki oddział rosyjskiego giganta energetycznego Gazprom

Pierwsza poprawka: Ostatnia aktualizacja:

Berlin (AFP) – Niemcy ogłosiły w poniedziałek, że znacjonalizują niemiecką spółkę zależną rosyjskiego giganta energetycznego Gazpromu, aby uniknąć bankructwa zadłużonego dostawcy gazu, którym zarządzają od kwietnia.

Gazprom straci też część kontroli nad inną kluczową infrastrukturą dostarczającą gaz do Europy, gazociągiem Jamał-Europa.

Ważny odcinek tego rurociągu przebiega przez Polskę, której rząd ogłosił w poniedziałek, że przejmie udziały rosyjskiego koncernu w EuRiPol Gaz, właścicielu polskiego oddziału jamalskiego.

Tak czy inaczej, celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw gazu w kontekście napięć między Rosją a Zachodem w związku z inwazją na Ukrainę.

W przypadku Niemiec jest to druga nacjonalizacja dużej grupy energetycznej w ciągu trzech miesięcy. We wrześniu Berlin zrobił to właśnie z Uniperem, który został uduszony przez rosyjskie przerwy w dostawie gazu.

Securing Energy for Europe GmbH (SEFE) była wcześniej znana jako Gazprom Germania. Jest operatorem sieci i pośrednio kontroluje największy magazyn gazu w Niemczech, położony na północny zachód od Rehden.

Po inwazji Rosji na Ukrainę i decyzji Moskwy o odcięciu dostaw energii do Europy Berlin przejął kontrolę nad spółką w kwietniu, ale nie jest jasne, kto jest jej właścicielem.

W rezultacie, jak poinformowało niemieckie ministerstwo gospodarki, partnerzy handlowi i banki zawiesiły relacje biznesowe z firmą lub powstrzymały się od nawiązywania nowych relacji.

„Zagraża to ciągłości operacji handlowych SEFE, a tym samym dostawom gazu” – dodał.

Według niemieckiego Ministerstwa Gospodarki w wyniku nacjonalizacji Gazprom stracił udziały w spółce.

Niemcy wniosą do firmy 225 milionów euro (232 miliony dolarów), stając się „jedynym nowym udziałowcem”.

W przypadku Polski rosyjski gigant energetyczny posiadał 48% udziałów w EuRoPol Gaz, a państwo polskie pozostałe 52%.

Gazprom wstrzymał dostawy gazu przez gazociąg jamalski w kwietniu.

Gazociąg umożliwia transport 33 miliardów metrów sześciennych gazu ze złóż rosyjskiego Półwyspu Jamalskiego i zachodniej Syberii do Niemiec, przechodząc przez Białoruś i Polskę.

W maju Rosja nałożyła sankcje na ponad 30 firm energetycznych, w tym EuRoPol Gaz, w odpowiedzi na sankcje nałożone przez kraje zachodnie w związku z inwazją na Ukrainę.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *